MBP w Lubaczowie najlepszą biblioteką w województwie

fot. MBP Lubaczówfot. MBP Lubaczów

Według Rankingu Bibliotek 2019 przygotowanego przez Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita” Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie została uznana za najlepszą w województwie podkarpackim i 14 w kraju na 760 zgłoszonych placówek.

29 listopada 2019 roku na łamach dziennika „Rzeczpospolita” został opublikowany Ranking Bibliotek 2019 z listą najlepszych placówek działających na terenie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz małych miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców.

Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagradzają samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. Doceniane są te, dla których dobrze działająca biblioteka jest świadectwem dbałości władz o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów.

28 listopada b.r. o godz. 12.00 w Pałacu Krasińskich w Warszawie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników dziewiątej edycji Rankingu. Podczas gali nagrodzono przedstawicieli samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki oraz liderów każdego z województw. Pamiątkowe dyplomy odebrali oni z rąk organizatorów prof. Krzysztofa Koehlera, wicedyrektora Instytutu Książki, dyrektora Departamentu Mecenatu Państwa MKiDN Mateusza Adamkowskiego i Marcina Piaseckiego, redaktora zarządzającego „Rzeczpospolitej”.  Nasze miasto reprezentowała Katarzyna Pelc-Antonik – dyrektor MBP.

Ocena dokonana została na podstawie analizy następujących kryteriów:

- powierzchnia biblioteki,
- średnie zatrudnienie w bibliotece,
- wielkość księgozbioru,
- wielkość księgozbioru nabytego,
- dotacje podmiotowe dla biblioteki w budżecie gminy,
- dostępne dla czytelników tytuły prasowe,
- posiadanie strony internetowej,
- dostęp do nowych mediów,
- ilość stanowisk komputerowych,
- dostęp do Wi-Fi,
- działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne, literackie,
- wolontariat,
- udogodnienia dla osób niepełnosprawnych,
- książki dla osób słabo widzących i niewidomych,
- dane statystyczne dotyczące liczby czytelników i ilości wypożyczonych książek

Przypominamy, że historia Rankingu Bibliotek sięga 2011r. kiedy to po raz pierwszy Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziły samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. Od tamtej pory co roku doceniani są za zaangażowanie w rozwój i dobre zarządzanie bibliotekami publicznymi ci, dla których dobrze działająca biblioteka gminna jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów.

Składamy serdeczne podziękowania użytkownikom, czytelnikom i przyjaciołom biblioteki, za to że dzięki ich aktywności po raz kolejny zdobyliśmy wysoką lokatę w tej ogólnopolskiej klasyfikacji. -dziękują pracownicy MBP w Lubaczowie

Źródło: MBP Lubaczów