Gmina Lubaczów: Świętowali 70-lecie istnienia wsi Piastowo

fot. lubaczow.com.pl
fot. lubaczow.com.pl

fot. lubaczow.com.pl

Dzień 24 czerwca 2018r. zapisze się na trwałe w historii Piastowa. W dniu tym obchodzony był Jubileusz 70-lecia Wsi połączony ze „Zjazdem Piastowian”. Mieszkańcy tej miejscowości oraz rodowici Piastowianie, rozsiani po całej Polsce przybyli  by wspólnie cieszyć się tym Jubileuszem.

Uroczystości rozpoczęto wspólną modlitwą przy Krzyżu Milenijnym, którą poprowadził ks. dr Leszek Bruśniak proboszcz parafii pw. Andrzeja Boboli  w Baszni Dolnej. Następnie uczestnicy przemaszerowali przez wieś przy akompaniamencie Orkiestry Dętej  do odnowionego krzyża  przy rozstaju dróg  w pobliżu świetlicy  wiejskiej, gdzie nastąpił akt jego poświęcenia.  Odbyła się rówinież msza św. polowa w intencji mieszkańców Piastowa, koncelebrowanej przez proboszcza parafii ,  wikariusza ks. dr Franciszka Kościelskiego oraz ks. Piotra Gmiterka proboszcza parafii pw. Św. Krzyża w Szarowoli.

W jubileuszu uczestniczył m.in. Bolesław Dydyk – Dyrektor ZSP w Baszni Dolnej  oraz  wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, który wspomniał o historii  tej miejscowości, podkreślając jej gospodarczość i zaradność mieszkańców.  Na ręce sołtysa wsi wręczył także pamiątkowy grawer ton oraz ,,upominek’’, który będzie służył poprawie estetyki wsi. Podziękowania padły też z ust Andrzeja Nepelskiego - Radnego Sejmiku Województwa Pokarpackiego i miejscowego rodaka. W uroczystościach wziął udział także dr Marek Wiśniewski - Radny Powiatowy, który pogratulował podtrzymywania tradycji oraz wspólnej integracji mieszkańców Piastowa i Nowin Horynieckich.

Nie kryjąc wzruszenia głos zabrał  Pan Wacław Płonczyński- Sołtys wsi Piastowo, dziękując wszystkim za liczne przebycie i wspólne świętowanie tak ważnego dla tej miejscowości dnia. Za pomoc w przygotowaniu tego przedsięwzięcia skierował   szczególne podziękowania w stronę samorządu gminy Lubaczów,  osób bezpośrednio zaangażowanych oraz sponsorów. – informuje Gminny Ośrodek Kultury.

W Jubileuszu 70-lecia Wsi Piastowo uczestniczyli także Pan Adam Hałucha – Sołtys wsi Nowiny Horynieckie, Pani Maria Wacnik – Współautorka publikacji o Piastowie, druh Bolesław Koczan – Prezes OSP Basznia Dolna, Pan Jan Rawski – Prezes Klubu Seniora w Baszni Dolnej,  delegacje KGW Gminy Lubaczów na czele z Panią Martą Dobrowolską – Przewodnicząca Stowarzyszenia KGW oraz przedstawiciele LKS „Huragan” Baszni Dolna, rodziny i okoliczni  mieszkańcy.

Na część artystyczną złożyły się występy uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baszni Dolnej, Zespołu Śpiewaczego „Niespodzianka” z Krowicy Samej oraz Kapeli „Pawlaki”.

Oprawę muzyczną przygotowała Orkiestra Dęta OSP z Majdanu Sieniawskiego pod batutą Michała Rydzika.

Szczegółowa relacja z wydarzenia na lubaczow.com.pl.

Historia Piastowa

Wieś Piastowo założyli mieszkańcy wsi Nowiny Horynieckie. W Nowinach żyli bardzo skromnie, ponieważ gleba  była słabej jakości. Przed drugą wojną światową planowano utworzyć dla nich nową osadę w Hucie Kryształowej, a ziemie mieli otrzymać z rozparcelowanego majątku dworskiego. Wybuch II wojny światowej przekreślił te plany. Pod koniec wojny wiosną 1944r. Polacy mieszkający w Nowinach zostali zmuszeni do ucieczki „za San” obawiając się utraty życia ze strony UPA. W 1946 r. UPA opuszczając te tereny spaliła gospodarstwa we wsi. Powracający w te strony Polacy zastali zgliszcza, ruiny i nieobsiane pola. Część wyjechała w różne strony, jednak większość pozostała na terenie powiatu lubaczowskiego. Otrzymali propozycję przesiedlenia się do różnych miejscowości . Ostatecznie wybrano okolice Baszni Dolnej. Ważnym czynnikiem przemawiającym za tym wyborem był duży majątek ziemski hrabiego Gołuchowskiego, który już w 1944r. przejęło państwo.

Początkowo planowano utworzyć Szkołę Rolniczą i Ośrodek Kultury Rolnej. Ostatecznie do tego nie doszło, a 26 września 1946r. rozparcelowano ziemię folwarku. Część ziem 160ha przydzielono mieszkańcom Nowin Horynieckich. Zaplanowano wybudowanie osady w miejscu, gdzie w czasie działań wojennych Armia Czerwona posiadała lotnisko polowe.

