Narodowe czytanie Balladyny już w najbliższy piątek

W piątek 5 września w całej Polsce odbędzie się akcja Narodowe Czytanie, która została zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 8 lat temu. W tym roku będziemy czytać Balladynę Juliusza Słowackiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

Lekturą Narodowego Czytania w 2019 roku były Nowele polskie zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.W naszym mieście wspólnie na płycie Rynku czytamy już od 9 lat. W tegorocznej edycji będziemy czytać Balladynę Juliusza Słowackiego, wybitne dzieło polskiego romantyzmu, które zostało napisane w 1834 roku, w czasie pobytu poety w Szwajcarii, a wydane pięć lat później w Paryżu.

Do stworzenia tego dramatu zainspirowała Słowackiego sytuacja polskiej emigracji po powstaniu listopadowym, która rozproszyła się po krajach zachodniej Europy. Był to czas kiedy toczyły się debaty nad wspólną historią i przyszłym losem narodu.

W utworze poeta połączył realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadził na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie. Słowacki stworzył dramat, w którym rozwinął charakterystyczne elementy ballady. Występuje w nim fantastyczny świat nimf i duszków oraz pojawia się naturalna moralność, która odróżnia dobro od zła, ujawnia prawdę, demaskuje fałsz i karze zło.

Balladyna miała być nie tylko fantastyczną legendą, ale przede wszystkim uniwersalnym, międzyepokowym modelem polskiego losu, by z przeszłości można było wysnuć wnioski na przyszłość.

18 grudnia 1834 roku Słowacki napisał list do matki, w którym tak mówił o swoim dramacie: „Zobaczysz kiedyś Mamo kochana, co to za dziwna kraina – i czasy. Tragedia cała podobna do starej ballady, ułożona tak, jakby ją gmin układał, przeciwna zupełnie prawdzie historycznej, czasem przeciwna podobieństwu prawdy. Ludzie jednak starałem się aby byli prawdziwymi i aby w sercu mieli nasze serca”.

Balladyna wywarła ogromny wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a jej liczne inscenizacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Tegoroczna edycja Narodowego czytania jest niezwykle wyjątkowa przede wszystkim przez to, że nie możemy się spotkać tak jak co roku, by wspólnie czytać klasykę literatury polskiej, jednakże zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa i pokonując wspólnie epidemię organizujemy akcję, w przekonaniu, że ta edycja jeszcze bardziej nas zjednoczy w tym trudnym czasie, a jednocześnie przyniesie Państwu wiele satysfakcji ze wspólnej lektury.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie zachęca wszystkich mieszkańców naszego regionu by 5 września przyłączyć się do akcji Narodowe Czytanie w domowym zaciszu. Tych, którzy chcą wysłuchać Balladyny w lokalnym wydaniu zapraszamy na plac przed Miejskim Domem Kultury w Lubaczowie, gdzie o godz. 9:00 rozpoczniemy prezentację dramatu na telebimie.

MBP w Lubaczowie zaprasza także do odwiedzenia kanału na YouTubie (kliknij, aby przejść).