Lubaczowskie inwestycje

Lubaczów coraz szerzej otwiera się na inwestycje i rozwój gospodarczy regionu. Z inicjatywą wsparcia dla przedsiębiorców wychodzą regionalne fundusze i tutejsze urzędy. Przewidziano szereg ułatwień, także tych poza finansowych. Dobrą wiadomością jest fakt, że do miejscowych instytucji promujących lokalny biznes, dołączają kolejne podmioty, współtworząc system pomocy dla firm. Kto pomaga lubaczowskim przedsiębiorcom?

 

Samorząd

Bardzo istotnym wsparciem dla inwestorów jest pomoc oferowana przez urzędników gminy. Pomoc nie ma charakteru finansowego, jednak współudział Urzędu w ułatwianiu życia inwestorom jest znaczny. W tym celu powołano Biuro Obsługi Inwestora, w którym przedsiębiorcy mogą liczyć na informacje o warunkach i możliwościach inwestowania w gminie. Biuro czuwa również nad zapewnieniem pełnej funkcjonalności Podstrefy Lubaczów SSE Europark i Parku Przemysłowego Lubaczów.

Gmina stara się zachęcić mieszkańców do rozwijania własnej działalności gospodarczej. W pobliżu przejścia granicznego Budomierz – Hruczew przygotowywany jest teren pod działalność handlowo – usługową. Osoby, które zdecydują się na podjęcie inicjatywy będą mogły skorzystać z bezpłatnych promocji w internecie.

Regionalny Program Operacyjny w województwie podkarpackim

W styczniu Ministerstwo Rozwoju ogłosiło, że program „Reporęczenia i pożyczki szansą na zwiększenie finansowania zewnętrznego MSP. Instrument wsparcia funduszy poręczeniowych i pożyczkowych w Polsce Wschodniej”, w którym dystrybutorem środków jest Bank Gospodarstwa Krajowego, zostanie przedłużony do końca września 2016 r. Zwiększona kwota środków będzie przeznaczona na wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw w regionie.  

Na stronie internetowej BGK można dowiedzieć się, jakie programy finansowania, poręczenia, czy gwarancje są aktualnie prowadzone przez bank. Wśród propozycji, które mogą zaktywizować młodych mieszkańców Lubaczowa jest program Pierwszy biznes – Wsparcie na starcie. Bank Gospodarstwa Krajowego udziela wsparcia za pomocą pośredników finansowych (banki). Dzięki takim działaniom kredyt dla małych firm na start, kredyt inwestycyjny, czy obrotowy jest dostępny także dla tych podmiotów, które bez wsparcia rządu i dużych instytucji finansowych, nie miały by szans go uzyskać.

Powiatowy Urząd Pracy

To kolejny urząd, który służy wsparciem przedsiębiorcom tworzącym nowe miejsca pracy. Pracodawca może liczyć na pomoc w zakresie finansowania szkoleń osób bezrobotnych. Głównym zadaniem szkoleń jest dostosowanie kompetencji niewykwalifikowanych kadr do potrzeb firmy. Ponadto PUP finansuje szkolenia pracodawców i pracowników w ramach kształcenia ustawicznego, przeznaczając na to środki z Funduszu Pracy.