http://zlubaczowa.pl/images/wybory-2018.jpg

Alicja Antonik odpowiada na pytania czytelników portalu ZLUBACZOWA.PL!

Prezentujemy odpowiedzi kandydatki na burmistrza Lubaczowa Alicji Antonik na pytania zadane przez naszych czytelników.

nox: Czy Pani zdaniem brak dworca PKS w Lubaczowie jest problemem, a jeśli tak, to w jaki sposób Pani zamierza go rozwiązać?

Alicja Antonik: Pełniąc funkcję radnej, zabiegałam skutecznie o udostępnienie w budynku dworca PKP poczekalni dla pasażerów PKS - ta sprawa jest już uzgodniona (stosowny dokument publikuję na mojej stronie i profilu na Facebook’u). To rozwiązanie doraźne. Docelowo należy znaleźć inwestora chętnego do wykupu dawnego dworca PKS i utworzenia tam m.in. normalnej poczekalni. Te działania też już trwają.

Tut2: Jak zamierza Pani przyciągnąć inwestorów do Specjalnej Podstrefy Ekonomicznej Europark Mielec w Lubaczowie?

Poprzez nawiązanie kontaktu oraz złożenie oferty przede wszystkim firmom z Mielca, Stalowej Woli i Rzeszowa. Udział w konferencjach i imprezach promocyjnych dla biznesu. Kontakt ofertowy z firmami logistycznymi i transportowymi. Zabieganie o pomoc rządową. Dodatkowo, wzmacniając atrakcyjność strefy przez budowę bocznicy kolejowej.

X25: Jak Pani zamierza znaleźć środki na dokończenie budowy basenu oraz jego utrzymania w późniejszym czasie?

Po pierwsze należy ocenić celowość budowy basenu w trzech etapach przez trzech różnych wykonawców. To przecież najdroższe rozwiązanie. Może uda się taniej? Z drugiej strony mamy zadeklarowane środki ministerialne. Basen tak czy inaczej powstanie. Kwestia utrzymania powinna być oparta o plan finansowo-biznesowy. Szukałabym też dla basenu rozwiązań bliskich eko-energetyce (dogrzewania solarne, odzysk ciepła itp.).

Lider: Czy Pani ma zamiar zrobić coś dla młodzieży? Nie dla dzieci tylko dla młodzieży w wieku 16-21 lat. Konkretne rzeczy, aby młodzież miała możliwości spędzenia wolnego czasu, także zimą w Lubaczowie.

Rozbudowany Dom Kultury powinien posiadać strefę klubową dla tej grupy młodzieży. Potrzebne jest stworzenie nowych sekcji sportowych przy MOSiR. Wspomniany Dom Kultury może być miejscem prezentacji młodzieżowych imprez kulturalnych o wymiarze regionalnym - warto zobaczyć, co robią inni. Ciekawym pomysłem jest spółdzielnia młodych - lokal z młodzieżową obsługą, z wystrojem wg własnych pomysłów, z różnymi imprezami (wystawy, kameralne koncerty, taniec) dający trochę zarobić, z rotacyjną szeroką obsługą.

Zet: Jakie ma Pani plany dotyczące nieużywanego nowego targowiska, czy ma pani w planach zagospodarowani e terenu wokół czy tak jak Pan burmistrz chciałaby Pani te tereny sprzedać?

 Po pierwsze potrzebny jest w tym miejscu duży parking (istnieje już dość dobry dojazd). Po drugie należy ulepszyć dojścia piesze. Wówczas można przenieść poniedziałkowy targ na nowe targowisko. Równolegle powinna odbyć się akcja informacyjna na ten temat w gminie i okolicznych miejscowościach. Po kilku miesiącach targowisko powinno już (w końcu!) naturalnie pełnić swoje funkcje.

Lubacz: Jaki ma Pani plan na promocję Lubaczowa, jako miasta powiatowego, chodzi tutaj o cykliczną imprezą, która kojarzyłaby się z Lubaczowem coś na wzór święta pieroga w Horyńcu-Zdroju, festiwal kresów w Baszni Dolnej, czy Cieszanów rock festiwal.

 Mamy aktywne środowisko motocyklowe. Chciałabym więc organizować cykliczną imprezę o zasięgu transgranicznym - Polska, Słowacja, Węgry, Ukraina. Trzydniowy motocyklowy piknik z koncertami, pokazami starych maszyn, dobrze zabezpieczonymi zawodami typu wyścig na ćwierć mili, trochę edukacji dla młodych adeptów jazdy na motorach. Słowem impreza dla motocyklistów, fanów i całego środowiska miasta. Do tego promocja, wsparcie sponsorskie, media, pamiątki, a może i zalążek jakiegoś biznesu motorowego.

Łukasz: Chciałbym zapytać jak się Kandydaci odniosą do planów zalewu (kąpieliska) w Lubaczowie obok działek?

Siłą położenia - miasto leży u zbiegu dwóch rzek - mamy naturalne warunki do takiego przedsięwzięcia. Choć zobaczmy najpierw, jak miasto poradzi sobie finansowo z krytym basenem (pieniądze, pieniądze, pieniądze…). Zalew w mojej opinii powinien być realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Wówczas jego budowa mogłaby ruszyć w dość bliskiej perspektywie czasowej.

