Folkowisko Ambasadorem Wschodu


Festiwal Folkowisko zdobyło prestiżową nagrodę Ambasador Wschodu. Statuetkę za najlepszy projekt Polski wschodniej i pogranicza wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się w sobotę 30 listopada w pałacu biskupim w Janowie Podlaskim.

Tytuł „Ambasadora Wschodu” przyznawany jest w dziedzinach: samorząd, biznes, projekt, turystyka, kultura i sztuka oraz odpowiedzialny społecznie. Wszyscy nominowani oraz nagrodzeni zasłużyli się tym dla Polski wschodniej, że rozwijają jej potencjał, dbają o historię i kulturę, a także o rozwój ekonomiczny. 

Jak informują organizatorzy konkursu, tytuł Ambasadora Wschodu, to wyróżnienie, które ma odkrywać i promować inicjatywy, podmioty oraz osoby działające na rzecz rozwoju Polski Wschodniej i pogranicza.

Festiwal Folkowisko doceniony został za wyjątkowe podejście do kultury i tradycji Polski wschodniej, jej promowanie i rozwój. Jury podkreśliło, że nawet niewielkie wydarzenia kulturalne mogą odcisnąć olbrzymi ślad w kulturze.

Festiwal odbywający się od 10 lat w Gorajcu stał się marką przyciągającą do regionu corocznie tysiące osób. Nie ogranicza się jedynie do 4 lipcowych dni, ale poprzez działania Stowarzyszenia Folkowisko i Chutoru Gorajec animuje aktywność społeczną i kulturalną wschodniej Polski przez cały rok.

Dyrektor Festiwalu Folkowisko Marcin Piotrowski odbierając nagrodę podkreślał, że Folkowisko jest czymś więcej niż tylko festiwalem, dla wielu ludzi to styl życia. Bliski przyrodzie, wpisany w miejsce i kontekst kulturowy. Przypominał, że wokół festiwalu powstała istna społeczność, która w każdym zakątku Polski czy świata jest ambasadorem tego miejsca, ambasadorem Wschodu.

Tytuł „Ambasadora Wschodu” przyznawany jest w dziedzinach: samorząd, biznes, projekt, turystyka, kultura i sztuka oraz odpowiedzialny społecznie. Co roku wręczana jest także Nagroda Specjalna oraz przyznawany Tytuł „Honorowy Ambasador Wschodu”. Laureaci otrzymują symboliczne statuetki złotoskrzydłych aniołów, zaprojektowane przez artystę Leszka Kunickiego, a organizatorem wydarzenia jest wydawca magazynu "Kraina Bugu".

W tym roku oprócz Festiwalu Folkowisko nagrody otrzymały Europejski Festiwal Smaków w Lublinie, w kategorii samorząd Stalowa Wola, w  kategorii "społecznie odpowiedzialny " Fundacja Leny Grochowskiej z  Siedlec, w kategorii "Kultura i sztuka" Leszek Mądzik, a turystyka - Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

 Festiwal Folkowisko – odbywa się od 10 lat w niewielkiej podkarpackiej wsi Gorajec. Poświęcony jest kulturze tradycyjnej pokazywanej w różnych formach. Festiwal łączy w sobie koncerty, warsztaty i rajdy. Co roku ma inny temat przewodni, wokół którego budowana jest narracja festiwalu. Folkowisko z niewielkiej rodzinnej imprezy stało się jednym z najważniejszych folkowych festiwali w Europie. Wśród wielu wyróżnień, które otrzymało Folkowisko jest też przyznana przez Europejską Federację Festiwali nagroda Remarcable Art Festiwal (wyjątkowy festiwal sztuki). Jubileuszowe, dziesiąte już Folkowisko odbędzie się w dniach 9-12 lipca 2020 pod tytułem Wehikuł Czasu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Enej
+1 # Enej 2019-11-30 12:34
ajważniejszych folkowych festiwali w Europie. Heheh wiedziałem, że te słowa tutaj padną.
Plota
+4 # Plota 2019-11-30 19:37
Tak jak Lubaczów miasto tradycji i przyszłości
bolo
-15 # bolo 2019-12-01 16:38
Organizatorzy na pewno zrobili wiele na rzecz pojednania i lepszego postrzegania pomiędzy narodami zamieszkującymi Europę Wschodnią.
Akcja Wisła
-3 # Akcja Wisła 2019-12-02 18:58
My zrobili też duzo
Orion
+18 # Orion 2019-12-02 07:13
11 lipca rocznica ludobójstwa na Wołyniu a miejscowi ukraińcy będa tańczyć i śpiewać to bezczelność organizować ukraińska imprezę w takim terminie na naszej polskiej ziemi.
KoNiO
+6 # KoNiO 2019-12-02 13:07
NIECH SOBIE ORGANIZUJE!!! ALE NIE TAM I W TYM TERMINIE!!!! KAPITUŁA NA PEWNO NIE ZNA REALIÓW!!!
Ama
+5 # Ama 2019-12-02 13:32
Kapituła nie ale burmistrz Cieszanowa tak.
Eva
+8 # Eva 2019-12-02 19:12
Byłam na tym folkowisku po raz pierwszy i ostatni z dzieckiem i mężem jak zobaczyłam na wejściu bliżej nie określonych zaroslaków którzy pietrali sili jakieś potrawy brudne te naczynia to było straszne wyszliśmy prędzej niż weszliśmy a nie wspomnę o woni alkoholu to było straszne ,kto daje na to pieniądze ,i takie coś ma być naszą wizytówka ,

UWAGA ZMIANY!

Od 28 czerwca 2020 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. Zarejestrować można się poprzez Facebooka lub standardowy sposób. Wprowadzamy te zmiany, bowiem w ostatnim czasie nasz portal stał się miejscem, gdzie anonimowo pomawiano i obrażano inne osoby. W tym roku mieliśmy też kilkanaście pism od prokuratury i policji z prośbą o udostępnienie adresu IP komentującego z powodu naruszenia prawa. Czas najwyższy to zmienić. Liczymy, że dzięki wprowadzonym zmianom dyskusja na portalu ZLUBACZOWA.PL będzie prowadzona "na poziomie".

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAŁOŻYĆ KONTO

Zarejestruj konto lub zaloguj się

lub zaloguj się w standardowy sposób:

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.