Uczniowie Zespołu Szkół w Oleszycach zdobywali doświadczenie w Hiszpanii [ZDJĘCIA]

fot. ZS w Oleszycach
fot. ZS w Oleszycach

fot. ZS w Oleszycach

W dniach 1-22 czerwca 2019 r. 16 uczniów Zespołu Szkół w Oleszycach uczestniczyło w stażach zawodowych w hiszpańskich przedsiębiorstwach. Staże realizowane były w ramach dwuletniego projektu: „Europejskie doświadczenia uczniów Zespołu Szkół w Oleszycach” finansowanego z programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Realizując program stażu uczestnicy mieli okazję do poszerzenia i wykorzystania w praktyce zdobytych w szkole wiedzy i umiejętności zawodowych oraz językowych. Realizacja projektu pokazała uczniom nowe możliwości podejmowania pracy w zawodzie. Praktyka w całkowicie odmiennych warunkach gospodarczych, a przede wszystkim kulturowych wzmacnia pewność siebie, otwartość na innych ludzi oraz komunikatywność. Uczniowie biorący udział w stażach są lepiej przygotowani do aktywnego wejścia w samodzielne życie zawodowe. Dla większości z praktykantów odbyte staże to pierwsza „praca zawodowa” nie tylko za granicą, dlatego niezmiernie istotne jest, że hiszpańscy pracodawcy bardzo wysoko ocenili umiejętności zawodowe naszych uczniów oraz ich zaangażowanie w pracę, wystawiając wysokie oceny końcowe. Praktykanci podczas stażu mieli wiele możliwości, aby doskonalić swoje kompetencje interpersonalne, umiejętność pracy w grupie, na które hiszpańscy pracodawcy zwracają szczególną uwagę. Zdobyta w trakcie staży wiedza i nowe umiejętności praktyczne pomogą uczniom rozwijać samodzielność i przedsiębiorczość.

Uczestnicy praktyk otrzymali certyfikaty praktyk, karty oceny praktyk zgodnie z ideą ECVET, a także dokument Europass Mobilność. Certyfikaty są potwierdzeniem tego, że uczestnicy poznawali sposoby i metody pracy, nabyli umiejętności rozwiązywania problemów, porozumiewania się z pracownikami w języku obcym. Uczestnicy projektu otrzymali też certyfikaty ukończenia kursu języka hiszpańskiego na poziomie A1. Pierwsze doświadczenia z językiem hiszpańskim w praktyce.

Istotnym elementem działań projektowych była realizacja programu kulturowego. Uczniowie zwiedzali piękne zakątki Andaluzji. Zachwycająca Kordoba, która już w X wieku opisywana była jako miasto odzwierciedlające architektoniczne, intelektualne, społeczne i estetyczne osiągnięcia wszystkich cywilizacji ówczesnej ludzkości. Malaga pośrodku słonecznego Costa del Sol, gdzie oczywiście nie można pominąć choć chwili plażowania. Klimatyczna Baeza i otoczona morzem oliwkowych gajów Ubeda, której renesansowe uliczki uczniowie przemierzali każdego dnia praktyk.  O tym, że „najlepsza oliwa z oliwek – to tylko z Ubedy” , jak podają przewodniki turystyczne, przekonali się praktykanci podczas warsztatów w Centrum Oliwy z Oliwek.

We wszystkich działaniach projektowych szkoła otrzymała wsparcie instytucji pośredniczącej  EuroMind, która  w oparciu o uzgodniony program, zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami uczestników, zapewniła przygotowanie językowe, realizację programu kulturowego, a przede wszystkim wysoki poziom praktyk zawodowych w firmach na terenie Ubedy: Hotel Ordóñez Sandoval, Hotel La Paz, Hotel María de Molina, Hotel Zenit el Postigo,  restauracje: Restaurante Cusco, Restaurante Don Angelo, Café Bar el Polígono, Deliciosa Paula, Bar-Restaurante el Zaguan i park: Excmo. Ayuntamiento de Úbeda- Servicio de Mantenimiento. Relacja ze staży na stronie EuroMind.

Co zapamiętamy z hiszpańskich staży? Zdobyte doświadczenia zawodowe, językowe, całkowicie odmienną kulturę życia, pracy, wypoczynku, nowe smaki typowo hiszpańskich potraw, hiszpański styl zabawy i świętowania, a przede wszystkim to, czego powinniśmy się od Hiszpanów uczyć – otwartość i łatwość nawiązywania kontaktów. - podsumowują wyjazd uczniowie ZS w Oleszycach

Udział w projekcie potwierdził, że mobilność jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zdobywania nowych kompetencji (wiedzy, umiejętności i postaw) w myśl doskonalenia rozwoju uczestników i zwiększania szans ich zatrudnienia na rynku pracy, a także doskonalenia umiejętności interpersonalnych, nawiązywania kontaktów, poznawania ludzi i nowych kultur.

Zdjęcia: ZS w Oleszycach

ubeda02-1024x768.jpgubeda03-1-1024x498.jpgubeda06-1024x498.jpgubeda07-1024x498.jpgubeda08-1024x498.jpgubeda13-1024x498.jpgubeda15-1024x498.jpgubeda22-1024x498.jpgubeda25-1024x498.jpgubeda29.jpgubeda33-1024x754.jpgubeda35.jpg


Źródło: ZS w Oleszycach

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Zarejestruj konto lub zaloguj się

lub zaloguj się w standardowy sposób:

Ogłoszenia

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.