"Rówieśnicy Niepodległej". Za nami spotkanie autorskie z Piotrem Zubowskim

fot. MBP Lubaczów
fot. MBP Lubaczów

fot. MBP Lubaczów

W dniu 15 listopada 2021 (poniedziałek) Miejska Biblioteka Publiczna gościła Piotra Zubowskiego, dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie, współautora książki „Rówieśnicy Niepodległej. Sto lat historii z perspektywy najstarszych Polaków”.

Publikacja ta została przygotowana z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zawiera wspomnienia stulatków, udostępnione przez nich zdjęcia i dokumenty, a także ich biogramy. Układ katalogu ma formę chronologiczną, od dwudziestolecia międzywojennego przez okres II wojny światowej, czasy powojenne i lata komunizmu. Ostatnia część to refleksje stulatków na temat najważniejszych wydarzeń i wynalazków minionego wieku, a także osobiste definicje niepodległości.

Podczas spotkania autorskiego Piotr Zubowski opowiadał o pracy nad książką, o poszukiwaniach stulatków, trudnościach ze zdobyciem ich adresów, formach prowadzenia wywiadów. Przybliżając sylwetki wybranych osób najwięcej uwagi poświęcił Rówieśnikom Niepodległej pochodzącym z terenu powiatu lubaczowskiego tj. Janinie Byrze, Paulinie Fircowicz, Jarosławowi Furgale, Katarzynie Kogut, Rozalii Pietraszek, Katarzynie Załoga i Jadwidze Żdan. O osobach tych opowiadali także członkowie ich rodzin. Poznaliśmy dzięki temu nie tylko fakty z ich życia, ale także cechy charakteru, usposobienie, relacje z innymi, światopogląd. Dowiedzieliśmy się, że wielu stulatków czuje się tak samo jak kiedyś i są oni zaskoczeni swoją starością. Niejednokrotnie nadal mają młodzieńczą pomysłowość i apetyt na życie. Najbardziej doskwiera im brak rówieśników. - relacjonuje Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie

Zdjęcia: MBP Lubaczów

0707.jpg0709.jpg0711.jpg0713.jpg0716.jpg0718.jpg

Źródło: MBP Lubaczów

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.