ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Od września większa o 200 zł kwota bazowa dla nauczycieli

Zdjęcie ilustracyjne fot. pxfuel.com
Zdjęcie ilustracyjne fot. pxfuel.com

Zdjęcie ilustracyjne fot. pxfuel.com

O 200 zł ma wzrosnąć od września kwota bazowa dla nauczycieli. Subwencja oświatowa ma być wyższa od pierwotnie planowanej o 100 mln zł.

Takie wskaźniki znalazły się w autopoprawce do projektu budżetu państwa na 2020 rok, którą w środę złożył do Sejmu premier Matusz Morawiecki.

Od 1 września 2020 r. kwota bazowa dla nauczycieli ma wynosić 3537,55 zł – o 200 zł więcej niż kwota bazowa, mająca obowiązywać od 1 stycznia tego roku (3337,55 zł). Będzie to 6-procentowa podwyżka.

W ślad za wzrostem kwoty bazowej odpowiednio wzrosną również minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ale te ogłasza minister edukacji w drodze rozporządzenia. Podwyżka kwoty bazowej oznacza natomiast, że wzrośnie bezpośrednio z nią powiązane średnie wynagrodzenie, które samorządy muszą zapewnić w poszczególnych grupach awansu zawodowego.

Przy przyjęciu kwoty określonej w autopoprawce średnie wynagrodzenie w grupie nauczycieli stażystów powinno od września wynieść 3537,55 zł (100 proc. kwoty bazowej), nauczycieli kontraktowych – 3 926,68 zł (111 proc.), nauczycieli mianowanych – 5094,07 zł (144 proc.), a nauczycieli dyplomowanych – 6 509,09 zł (184 proc.).

Rząd informuje, że w związku z planowaną podwyżką istnieje potrzeba dodatkowego zwiększenia części oświatowej subwencji ogólnej. Pierwotnie planowana kwota 49 mld 736 mln zł wzrośnie do 49 mld 836 mln zł. Reszta środków na podwyżki ma pochodzić z oszczędności powstałych w związku z mniejszą liczbą nauczycielskich etatów.

„Zaplanowana w projekcie ustawy budżetowej kwota subwencji oświatowej na 2020 r.  powiększona dodatkowo o 100 mln zł (ze środków zaplanowanych w projekcie ustawy budżetowej w cz. 83 Rezerwy celowe poz. 56), jak również oszczędności wynikające z różnicy między prognozowaną liczbą etatów a danymi rzeczywistymi wynikającymi z Systemu Informacji Oświatowej, pozwolą na wypłatę podwyższonych wynagrodzeń nauczycieli” – wskazuje rząd.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej.

Źródło: kurier.pap.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

a
0 # a 2020-01-10 20:06
Wg tego moje wynagrodzenie brutto wzrośnie prawie o 1000 zł a nie o 200
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
a
-2 # a 2020-01-11 20:02
przerpaszam. nie o prawie 1000 zł a o 1065
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
uczeń
-2 # uczeń 2020-01-10 20:14
za co i tak gówno robią
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
poki
-5 # poki 2020-01-10 20:47
4 miesiące w roku w domu siedzą nieroby, a resztę ganiają w godzinach pracy po mieście robiąc zakupy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Maria
+2 # Maria 2020-01-10 21:17
Cytuję poki:
4 miesiące w roku w domu siedzą nieroby, a resztę ganiają w godzinach pracy po mieście robiąc zakupy

Chyba mówisz o urzędnikach
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
urzędnik
+2 # urzędnik 2020-01-10 22:03
O urzędnikach też to nie jest, oni w przeciwieństwie do nauczycieli mogą wyskoczyć na miasto, ale im przysługuje 26 dni urlopu rocznie, czyli mniej więcej miesiąc i tydzień gdyby go wykorzystać jednym ciągiem, a nie 4 miesiące.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Bronio
+4 # Bronio 2020-01-11 08:38
Zamknąć szkoły. I nie pierd....lic. po co ta dyskusja. Jak Tak zajeb.....cie to niech wszyscy zostaną nauczycielami. Po co dyskutujesz baranie na studia i do szkoły!!!! Potem możesz się wypowiedzieć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
n
+4 # n 2020-01-11 11:45
Cytuję Bronio:
Zamknąć szkoły. I nie pierd....lic. po co ta dyskusja. Jak Tak zajeb.....cie to niech wszyscy zostaną nauczycielami. Po co dyskutujesz baranie na studia i do szkoły!!!! Potem możesz się wypowiedzieć.

Poziom komentarza wskazuje na bardzo wysokie wykształcenie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
bronx
+9 # bronx 2020-01-11 14:19
najlepsze jest to, ze w szkolach zawodowych wystepuje deficyt nauczycieli. Praktycznie nikt z mlodych (ponizej 30 roku zycia) nie pcha sie teraz do pracy w szkole. ZS jest zmuszony sprowadzac nauczycieli z emerytury zeby mial kto nas uczyc
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
urzędnik
+8 # urzędnik 2020-01-11 14:49
No to dziwne, że tego deficytu nie likwidują tacy jak #uczeń, #poki i inni narzekacze, skoro to taka fajna robota być nauczycielem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
nauczyciel
+7 # nauczyciel 2020-01-12 01:32
Co to za przekłamianie? stażysta 3500? czyli w chwili obecnej ok 3300 brutto? sprawdzcie informacje na innych portalach dot. podwyżek. Tutaj dziennik bałtycki:
dziennikbaltycki.pl/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Marcin
+7 # Marcin 2020-01-12 09:28
Wzrost subwencji o 100 ml a koszt podwyżki to blisko 700mln w 2020 roku. Reszta z oszczędności. Dla niewtajemniczon ych z kasy samorządów. Znowu dobroduszny rząd daje podwyżkę tylko nie ze swoich środków.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Anna Jadwiga
+3 # Anna Jadwiga 2020-01-12 15:47
Do poki Nie rób to Ty jesteś Popatrz do lustra i zapytaj się co Ty ukończyłeś Do nauki ,,,,,,,,,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
..