Kultura w kwarantannie


Zamknięte teatry, muzea, galerie. Odwołane koncerty i wydarzenia kulturalne. Kwarantanna jest trudnym czasem zarówno dla artystów, jak i dla aktywnych uczestników kultury. Ci pierwsi stracili nie tylko możliwość pracy i zarobku, ale przede wszystkim szansę na ekspresję swoich talentów i wyrażenie siebie w kontakcie z widownią. Ci drudzy nie chcą tak łatwo rezygnować z codziennych przyjemności jakimi są wyjście na koncert czy do teatru.

Pogotowie ratunkowe dla kultury

Członkowie Stowarzyszenia Folkowisko, wpadli na pomysł, stworzenia publicznej platformy, do której dołączać mogą wielbiciele kultury oraz jej twórcy. W ten sposób na Facebooku powstała grupa pod nazwą „Kultura w kwarantannie”, która skupia już ponad 40 tysięcy osób z całego kraju.
- Chcieliśmy, aby ta grupa była pewnego rodzaju pogotowiem ratunkowym dla kultury i osób, którym brakuję wyjść do kina czy teatru. Chcieliśmy wspomóc artystów, w tym ciężkim dla nich okresie – wyjaśnia Piotrowski.

Artyści wyszli nam naprzeciw

W grupie użytkownicy dzielą się pomysłami na wartościowe spędzenie czasu w domu. Zamieszczają linki do wirtualnych muzeów, spektakli teatralnych online, spotkań autorskich. Piszą też o pomysłach na kreatywne zabawy z dziećmi (oczywiście również w kontekście kultury).
Dodatkowo grupa pozwala artystom dzielić się swoimi pasjami wirtualnie. Są wśród nich też artyści z naszej okolicy. Jako pierwszy przed internetową publicznością wystąpił Sviatyj, czyli Wojciech Fil z Oleszyc. Specjalny koncert, który oglądało na żywo w internecie ponad 5tys. osób zagrała też Kapela Nad Brusienką.

Również Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie uruchomiła specjalny internetowy portal Biblioteka w kwarantannie, na którym organizowane są głośne czytania książek oraz konkursy dla czytelników

- Nie spodziewaliśmy się, że zapotrzebowanie na kulturę w sytuacji kwarantanny będzie takie ogromne. To ludzie i artyści wyszli nam naprzeciw i to oni tworzą to kulturalne, wirtualne miejsce – podsumowuje Marcin Piotrowski.

Link do grupy "Kultura w kwarantannie" znajduje się TUTAJ, a fanpage inicjatywy TUTAJ.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: