Wyjątkowa wystawa z okazji 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego


W sposób wyjątkowy gmina Cieszanów obchodzi w tym roku 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Jej mieszkańcy postanowili przypomnieć o bohaterach tego zrywu niepodległościowego tworząc żywe obrazy odwołując się w nich do słynnego cyklu Polonia - Artura Grottgera.

Upamiętnienie wybuchu powstania to też szczególny hołd, złożony bohaterom spod Kobylanki. Miejsca, w którym w dniach 1 i 6 maja 1863 powstańcy pod dowództwem gen. Antoniego Jeziorańskiego stoczyli dwie zwycięskie bitwy z wojskami rosyjskimi. Jest to wyjątkowe miejsce na mapie Podkarpacia, gdyż niewiele jest na naszym terenie miejsc bezpośrednio związanych z tym ważnym zrywem narodowym. Bitwy pod Kobylanką były jednymi z największych zwycięskich potyczek wojsk powstańczych, a sukces jaki odniosły wojska polskie odbił się szerokim echem w całym kraju i wzmocnił morale powstańców.  Wśród leśnych kniei, w lesie Kobylanka do dziś stoi pomnik, mogiła powstańcza. To właśnie tam przez najbliższe dni prezentowana będzie wystawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie.

Poniżej zdjęcia żywych obrazów, które tworzyli pracownicy CKiS i mieszkańcy MiG Cieszanów:

Bitwa.jpgBitwa CKiS.jpgkucie kos.jpgkucie kos CKiS.jpgna pobojowisku.jpgna pobojowisku CKiS.jpgPozegnanie_powstanca.jpgPozegnanie_powstanca CKiS.jpgzalobnewiesci.jpgzalobne wiesci CKiS.jpg

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Ama
+22 # Ama 2021-01-23 15:58
Super pomysł i piękne obrazy w wykonaniu artystów
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Alek
+20 # Alek 2021-01-23 16:41
Świetny pomysł. Brawo gmina Cieszanów!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
gorszy sort
-9 # gorszy sort 2021-01-24 08:41
Dostali jakiś grosik z np funduszu sprawiedliwości (czy też innych, finansują sobie przechylne przedsięwzięcia , nie żałują na nie kasy), a to patriotyczne wydarzenia i co? Robi to władza nie "nasza".... a może się mylę
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Arch Enemy
-9 # Arch Enemy 2021-01-24 09:04
Nie mylisz się jesteś głupi jak but z nogi Szajbus Wielgus.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AqUbAcVlCaMal
0 # AqUbAcVlCaMal 2021-01-24 11:03
Czy ktoś kto organizuje festiwale promujące banderyzm i czci Banderę powinien też robić coś o Polakach, którzy oddawali życie dla Polski??
Nie można służyć Bogu i mamonie...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ból większy niż twój
+6 # Ból większy niż twój 2021-01-24 11:57
Cytuję AqUbAcVlCaMal:
Czy ktoś kto organizuje festiwale promujące banderyzm i czci Banderę powinien też robić coś o Polakach, którzy oddawali życie dla Polski??
Nie można służyć Bogu i mamonie...

Ach, ta nasza polska i katolicka miłość do bliźniego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ciekawy
+3 # Ciekawy 2021-01-24 12:53
Cytuję AqUbAcVlCaMal:
Czy ktoś kto organizuje festiwale promujące banderyzm i czci Banderę powinien też robić coś o Polakach, którzy oddawali życie dla Polski??
Nie można służyć Bogu i mamonie...

A ty co zrobiłeś? Pochwal się.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Papież
+4 # Papież 2021-01-24 22:24
Cytuję Ciekawy:
Cytuję AqUbAcVlCaMal:
Czy ktoś kto organizuje festiwale promujące banderyzm i czci Banderę powinien też robić coś o Polakach, którzy oddawali życie dla Polski??
Nie można służyć Bogu i mamonie...

A ty co zrobiłeś? Pochwal się.