„Najdalsza Polska. Szczecin 1945–1948” – wystawa plenerowa na lubaczowskim Rynku

fot. lubaczow.pl
fot. lubaczow.pl

fot. lubaczow.pl

24 czerwca na Rynku otwarta została wystawa „Najdalsza Polska. Szczecin 1945–1948”. Ekspozycję będzie można oglądać do 11 lipca.

Wystawa jest opowieścią o pierwszych chwilach polskości Szczecina z jego blaskami i cieniami. Jej celem jest uczczenie 75. rocznicy włączenia metropolii nad Odrą w skład państwa polskiego. Autorzy, wśród których znalazł się znany dziennikarz i publicysta Piotr Semka, ukazują, jak odmienne – choć nie mniej burzliwe od losów pozostałej części Polski – były początki powojennego życia Polaków na tych ziemiach.

Wystawa podzielona jest na rozdziały tematyczne, wśród których znajdują się m.in. geneza postulatów oparcia granic Polski na Odrze, losy Polaków wywiezionych przez Niemców w czasie wojny na roboty do Szczecina, realia sowieckiej obecności w Szczecinie, transfer ludności polskiej z Kresów na Pomorze Zachodnie, budowa życia Kościoła katolickiego.

Organizatorami wystawy są Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie. Wystawa gości w naszym mieście na zaproszenie Muzeum Kresów.

- Mimo że przyjeżdża z "najdalszej Polski" do "najdalszej Polski", myślę, że można znaleźć na niej sporo wątków wspólnych dla dwóch regionów, które za sprawą rozstrzygnięć z czasów II wojny światowej znalazły się na terenach przygranicznych – mówi Piotr Zubowski – Dyrektor Muzeum Kresów.

fot. lubaczow.pl
fot. lubaczow.pl

fot. lubaczow.pl

fot. lubaczow.pl
fot. lubaczow.pl

fot. lubaczow.pl

Źródło: lubaczow.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Porady

W kinie

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.