W Radrużu podsumowano projekt "Drewniane cerkwie - ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat"


W czwartkowe (29.04) popołudnie w budynku muzealnym w Zespole Cerkiewnym pw. św. Paraskewy w Radrużu - Oddziale Muzeum Kresów w Lubaczowie, miała miejsce konferencja prasowa podsumowująca projekt „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat". 

W czwartek podsumowano działania mające na celu promocję i ochronę materialnego dziedzictwa regionu Karpat, a w szczególności drewnianej architektury cerkiewnej. Właśnie w budynku muzealnym przy Zespole Cerkiewnym w Radrużu eksponowana jest wystawa, na której obejrzeć można 60 fotografii polskich i ukraińskich autorów, prezentujących 10 obiektów znajdujących się na Ziemi Lubaczowskiej we wsiach: Borchów, Gorajec, Kowalówka, Łówcza, Łukawiec, Nowe Brusno, Prusie, Szczutków i Radruż oraz 10 ukraińskich całego Zakarpacia. Ponadto w ramach projektu Muzeum Kresów w Lubaczowie zabrało nas na wirtualne wycieczki. Z najdalszych zakątków Polski, a nawet świata można oglądać zabytki z naszego regionu. Wirtualnie możemy zwiedzać świątynie w Nowym Bruśnie, Łówczy, Prusiu, Radrużu i Szczutkowie. Dodatkowo w ramach projektu wydano katalog ukazujący piękno naszego regionu. Powstała także interaktywna mapa www.odkryj.powiatlubaczowski.pl prezentująca ciekawe miejsca i zabytki powiatu lubaczowskiego. Wraz z partnerami z Ukrainy zorganizowano również konferencje, briefingi i seminaria.

Czwartkowe spotkanie z dziennikarzami było również okazją do zaprezentowania nowego pakietu logotypów Muzeum Kresów w Lubaczowie. W trakcie konferencji odbyła się także oficjalna premiera filmu "Radruż – cerkiew na dawnych Kresach Rzeczypospolitej", który w sieci pojawił się w piątkowy wieczór. Film można obejrzeć na oficjalnym profilu Facebook Muzeum Kresów: https://fb.watch/5fxcofNCy9/ oraz na kanale Youtube: https://youtu.be/rRWKTljDruU
 
W konferencji, poza dziennikarzami, uczestniczyli: Kierownik Wspólnego Sekretariatu Technicznego Andrzej Słodki oraz ekspert polskiego Oddziału Programu PL-BY-UA siedzibą w Rzeszowie Mateusz Dziura, Mychajło Dankanych – dyrektor Agencji Rozwoju Regionalnego i Współpracy Transgranicznej „Zakarpacie" Obwodu Zakarpackiego, Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, Ewa Sowińska - kierownik projektu ze strony Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Piotr Zubowski - dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie.
 
Działania były realizowane wspólnie przez Muzeum Kresów w Lubaczowie i Agencję Rozwoju Regionalnego i Współpracy Transgranicznej „Zakarpacie" od jesieni 2019 roku i uzyskały dofinansowanie ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina 2014–2020. 
 
DSC_2289.jpgDSC_2291.jpgDSC_2292.jpgDSC_2294.jpgDSC_2296.jpgDSC_2360.jpgDSC_4075.jpgDSC_4078.jpgDSC_4086.jpgDSC_4087.jpgDSC_4091.jpgDSC_4095.jpgDSC_4101.jpgDSC_4110.jpgDSC_4112.jpgDSC_4116.jpgDSC_4122.jpgDSC_4124.jpgDSC_4126.jpgDSC_4131.jpgDSC_4132.jpgDSC_4134.jpgDSC_4136.jpgDSC_4148.jpgDSC_4151.jpgDSC_4155.jpgDSC_4156.jpgDSC_4161.jpgDSC_4163.jpgDSC_4166.jpg
 
 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Porady

W kinie

No result...

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.