38 chłopów w tym dniu otrzymało od starosty powiatu dekrety własności. Przydziału ziemi dokonała komisja składająca się z przyszłych mieszkańców wsi w składzie Franciszek Nepelski, Józef Krzych, Ludwik Płonczyński, Jan Bielak i Marcin Nazarko. Każdy osadnik otrzymał 5 ha działki. Początki były bardzo trudne. Z uwagi na zagrożenia ze strony UPA pozwolenia na budowę domu wydano dopiero w 1947r. na 30 budynków mieszkalno-gospodarczych. W tym czasie osadnicy mieszkali w Baszni Dolnej, Lubaczowie i Horyńcu. Bank Rolny z Rzeszowa udzielił kredytu na budowę w wysokości 250000 zł. Budynki miały być mieszkalno-gospodarczymi, budowano częściowo systemem gospodarczym. Osadnicy wzajemnie sobie pomagali. Ponadto pomocy przy budowie udzielali im uczniowie Szkół Podstawowych w Baszni Dolnej i Młodowie, szkoły handlowej w Lubaczowie, żołnierze z garnizonu w Lubaczowie oraz mieszkańcy Załuża i Młodowa. W transporcie materiału budowlanego pomagała religijna wspólnota kwakrów z USA. Pierwszy osadnik Mikołaj Babik zamieszkał jesienią 1947r. w domu będącym jeszcze w stanie surowym bez okien i drzwi. Stopniowo w szczególnie w latach 1948-1951 zamieszkali pozostali osadnicy, a ostatni w 1954r. 8 rodzin zrezygnowało z osiedlenia się w tej miejscowości, ale na ich miejsce przyszli nowi. Ostatecznie zamieszkało 27 rodzin z Nowinach Horynieckich, 2 duże z Rudki, a jedna z powiatu leżańskiego. Mieszkańcy mieli spartańskie warunki życia. W wybudowanym domu były izba mieszkalna, obora, boisko i sąsiek. Pomieszczenia dla zwierząt i dla ludzi były wybudowane z cegły, a pozostałe z desek. Podłoga była tylko w części mieszkalnej, a oświetlenie stanowiły lampy naftowe. Mieszkanie ogrzewał bardzo prymitywny piec (stojak). Po zamieszkaniu osadnicy dokonywali modernizacji domów. Wodę pozyskiwano z nielicznych studni, a zwierzęta pędzono do rzeki w Baszni Dolnej. Spano na pryczach wypełnionych słomą. Stopniowo pozyskiwano inwentarz zwierząt. Mieszkańcy we wszelkich pracach gospodarskich w uprawie roli nawzajem sobie zawsze pomagali, ponadto pracowali u gospodarzy w okolicznych wsiach. Zasadzili dużo drzew owocowych, a przy każdym domu był ogródek kwiatowy. Wieczorami mieszkańcy z sąsiednich domów schodzili się na pogawędki, odwiedzając się po kolei. Kobiety spotykały się w poszczególnych domach na wspólnym darciu pierza i przędzeniu. Organizowano kursy gotowania i pieczenia. Niechętnie odnieśli się do pomysłu utworzenia spółdzielni rolniczej.

Prawdopodobnie w 1960 r. wieś otrzymała statut sołectwa. W 1959 r. utworzono Zespół Rozbudowy Wsi w skład, którego weszli mieszkańcy wsi. Zespół koordynował budowę nowych domów mieszkalnych, których do 1862 wybudowano 27. Jednocześnie rozpoczęto budowę nowych obiektów gospodarczych. W 1963 r. wieś zelektryfikowano, w tym też roku uzyskano połączenie autobusowe z Lubaczowem i Horyńcem. W 1974 r. wybudowano wodociąg oraz Dom Kultury.

Zdjęcia: lubaczow.com.pl

9ad3333804710176db3ad2b1aab62fce.jpg62a95b09ede6bc7a4403dd337441d757.jpg65f39014dbcebc8560554401e6439cd1.jpg38997cdf0954af2283b93784fd64c95d.jpg87026d03b9abd5c7f0de2faca8a0aafb.jpg5213230d0d733d514a4419ebdbe394d3.jpg95555447a798fe1bf331fd6fc355d8ab.jpga69e64abc0fa3305e9c16e7be2881c91.jpgaa7a8fce53f3b8618dd404449f833b81.jpgbf422ccc38debcdf2b561ec59fe033ce.jpgc46d7abaf70ba4028cbffb1be5aa3fd3.jpgce44e91c319b44cd63bd4c862751c1ce.jpg

Źródło: lubaczow.com.pl, Bolesław Dydyk GOK Lubaczów

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Janek
+3 # Janek 2018-06-29 07:35
Piekna wzruszajaca uroczystos ,cos dla ludzi z Piastowa bardzo wzruszajace.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Korektor
+1 # Korektor 2018-06-29 08:35
Należy się pochwała za to, że komuś się chciało napisać i opublikować parę zdań o historii Piastowa. Takich tekstów więcej, zamiast na przykład durnych policyjnych komunikatów o nietrzeźwych kierowcach. Ale "zamieszkało 27 rodzin z Nowinach Horynieckich", "których wybudowanie 27 domów mieszkalnych do 1962 r." Może się czepiam, ale troszkę niechlujstwo psujące dobre wrażenie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
pgr
+2 # pgr 2018-06-29 10:07
Gościnność Piastowaian godna podkreślenia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.