W czwartek premiera filmu „Nieistniejące wsie Roztocza Wschodniego- Grochy, Kuryje, Żuki”

Powstał film dokumentalny opowiadający o nieistniających wsiach Roztocze Wschodniego - Grochach, Kuryjach i Żukach. Premiera w czwartek 20 stycznia.

W czwartek 20. stycznia o godz. 17:00 w Kinie „Melodia” przy Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Nieistniejące wsie Roztocza Wschodniego- Grochy, Kuryje, Żuki”, którego producentem jest Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” z Lubaczowa. W tym samym dniu o godz. 18:00 film będzie miał swoją premierę online na FB Stowarzyszenia Geoturystycznego „Roztocze Wschodnie” oraz Powiatu Lubaczowskiego.

Obszar Roztocza Wschodniego to pogranicze kultur, którego dziedzictwo kształtowały głównie cztery grupy etniczne: Polacy, Rusini, Żydzi i Niemcy. Pozostała po nich bardzo bogata kultura materialna, w postaci świątyń, cmentarzy, krzyży oraz ślady po infrastrukturze przemysłowej.

Dwudziestominutowy film prezentuje elementy dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego Roztocza Wschodniego, opowiadając o historii trzech przysiółków położonych pomiędzy Rudą Różaniecką a Płazowem -Grochów, Kuryjów i Żuków. Nazwy tych miejscowości funkcjonują w świadomości dzisiejszych lokalnych społeczności, ale niewiele osób potrafi tam trafić.

Ideą twórców filmu było, aby z kamerą dotrzeć do tych pozostałości po dawnych zabudowaniach i gospodarstwach, ale i do zachowanych w pamięci faktów i opowieści o mieszkających tam ludziach. Przetrwały po nich krzyże z bruśnieńskiego kamienia, a także zarysy gospodarstw i dawne sady, a w nich zdziczałe drzewa owocowe oraz potężne lipy.

Film ma również zachęcić potencjalnych turystów i gości z innych regionów Polski do głębszej eksploracji terenu.

Autorką scenariusza i zarazem reżyserem filmu jest etnolożka-  dr Olga Solarz. W produkcji wystąpili: pan Wiesław Łotecki – wnuk gajowego pracującego w lasach barona Hugo Wattmana, a mieszkający w gajówce na Kuryjach, pani Małgorzata Kaczorowska – leśniczka oraz pan Eliasz Krućko – ostatni żyjący mieszkaniec nieistniejącej  już wsi Grochy.

Link do wydarzenia, gdzie odbędzie się premiera filmu w czwartek o godz. 18:00 znajduje się tutaj.

Zapraszamy na premierę!

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

polak2010
-9 # polak2010 2022-01-18 22:53
Ciekawe dlaczego tych wsi już nie ma.
Czyżby rdzenna ludność wyparowała?
A może ktoś im pomógł przenieść się na drugi świat, ciekawe kto ?
AntyPiS
-4 # AntyPiS 2022-01-18 23:19
Cytuję polak2010:
Ciekawe dlaczego tych wsi już nie ma.
Czyżby rdzenna ludność wyparowała?
A może ktoś im pomógł przenieść się na drugi świat, ciekawe kto ?


polak2010. To jest tylko część ze wsi, które przestały istnieć. Akcja ,,Wisła" spowodowała wyludnienie właśnie takich przysiółków. A ludzie nie mieli wyboru i musieli wyjechać.
Ada
+2 # Ada 2022-01-23 07:13
Nie musieli wspierać UPA, ale wspierali. Próbuje się wymazywać z ludzkiej pamięci ludobójstwo dokonane na Polakach w ich własnym kraju. Akcja Wisła uratowała życie wielu Polakom. Kim jest ta Solarz?
AntyPiS
+2 # AntyPiS 2022-01-23 23:09
Cytuję Ada:
Nie musieli wspierać UPA, ale wspierali. Próbuje się wymazywać z ludzkiej pamięci ludobójstwo dokonane na Polakach w ich własnym kraju. Akcja Wisła uratowała życie wielu Polakom. Kim jest ta Solarz?


Nie neguję tego co się działo jeśli chodzi o ludobójstwo. Ale ludzie próbowali mimo wszystko jakoś żyć bo przecież między mordami toczyło się życie. Akcja ,,Wisła", która również była tragiczna w sama w sobie dla zwykłych ludzi bo też musieli opuszczać swoje gospodarstwa, ale sprawiła, że padło ukraińskie podziemie co było podstawą do tego, ze UPA działało. To nie jest sprawa zero-jedynkowa a niestety ofiarami czy zostali zwykli ludzie, którzy latami żyli obok siebie.
a
+4 # a 2022-01-18 23:35
A kojarzy ktoś może gdzie mniej więcej znajdują się historyczne Kuczery? To jest gdzieś przy samej granicy między Hutą Kryształową i stadniną koni w Radrużu?
Mosiek
# Mosiek 2022-01-19 17:47
Cytuję a:
A kojarzy ktoś może gdzie mniej więcej znajdują się historyczne Kuczery? To jest gdzieś przy samej granicy między Hutą Kryształową i stadniną koni w Radrużu?

Mniej więcej.
polak2010
-8 # polak2010 2022-01-19 09:21
A może tym mieszkańcom pomogli im przejść na drugą stronę ci nasi niby przyjaciele za wschodniej granicy pod nazwą UPA
PiSAnty
+4 # PiSAnty 2022-01-19 10:39
Cytuję polak2010:
A może tym mieszkańcom pomogli im przejść na drugą stronę ci nasi niby przyjaciele za wschodniej granicy pod nazwą UPA


Szanowna redakcja mnie zablokowała. Widać u Was wolność słowa nie istnieje. Zabolało, że powiedziałem prawdę. polak2010 już dawno go powinien dostać za pomówienia i nie dostał. Co Wy sobą prezentujecie. Robicie z sobie szczujnię czy jak skoro polak2010 może sobie normalnie szczuclć. A co do komentarza polak2010. Te przysiółki jak patrzę na nazwy były ukraińskie i rusińskie. A przysiółka te narodowości przeważały. Akcja ,,Wisła" sprawiła, że zostały puste domy i sady, które z czasem zostały rozebrane i tylko w pamięci ludzinone zostały. A Ty polak2010 tylko UPA i UPA. Jakby historia była taka prosta. A nie jest.
Jajeczko
+3 # Jajeczko 2022-01-19 09:23
Do a: horyniec-zdroj.pl/.../solectwa Tu jest coś o Kuczerach
max
+11 # max 2022-01-19 09:39
Może p. dr Olga Solarz, jako osoba doskonale zorientowana w temacie odpowie, kiedy Ukraina pozwoli na ekshumacje pomordowanych mieszkańców nieistniejących już dzisiaj wsi na Wołyniu?
polak2010
-11 # polak2010 2022-01-19 11:19
Jak to śpiewał Krzysztof Klenczon cyt. ,,W szczerym polu biały krzyż nie pamięta już kto pod nim śpi"
Ada
+2 # Ada 2022-01-22 21:39
Pojechali na Ukrainę czy uciekli do Kanady? A może na zachód Polski? Nie trzeba było wspierać UPA.

UWAGA!