Ponad 30 rowerzystów wzięło udział w Historycznym Rajdzie Rowerowym [ZDJĘCIA]


W niedzielę 28 września pasjonaci historii ruszyli na rowerową wyprawę przez gminę Cieszanów w poszukiwaniu śladów II wojny światowej. Rajd zorganizowany przez Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie był istnym wehikułem czasu, który przeniósł uczestników do roku 1939.

Na trasie 37km rajdu w którym udział wzięło ponad 30 uczestników czekały liczne atrakcje, w tym spotkania z historykami i rekonstruktorami, którzy wcielili się w role bohaterów tamtych czasów. Był zatem i oficer z rozbitej w Wielkim Lesie 6 DP generała Monda – czyli historyk Tomasz Róg, opowiadający o zmaganiach polskich jednostek. Był żołnierz Wermachtu  - Krzysztof Sałamacha, który opowiadał o uzbrojeniu jednostek niemieckich oraz sowiecki wartownik na jednym z licznych w okolicy schronów bojowych linii Mołotowa na dawnej granicy sowiecko-niemieckiej. Dla najmłodszych uczestników rajdu sporą atrakcją było spotkanie z Jednostką Strzelecką 2033 im. Gen. Bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie, która zaprezentowała pokaz swoich umiejętności.

Młodzi strzelcy opowiedzieli też rajdowcom o historii swojego patrona i jego bohaterskiej śmierci we wrześniu 1939 roku. Ważnym elementem rajdu była też opowieść o walkach pod Dachnowem, które przedstawił historyk Paweł Płonczyński.  

- To wyjątkowa lekcja historii zarówno dla nas jak i dla naszych dzieci - podkreśliła organizatorka rajdu Marlena Wiciejowska dyrektor CKiS w Cieszanowie.

- Zależało nam, żeby rajd był możliwością swoistego dotknięcia historii, przeniesienia się w czasie -dodaje przewodnik rajdu Marcin Piotrowski z CKiS. Historyczny Rajd Rowerowy wystartował w Cieszanowie pod pomnikiem 1000lecia Państwa Polskiego, a jego trasa przebiegała przez miejscowości: Folwarki - Dachnów - Nowe Sioło – Chotylub – Dąbrówkę i Gorajec.

Uczestnikami rajdu byli zarówno mieszkańcy gminy jak i turyści z Tomaszowa Lubelskiego, Lubaczowa i Jarosławia.

Historyczny_Rajd_Rowerowy_Cieszan__1.jpgHistoryczny_Rajd_Rowerowy_Cieszan__2.jpgHistoryczny_Rajd_Rowerowy_Cieszan__5.jpgHistoryczny_Rajd_Rowerowy_Cieszan__6.jpgHistoryczny_Rajd_Rowerowy_Cieszan__7.jpgHistoryczny_Rajd_Rowerowy_Cieszan__8.jpg

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Cannondalle
+1 # Cannondalle 2020-09-28 23:02
Wielkie ukłony dla organizatorów, a Marcin Piotrowski to po prostu wielki człowiek , sposób w jaki opowiadał choćby o cerkwi w Gorajcu to po prostu ciary na plecach chciałoby się tego słuchać i słuchać. Ponadto niesamowity pasjonat historii , przebywanie na jego podwórku to istny powrót do przeszłości , niesamowity klimat , jak dobrze, że jeszcze są ludzie z tak autentyczną pasją między nami .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
majk
+2 # majk 2020-09-29 08:31
:-? 28 września to chyba poniedziałek, czyż nie?
poza tym rajd był w sobotę. no chyba że żyjemy w różnych czasoprzestrzeniach.
halo redakcjo ?
pozdrawiam wszystkich uczestników
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Porady

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.