Cerkiew w Radrużu coraz częściej odwiedzana przez turystów

Magnesem przyciągającym również - zagranicznych turystów jest między innymi - zabytkowa cerkiew w Radrużu wpisana właśnie przez UNESCO. Odwiedzana tym chętniej, że po kilkudziesięciu latach do świątyni wrócił cenny ikonostas.

Drewniana cerkiew w Radrużu powstała pod koniec XVI wieku. W 2012 roku obiekt został wpisany na prestiżową listę World Monument Watch- najcenniejszych obiektów światowego dziedzictwa. Teraz jej unikatową wartość potwierdził Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO. Choć położona na uboczu unikatowa cerkiew przyciąga tłumy turystów. Wśród turystów odwiedzających Radruż są także ci, którzy już tu byli kilka lat temu. Teraz mają możliwość obejrzenia obiektu po renowacji a w nim XVII-wiecznego ikonostasu integralnej części świątyni, który wrócił tu po kilkudziesięciu latach. Najstarszym elementem radruskiego ikonostasu są powstałe w 1647 roku carskie wrota wykonane przez Zachariasza Tarnohorskiego z Niemirowa. W podobnym czasie powstały wizerunek świętego Jana Złotoustego świętego Szczepana i Matki Bożej. Podkarpacką cześć Roztocza odwiedzają głównie turyści, którzy zatrzymali się w pobliskim województwie lubelskim i kuracjusze Uzdrowiska Horyniec. Są pozytywnie zaskoczeni Polską Wschodnią. A z myślą o turystach lubaczowskie Muzeum Kresów, którego cerkiew jest filią planuje utworzyć w sąsiedztwie obiektu multimedialne muzeum i centrum obsługi turystów.

Źródło/foto: cerkiew-radruz.horyniec.info/TVP Rzeszów, Beata Bartman

 {flike}{fcomment}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ogłoszenia

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.