Strażacy ochotnicy szkolili się niedaleko Zakopanego

Prezes ZOSP RP dh Waldemar Pawlak szkolił strażaków ochotników
Prezes ZOSP RP dh Waldemar Pawlak szkolił strażaków ochotników

Prezes ZOSP RP dh Waldemar Pawlak szkolił strażaków ochotników

W kwietniu w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym ZOSP RP  ,,KIROWY  GOŚCINIEC” w Kościelisku – Kirach  odbyły się „Warsztaty szkoleniowe dla strażaków ochotników dot. koordynacji prowadzenia działań ratowniczych m.in. w sytuacjach kryzysowych oraz zabezpieczenia logistycznego podczas zawodów w sportach pożarniczych oraz innych uroczystości i imprez.”

Celem szkolenia było przybliżenie uczestnikom zagadnień teoretycznych i praktycznych dotyczących postępowania w przypadku udzielania pomocy dużej liczbie osób poszkodowanych. W trakcie warsztatów omówiono zagadnienia dotyczące systemów łączności i wykorzystania nowych technologii podczas imprez masowych, przeprowadzono wykłady i ćwiczenia z zakresu ewakuacji i zabezpieczenia imprez masowych pod kątem medycznym z uwzględnieniem aspektów psychologicznych.

W szkoleniu uczestniczyło kilkudziesięciu strażaków ochotników z woj. podkarpackiego, oraz woj. małopolskiego. Wykładowcami byli pracownicy dydaktyczni Ośrodka, ratownicy uczestniczący w akcjach ratunkowych w Polsce oraz na świecie: mł. bryg. dr Mariusz Chomoncik, bryg. lek. Jacek Nitecki - Wojewódzki Małopolski Koordynator Ratownictwa Medycznego, panie psycholog: Paulina Kozień i Katarzyna Mędrzycka, instruktorzy ratownictwa medycznego: mgr Wiesław Poparda oraz mgr Piotr Michalik.

Wykłady z zakresu bezpieczeństwa przedstawili dr Kamil Galicki, dr Grzegorz Abgarowicz.  Całość warsztatów szkoleniowych nadzorował kierownik Ośrodka- Marek Luty, który również odpowiadał za ich przebieg.

Szkolenie zakończyło się podsumowaniem prezesa ZOSP RP dh Waldemara Pawlaka, który przedstawił m.in. o definicjach obecnych zagrożeń w jakich może przyjść działać strażakom OSP. Prezes przedstawił również kierunki działania ochotniczych straży pożarnych w przyszłości oraz wręczył zaświadczenia o uczestnictwie w warsztatach.

Z powiatu lubaczowskiego w szkoleniu uczestniczyło 3 strażaków (OSP Oleszyce - 2, OSP Wielkie Oczy - 1)

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: