"Lubaczów to stolica polskiego rysunku współczesnego"

fot. powiatlubaczowski.pl
fot. powiatlubaczowski.pl

fot. powiatlubaczowski.pl

W niedzielę 11 października Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprosiło na wernisaż X jubileuszowej edycji Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2020. Od pierwszej edycji Triennale minie wkrótce 30 lat, a konkurs nadal trwa i przyciąga znakomitych rysowników z całej Polski, dzięki czemu Lubaczów to dziś stolica polskiego rysunku współczesnego, co podkreślali niejednokrotnie goście niedzielnego wernisażu.

Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego organizowane jest w Muzeum Kresów od 1993 roku. Początki kolekcji rysunku współczesnego w Muzeum sięgają lat 60. XX w. W latach 80. XX w., kiedy zostało ono upaństwowione, postawiono na rozwój zbiorów nie tylko w dziedzinie historii i sztuki regionu, ale podjęto też próbę tworzenia kolekcji sztuki współczesnej wychodzącej poza ramy miejscowej tradycji. Zdecydowano się na organizację ogólnopolskiego konkursu rysunku w formie triennale, z którego część prac (prace nagrodzone i wyróżnione) miały wzbogacać zbiory. Od samego początku celem konkursu było rejestrowanie współcześnie istniejących zjawisk artystycznych oraz umożliwienie prezentacji dorobku artystów w zakresie rysunku. Organizowanie konkursu co trzy lata miało i ma na celu prezentację kształtowania się nowych tendencji i zjawisk w sztuce- informuje na swojej stronie Muzeum Kresów.

Rok 2020 to X, jubileuszowa edycja konkursu, którą mimo trudności związanych z trwającą od wiosny pandemią koronawirusa, udało się placówce z sukcesem zorganizować. Patronatem Honorowym objął ją Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Po raz kolejny jury Triennale zanotowało wysoki poziom artystyczny nadesłanych prac. Ostatecznie zakwalifikowano do wystawy pokonkursowej 87 rysunków 62 autorów ( można je oglądać w Galerii Oficyna) oraz przyznano nagrody i wyróżnienia.

Grand Prix zdobył Dobiesław Gała z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Nagrody otrzymali: Piotr Żaczek z Warszawy – I Nagroda, Olga Ząbroń z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – II Nagroda, Andrzej Jan Bator – III Nagroda. Wyróżnienia trafiły do: Andrzeja Desperaka, Emilii Pituchy, Jana Ferenca, Violetty Kulikowskiej-Parkasiewicz i Roberta Olszowskiego.

Na uroczyste rozstrzygnięcie konkursu X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2020 Muzeum Kresów zaprosiło 11 października do Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym. Osobiście nagrody z rąk Anny Huk- Członka Zarządu Woj. Podkarpackiego, Zenona Swatka- Starosty Lubaczowskiego oraz Waldemara Zubrzyckiego- Wiceburmistrza Miasta Lubaczowa, odebrali: Dobiesław Gała – laureat Grand Prix, które ufundował prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Żaczek – zdobywca I nagrody ufundowanej przez marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Olga Ząbroń – zdobywczyni II nagrody, ufundowanej przez starostę lubaczowskiego Zenona Swatka oraz Emilia Pitucha i Robert Olszowski, którym jury przyznało wyróżnienia, ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - czytamy na stronie powiatlubaczowski.pl

W trakcie wernisażu nie zabrakło wspomnień o początkach kolekcji polskiego rysunku współczesnego w Lubaczowie oraz pierwszych edycjach konkursu, którymi podzieliła się dr Urszula Olbromska i Janusz Szpyt.

Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa prezentująca prace laureatów Triennale z lat 1993–2017 w gmachu głównym Muzeum. Obie ekspozycje można zwiedzać do końca grudnia 2020 r.

Zdjęcia: powiatlubaczowski.pl

X-Triennale-202008.jpgX-Triennale-202011.jpgX-Triennale-202013.jpgX-Triennale-202020.jpgX-Triennale-202022.jpgX-Triennale-202023.jpgX-Triennale-202025.jpgX-Triennale-202027.jpgX-Triennale-202043.jpgX-Triennale-202049.jpgX-Triennale-202052.jpgX-Triennale-202063.jpgX-Triennale-202067.jpgX-Triennale-202069.jpgX-Triennale-202071.jpgX-Triennale-202077.jpg

Źródło: powiatlubaczowski.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ogłoszenia

Kotki
( / Dom i ogród)

noimage
10-29-2020

Pracownik do robót ziemnych wodno-kanalizacyjnych
( / Praca)

noimage
10-29-2020

Operator koparki
( / Praca)

noimage
10-29-2020

Ostatnio dodane

Porady

W kinie

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.