Koncert ?MAGICZNY ŚWIAT OPERY I OPERETKI? w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie

Z okazji X rocznicy nadania Miejskiemu Domowi Kultury imienia Aleksandra Sas Bandrowskiego zostanie zorganizowany koncert pn. ?MAGICZNY ŚWIAT OPERY I OPERETKI?. Odbędzie się on dziś (30.11) o godz. 17:00.

Podczas koncertu wystąpią Jolanta Kremer ? sopran i Witold Wrona ? tenor. Przy fortepianie artystom akompaniować będzie Grażyna Griner. Konferansjerem będzie Jacek Nowosielski. Podczas wydarzenia Zenon Swatek - autor wydanej w 2005 r. książki pt. ?Aleksander Sas-Bandrowski - z Lubaczowa na estrady świata?, przybliży postać patrona MDK.

Aleksander Bandrowski (ps. Aleksander Barski) pochodził z Lubaczowa. Urodził się 22 kwietnia 1860 roku. Ukończył studia prawnicze w Krakowie, jednak postanowił oddać się karierze artystycznej. Warsztat wokalny szlifował u Luigiego Salvi w Wiedniu, który wyspecjalizował go w odtwarzaniu bohaterskich partii tenorowych oper i dramatów muzycznych Ryszarda Wagnera. W 1878 r. Aleksander Bandrowski wykonywał partie barytonowe w teatrze ogrodowym Józefa Teksla w Łodzi. Później przeniósł się do Lwowskiej Operetki. Występował też w Łodzi i w Poznaniu. W latach 1908-1909 pracował jako profesor śpiewu w Konserwatorium i Instytucie Muzycznym w Krakowie. Opracował libretta do oper: ?Bolesław Śmiały? L. Różyckiego, ?Stara baśń? W. Żeleńskiego, ?Twardowski? B. Wallek-Walewskiego. Śpiewał m.in. partie Jontka w ?Halce? S. Moniuszki, Alfreda w ?Trafiacie? G. Verdiego. Był pierwszym wykonawcą tytułowej roli w operze ?Manru? I.J. Paderewskiego. Zmarł 28 maja 1913 r. w Krakowie.

Źródło: lubaczow.pl

{fcomment}{flike}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: