Rekordowa ilość upadłości konsumenckich w 2023 roku. Dlaczego Polacy bankrutują?

Problemy finansowe, brak możliwości regulowania cyklicznych rozwiązań i finalne bankructwo to coraz popularniejsze scenariusze w Polsce. Potwierdza to ilość wniosków o upadłość, jaką Polacy zgłosili w 2023 roku. Ponownie była ona rekordowa i nawet o kilka punktów procentowych pobiła niechlubny rezultat z poprzedniego okresu – roku 2022. Co tak naprawdę stoi za tak ogromnym i pogłębiającym się z miesiąca na miesiąc kryzysem? Odpowiemy na takie oraz inne pytania w tym artykule. Zachęcamy do lektury, ponieważ rozkładamy na czynniki pierwsze upadłość konsumencką w 2023 roku. Zapraszamy!

Tak źle jeszcze nie było. Fala wniosków o upadłość konsumencką w 2023 roku

I to w momencie, kiedy tak na dobrą sprawę co roku wspominamy o najczarniejszym okresie w historii Polski. Przewidywania pod koniec 2022 roku odnośnie następnych 12 miesięcy z pewnością nie należały do tych najbardziej optymistycznych, natomiast większość ekspertów została wyraźnie negatywnie zaskoczona już po pierwszych kilku tygodniach 2023 roku. Pesymistyczny styczeń, a kolejne miesiące niekoniecznie dawały powody do uśmiechu. W finalnym rezultacie rok 2023 był praktycznie pod każdym względem gorszy od analogicznego okresu w 2022 roku. I mówimy tutaj o wyraźnych różnicach, sięgających nawet kilku punktów procentowych dla wybranego miesiąca. Ilość ogłaszanych upadłości konsumenckich idealnie obrazuje także popularność usługi wsparcia przez doświadczonych radców prawnych. Na stronie https://www.oglosupadlosckonsumencka.pl/ każda osoba borykająca się z problemami finansowymi otrzyma kompleksową pomoc w zakresie ogłaszania bankructwa. Tak było w 2023 roku i tak będzie przez kolejne, miejmy nadzieje już nieco bardziej optymistyczne, lata.

Oto kilka powodów, przez które bankructwa Polaków stały się normą

No dobrze. Ale skąd wzięła się rekordowa ilość bankrutów? Dlaczego ich liczba stale rośnie? Na tego typu pytania odpowiedzi należy poszukiwać przede wszystkim w sytuacji gospodarczej, która w minionych latach odbiegała od stabilności. Tak się dzieje właściwie od 2020 roku, kiedy to na całym świecie ogłoszono epidemię koronawirusa. Jedne państwa szybciej pozbierały się z dołka, natomiast drugie nadal mierzą się z konsekwencjami największego kryzysu gospodarczego. Wiele osób utraciło stałe zatrudnienie, było zmuszone do przebranżowienia a ich inwestycje nie do końca okazały się być trafione. Gigantyczne problemy finansowe sprawiły, że miesiąc w miesiąc w 2023 roku notowaliśmy rekordowe ilości zgłaszanych upadłości konsumenckich. Należy mieć na uwadze również zobowiązania, jakie bywały często zaciągane jeszcze przed feralnym marcem 2020 roku. Brak możliwości w ich regularnym spłacaniu to kolejny powód, dla którego Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy bądź inne takie podmioty otrzymywały rekordowe ilości wniosków o ogłoszenie bankructwa.