W sobotę Rowerowy Rajd Pamięci Bohaterów Ziemi Narolskiej

Zdjęcie ilustracyjne fot. archiwum zlubaczowa.pl
Zdjęcie ilustracyjne fot. archiwum zlubaczowa.pl

Zdjęcie ilustracyjne fot. archiwum zlubaczowa.pl

W gminie Narol pojadą rowerami by uczcić pamięć poległych żołnierzy podczas II wojny światowej.

Rowerowy Rajd Pamięci Bohaterów Ziemi Narolskiej rozpocznie się o godz. 8:00 przy Ratuszu Miejskim w Narolu, gdzie będzie prowadzona także rejestracja uczestników. Rajd wyruszy o godz. 9:00 przy pomniku Poległych Żołnierzy 6 Dywizji Armii Kraków w Lipsku, gdzie będzie również meta. W sumie uczestnicy przejadą 50 km.

W programie rajdu zaplanowane jest złożenie kwiatów i zniczy w miejscach upamiętnienia bohaterów.

Szczegóły na plakacie:

Koszmar nadciągającej wojny przeżyli mieszkańcy Narola już  7 września.  Wtedy to miasteczko spadły pierwsze niemieckie bomby. Oddziały niemieckie wkroczyły na Narolszczyznę 13 września,  a 18 i 19 września okolice Narola były miejscem zaciekłych walk armii „Kraków” z wojskiem niemieckim. 3. batalion 12 pułku piechoty, który bez przeszkód dotarł pod Łozy – Młynki,  rozbił napotkany oddział niemiecki, przeszedł pod Młynkami na wschodni brzeg Tanwi  i spowodował, że Niemcy wycofali się pośpiesznie na Bełżec i częściowo na Płazów.  Dzień później, 20 września 1939 r. Narol został zniszczony ostrzałem artyleryjskim, zajęty przez wojska niemieckie, a następnie spalony. Ocalał ratusz, częściowo kościół i kilka domów nad Tanwią.

W walkach pod Narolem polskie oddziały poniosły ciężkie straty, zwłaszcza od ognia artylerii. Tylko na dwóch cmentarzach pochowano 51 poległych:  41 na cmentarzu wojskowym w Lipsku i 10 na cmentarzu parafialnym w Narolu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ogłoszenia

Volkswagen Passat
( / Motoryzacja)

Volkswagen Passat
07-28-2020

Ostatnio dodane

Nasz patronat

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.