Leśnicy i myśliwi poszukują padłych dzików


W związku z rozpowszechnianiem się Afrykańskiego Pomoru Świń leśnicy oraz myśliwi prowadzą bieżący monitoring i raz w miesiącu przeszukują tereny leśne będące w zarządzie Nadleśnictwa Oleszyce w celu wykrywania zwłok padłych dzików lub ich szczątków.

Afrykański Pomór Świń (ASF) to nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych wszystkich ras oraz dzików.  

Głównymi źródłami rozprzestrzeniania się choroby są dziki oraz człowiek. Wirus wykazuje znaczną odporność na działanie czynników środowiskowych.  W mrożonym mięsie świń jego przeżywalność wynosi 1000 dni, w mięsie suszonym - 300 dni, w mięsie solonym 182 dni, a w mięsie mielonym 105 dni. We krwi przechowywanej w temperaturze pokojowej zarazek utrzymuje się w stanie zakaźnym przez 10-18 tyg., a w kale - 11 dni. Wirus ASF jest także oporny na wysychanie i gnicie.

Mino, że wirus ASF jest niegroźny dla człowieka, to jest  to uznawany za najgroźniejszą chorobę świń.

Zwalczanie wirusa odbywa się wyłącznie metodami administracyjnymi, poprzez wybijanie stad zakażonych ze strefy zapowietrzonej. Dodatkowo producenci oraz hodowcy świń zobowiązani są do stosowania bioasekuracji. Masowe padnięcia zwierząt, koszty eradykacji, jak i wypłaty odszkodowań, a przede wszystkim wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, wieprzowiny, artykułów żywnościowych wyprodukowanych z mięsa wieprzowego oraz nasienia powodują ogromne straty ekonomiczne dla nich oraz budżetu państwa.

Ogniska tej choroby stwierdzono  na terenie województwa podlaskiego i lubelskiego. Województwo podkarpackie także znajduje się w strefie zagrożenia chorobą, dlatego też leśnicy oraz myśliwi zostali zobowiązani do przeszukiwań terenów leśnych pod kątem  wczesnego wykrywania ognisk choroby.

Nadleśnictwo Oleszyce zwraca się z prośbą do wszystkich mieszkańców oraz turystów przebywających na terenie nadleśnictwa o zgłaszanie znalezionych martwych dzikich zwierząt telefonicznie +48 16 631 16 60, mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub do P. Rafała Ciska nr. Tel: 16 631 16 69.

Źródło: Nadleśnictwo Oleszyce

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia (odwołane)

W kinie (MDK zamknięty)

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.