Rusza inwentaryzacja przyrodnicza w lasach Podkarpacia

fot. Tomasz Czyżewski/EdM
fot. Tomasz Czyżewski/EdM

fot. Tomasz Czyżewski/EdM

Rozpoznaniu przyrodniczych i kulturowych wartości lasów służyć będą prace inwentaryzacyjne, które rozpoczną się 9 czerwca w 10 nadleśnictwach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i dwóch parków narodowych.

W piątek 3 czerwca Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, podczas uroczystego spotkania w Rzeszowie wręczył nominacje członkom zespołów inwentaryzacyjnych.

W teren ruszy 30 grup w trzyosobowych składach, z udziałem doświadczonych taksatorów, fitosocjologów i gleboznawców. Według jednolitej metodyki przeprowadzą wstępną inwentaryzację zasobów na 1800 czteroarowych powierzchniach próbnych, które wyznaczono w nadleśnictwach: Bircza, Brzozów, Dynów, Dukla, Jarosław, Kańczuga, Kołaczyce, Krasiczyn, Oleszyce i Sieniawa. Ten etap prac potrwa do 15 lipca.

http://www.krosno.lasy.gov.pl/image/journal/article?img_id=29199008&t=1465198851466&width=560

W swym wystąpieniu wprowadzającym do tematyki inwentaryzacji przyrodniczej dyrektor Konrad Tomaszewski omówił ogólne zasady prac, zaznaczając, że przy dobrze prowadzonej gospodarce w ekosystemach leśnych różnorodność biologiczna może być wyższa niż na obszarach ściśle chronionych. 

- Nie ma wzorca pierwotności dla lasów, zatem musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, z jaką różnorodnością biologiczną mamy do czynienia i  jak ją chronić metodami zrównoważonej gospodarki leśnej. Tę odpowiedź powinna dać rozpoczęta przez nas inwentaryzacja wskaźnikowa - powiedział dyrektor Tomaszewski.

http://www.krosno.lasy.gov.pl/image/journal/article?img_id=29199014&t=1465198851584&width=560

Celem zasadniczym inwentaryzacji wskaźnikowej jest systematyczna ocena gospodarki leśnej w nadleśnictwach w aspekcie jej wpływu na stopień zbieżności faktycznej różnorodności biologicznej zasobów leśnych, będących w zarządzie nadleśnictw, z różnorodnością naturalną.

- Jesteśmy drugą dyrekcją w kraju, która zmierzy się z tym trudnym zagadnieniem - zaznacza Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. - Korzystamy z doświadczeń zdobytych przez naszych leśników w trakcie niedawnej inwentaryzacji zasobów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. Robimy to jednak w większej skali i przy większym zróżnicowaniu siedliskowym. Z kolei zdobyte u nas doświadczenia będą wykorzystane w przyszłości w całych polskich lasach. Wyznaczone powierzchnie próbne w przyszłości będą objęte stałym monitoringiem.

http://www.krosno.lasy.gov.pl/image/journal/article?img_id=29199020&t=1465198851773&width=560

W dalszej części spotkania odbyła się narada z nadleśniczymi, w trakcie której zaprezentowano wyniki ekonomiczne i gospodarcze za pierwsze cztery miesiące roku, oceniono postęp prac hodowlanych i wykonanie zadań inwestycyjnych. Dyrektor Tomaszewski odpowiadał też na pytania nadleśniczych dotyczące bieżącej działalności Lasów Państwowych i zamierzeń na przyszłość.

Źródło: RDLP w Krośnie, Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie Tomasz Czyżewski i EdM

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA ZMIANY!

Od 28 czerwca 2020 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. Zarejestrować można się poprzez Facebooka lub standardowy sposób. Wprowadzamy te zmiany, bowiem w ostatnim czasie nasz portal stał się miejscem, gdzie anonimowo pomawiano i obrażano inne osoby. W tym roku mieliśmy też kilkanaście pism od prokuratury i policji z prośbą o udostępnienie adresu IP komentującego z powodu naruszenia prawa. Czas najwyższy to zmienić. Liczymy, że dzięki wprowadzonym zmianom dyskusja na portalu ZLUBACZOWA.PL będzie prowadzona "na poziomie".

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAŁOŻYĆ KONTO

Zarejestruj konto lub zaloguj się

lub zaloguj się w standardowy sposób:

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.