Jak się przebranżowić?


Rynek pracy stawia przed nami coraz to nowe wyzwania. Niestety jest tak dynamiczny, że może w pewnym momencie okazać się, iż zdobyte przez nas wcześniej umiejętności i wykształcenie nie jest już dla pracodawców atrakcyjne.

Rynek pracy dynamicznie się zmienia, potrzebni są coraz to nowi specjaliści i nowe zawody. Niestety ludziom bez kwalifikacji zawodowych i wykształcenia coraz trudniej znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie. Nie rzadko okazuje się także, że zawód zdobyty wiele lat temu stracił na popularności i nie ma już ofert pracy w tym kierunku. Co zrobić w wypadku, gdy od dłuższego czasu nie możemy znaleźć pracy w wyuczonym zawodzie? Gdy okazuje się, że pracodawcy nie poszukują już ludzi z takimi kwalifikacjami? Oznacza to, że najwyższy czas się przebranżowić.

Rozejrzyj się dokładnie

Planując zmianę zawodu nie rzucajmy się od razu w wir szkoleń i kursów. Zastanówmy się w pierwszej kolejności nad tym, co moglibyśmy robić i do czego mamy predyspozycje. Następnie sprawdźmy, czy nasze wyobrażenia pokrywają się z aktualnym lub przyszłym zapotrzebowaniem rynku pracy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie tego określić, zasięgnijmy porady u doradcy zawodowego. Często ludzie idą na szkolenia i kursy mając już zaplanowane miejsce pracy. Dobrze zastanów się nad zmianą zawodu, nie może to być nieprzemyślana i podjęta pod presją chwili decyzja. Przekwalifikowanie się zajmuje mnóstwo czasu i generuje spore koszty. Szykując się do zmiany zawodu wykorzystaj dotychczasowe doświadczenie.

Szkolenia, kursy, a może szkoła

Decydując się na zmianę zawodu musimy ustalić, jakie kursy lub szkolenia będą nam do tego potrzebne. Może okazać się, że zawód, który sobie wybraliśmy będzie wymagał od nas ponownego powrotu do szkoły. Bez wątpienia kursy i szkolenia będą kosztować. Jeśli nie mamy do dyspozycji odpowiedniej ilości gotówki, poszukajmy możliwości refundacji. Obecnie w Urzędy Pracy oferują bezrobotnym możliwość refundacji szkoleń i kursów, mają również w swojej ofercie przeróżne szkolenia. Jeśli już wybierzemy kierunek, w którym zamierzamy się dokształcać, musimy znaleźć odpowiednie szkolenie. Obecnie na szczęście nie brakuje na rynku firm, które zajmują się zawodowo organizacją szkoleń i kursów. Z pomocą w poszukiwaniach bez wątpienia przyjdzie nam Internet. Decydując się na określone szkolenie musimy przede wszystkim poznać firmę, która je organizuje. Ponadto szkolenia muszą być prowadzone przez specjalistów i ekspertów mających do tego odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Po każdym kursie powinniśmy otrzymać odpowiednie dokumenty zaświadczające o jego ukończeniu oraz dające nam uprawnienia do wykonywania danego zawodu lub usługi.(cytat: http://www.szkolenia-semper.pl/ )  

Bądź elastyczny

Poszukujący pracy w dzisiejszych czasach, muszą wykazać się wielką elastycznością. Rynek pracy wymaga od nas dostosowania się do aktualnych wymagań. Nie możemy ograniczać się w swoich kwalifikacjach. Nawet osoby pracujące na etacie, nigdy nie powinny rezygnować z doszkalania i podwyższania kwalifikacji.

{flike}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Porady

W kinie

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.