Kultura w kwarantannie


Zamknięte teatry, muzea, galerie. Odwołane koncerty i wydarzenia kulturalne. Kwarantanna jest trudnym czasem zarówno dla artystów, jak i dla aktywnych uczestników kultury. Ci pierwsi stracili nie tylko możliwość pracy i zarobku, ale przede wszystkim szansę na ekspresję swoich talentów i wyrażenie siebie w kontakcie z widownią. Ci drudzy nie chcą tak łatwo rezygnować z codziennych przyjemności jakimi są wyjście na koncert czy do teatru.

Pogotowie ratunkowe dla kultury

Członkowie Stowarzyszenia Folkowisko, wpadli na pomysł, stworzenia publicznej platformy, do której dołączać mogą wielbiciele kultury oraz jej twórcy. W ten sposób na Facebooku powstała grupa pod nazwą „Kultura w kwarantannie”, która skupia już ponad 40 tysięcy osób z całego kraju.
- Chcieliśmy, aby ta grupa była pewnego rodzaju pogotowiem ratunkowym dla kultury i osób, którym brakuję wyjść do kina czy teatru. Chcieliśmy wspomóc artystów, w tym ciężkim dla nich okresie – wyjaśnia Piotrowski.

Artyści wyszli nam naprzeciw

W grupie użytkownicy dzielą się pomysłami na wartościowe spędzenie czasu w domu. Zamieszczają linki do wirtualnych muzeów, spektakli teatralnych online, spotkań autorskich. Piszą też o pomysłach na kreatywne zabawy z dziećmi (oczywiście również w kontekście kultury).
Dodatkowo grupa pozwala artystom dzielić się swoimi pasjami wirtualnie. Są wśród nich też artyści z naszej okolicy. Jako pierwszy przed internetową publicznością wystąpił Sviatyj, czyli Wojciech Fil z Oleszyc. Specjalny koncert, który oglądało na żywo w internecie ponad 5tys. osób zagrała też Kapela Nad Brusienką.

Również Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie uruchomiła specjalny internetowy portal Biblioteka w kwarantannie, na którym organizowane są głośne czytania książek oraz konkursy dla czytelników

- Nie spodziewaliśmy się, że zapotrzebowanie na kulturę w sytuacji kwarantanny będzie takie ogromne. To ludzie i artyści wyszli nam naprzeciw i to oni tworzą to kulturalne, wirtualne miejsce – podsumowuje Marcin Piotrowski.

Link do grupy "Kultura w kwarantannie" znajduje się TUTAJ, a fanpage inicjatywy TUTAJ.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Jacek
+1 # Jacek 2020-03-26 20:47
W Centrum Kultury w Cieszanowie pracownicy nie mają teraz co robić i za darmo biorą pieniądze. Taki stan potrwa długo. Proponuję więc zająć się czymś pożytecznym np. szyciem maseczek
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
lubaczowianin
-1 # lubaczowianin 2020-04-09 00:45
Już nie można tego oglądać, tylko Chutor i chutor Gorajec jak nie bajki to ciągle ukraińskie koncerty prosto z Ukrainy. Wygląda na to że ten człowiek, który przybył nie jest Polakiem a Ukraińcem. Czy nie ma normalnych polskich wykonawców i zespołów, którzy prezentują muzykę w ojczystym języku. Można np coś z Angli, Francji, Włoch, Węgier czy Rosji dla równowagi. Wstyd w powiecie, że taki upadek lubaczów.tv bo czy już nie ma nic innego oprócz bajek Mariny i Ukrainów śpiewających. Narzuca to wszystko ten człowiek z Gorajca, czyżby owinął wszystkich wokół palca i jest najważniejszy? Filmiki o historii są bardzo przekłamane i dużo rzezy przekręconych lub zmyślonych. Panu już dziękujemy niech zamilknie bo Folkowiska i tak nie będzie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.