W niedzielę w Cieszanowie Piknik Historyczno-Militarny


W niedzielę 27 maja na kąpielisku Wędrowiec w Cieszanowie spotkają się miłośnicy historii i militariów. Podczas odbywającej się pod hasłem "Niepodległa w Cieszanowie" imprezy każdy znajdzie coś dla siebie. Będą m.in. pokazy sprzętu wojskowego, żywe lekcje historii, a także atrakcje dla dzieci.

Oprócz pokazów współczesnego sprzętu i technik walki przygotowanych przez Wojska Obrony Terytorialnej i Jednostkę Strzelecką 2033 im gen. Kustronia z Lubaczowa, uczestnicy pikniku będą mieli szansą obejrzeć dynamiczną dioramą, czyli żywą lekcję historii przygotowaną przez  grupy rekonstruktorów historycznych z Zamościa, Jarosławia i Tomaszowa Lubelskiego. W jej ramach odbędą się pokazy uzbrojenia, sprzętu i walk z okresu Legionów Polskich, wojny polsko-bolszewickiej i kampanii 1939 roku (w tym popisy kawalerii).

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych: malowanie twarzy w barwy ochronne, dmuchańce, zabawy z animatorami, strzelnica. Istny wehikuł czasu przygotowuje Bractwo Srebrnego Miecza, które przeniesie nas, aż do czasów Jana III Sobieskiego i zrekonstruuje obóz jego wojsk, który w roku 1672 stanął pod Cieszanowem. Swoimi umiejętnościami i sprzętem pochwalą sie też strażacy.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy dla podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum Dla Dzieci w Rzeszowie.

W programie imprezy:
- pokazy grup rekonstrukcyjnych:
Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc (pokaz umundurowania, uzbrojenia oraz walki z okresu Legionów Polskich i wojny polsko-bolszewickiej)
Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 24 Dywizji Piechoty – Garnizon Jarosław (pokaz umundurowania, uzbrojenia i walki z okresu kampanii 1939 roku)
- Bractwa Srebrnego Miecza z Cieszanowa (pokaz strojów i uzbrojenia z czasów Jana III Sobieskiego)
- pokazy sprzętu i wyposażenia:
3. Podkarpackiej Brygady Terytorialnej Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego
Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. Józefa Kustronia z Lubaczowa
Ochotniczych Straży Pożarnych
- atrakcje dla dzieci (dmuchańce, konkursy wiedzy historycznej z nagrodami, malowanie twarzy w barwy ochronne)
- inne atrakcje (strzelnica, strzelanie z łuków, wystawa oryginalnego uzbrojenia WP z lat 1918-1939)
 
-zbiórka pieniędzy dla podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum Dla Dzieci w Rzeszowie

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Początek o godzinie 15:00.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ogłoszenia

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.