Piotr Ważny: Dla mieszkańców północno-wschodniej części miasta sporym problemem jest poruszanie się wzdłuż ulicy Przemysłowej. Jest to długa, wąska arteria, wzdłuż której nie ma chodnika ani wyraźnego pobocza dla pieszych, a oświetlenie urywa się w obrębie osiedla Pod Borem, wystawiając mieszkańców wymienionej ulicy, jak też wsi Bałaje i Antoniki na pastwę rozpędzonych samochodów, które osiągają tu prędkości znacznie powyżej dopuszczalnych. Co Państwo planują w tym zakresie? Pozdrawiam

W mojej sytuacji to kwestia zapoznania się z planem inwestycji i remontów, dotyczących ulic miasta (nie jestem póki co urzędnikiem miejskim). Wiem, że ulepsza się stan ulic, które i tak są we względnie dobrym stanie. Być może należy zmienić priorytety, przesunąć środki bądź pozyskać dodatkowe. Mamy informacje o tym, że Rząd RP zamierza w obecnej perspektywie budżetowej zwiększyć środki na poprawię stanu dróg lokalnych i zamierzam z nich skorzystać. Na bieżąco należy też monitować policję, aby w bardziej rzetelny sposób zabezpieczała takie trakty drogowe, gdzie istnieje podwyższone ryzyko dla pieszych.

Piotr Ważny: Mieszkańcy ulicy Obrońców Lwowa od dawna starają się o wyrównanie i położenie jednolitej nawierzchni na dojeździe do swoich posesji. Inwestycja została rozpoczęta dwa lata temu, ulica została utwardzona tłuczniem i postawiono krawężniki, ale nie nastąpiły dalsze kroki. Wykonane prace marnują się coraz bardziej, wszechobecna glina stopniowo pokrywa utwardzoną warstwę, nie wspominając o coraz większych kałużach i pogłębiających się nierównościach. Toniemy w glinie! Czy miasto w przyszłości zaplanuje jakieś rozwiązania tego problemu?

Ten problem wymaga skontrolowania. Dlaczego zawieszono prace, których efekty idą teraz na marne? Jeśli ewentualny bałagan w zakresie planowania i realizacji remontów ulic to szerszy problem, wymagane będzie bardziej radykalne podejście to tego zagadnienia. Kto, za co odpowiada? Z jakiego powodu nie wykonuje się prac? Czy zabezpieczono je finansowo? Te kwestie należy zweryfikować w pierwszych tygodniach pracy burmistrza.

Adam87: Co Pani zrobi po objęciu stanowiska burmistrza aby młodzi ludzie zaraz po szkole nie musieli uciekać z Lubaczowa? oraz co Pani zrobi, aby Ci co wyjechali za pracą wrócili do Lubaczowa i tu pracowali? Miasto bardzo się starzeje czy zamierza Pani coś z tym zrobić?

Obecnie, jako miasto, marnujemy potencjał strefy ekonomicznej. Nic tam się nie dzieje. Młodzi ludzie (i nie tylko młodzi) przyjeżdżający z zagranicy chcieliby tu zostać, pracować nawet za mniejsze pieniądze, nie przeżywać rozłąki z rodziną, ale nie mają szansy na zdobycie pracy. Jeden czy drugi zakład pracy byłby zachętą dla innych inwestorów. To dla mnie temat numer jeden całej ewentualnej kadencji burmistrza. Praca do podstawa - z tego miasto ma podatki, sklepy klientów, poprawia się demografia itd.

Janko: Jakie ma Pani doświadczenie w samorządzie poza 4-letnim uczestnictwem w komisji oświaty w Radzie Miasta? Jakie ma Pani doświadczenie w zarządzaniu majątkiem publicznym? Jakie kwalifikacje Pani posiada do zarządzania miastem?

Gdy rozległe doświadczenie samorządowe przegrywa z takimi problemami, jak:

- brak dworca PKS,

- rozpadająca się zabytkowa wieża ciśnień,

- brak inwestycji w strefie ekonomicznej,

- niefunkcjonujące i niszczejące targowisko miejskie,

- dziurawy dojazd do nowego cmentarza, 

- niewydolność sieci kanalizacyjnej miasta

to mam wrażenie, że znaczenie owego doświadczenia jest dość mocno przereklamowane. Pragnę też zwrócić uwagę, że pracując jako radna w Komisji Oświaty, Kultury i Sportu w znacznym stopniu przyczyniłam się do relatywizacji wielu projektów dotyczących tych dziedzin (kino cyfrowe, rozbudowa MDK, termomodernizacja SP Nr 1). Zresztą Pan Krzysztof Szpyt docenił nasze starania w artykule opublikowanym na portalu zlubaczowa.pl w dniu 29 marca 2018 r. pt. „ Czy Krzysztof Szpyt wystartuje z listy PiS w wyborach samorządowych?” : „Przyznam, że mam bardzo dobre doświadczenia , jeśli chodzi o współpracę z radnymi klubu PIS oraz posłanką Anną Schmidt -Rodziewicz – naszym regionalnym posłem. Jest mi przyjemnie, że ta ekipa docenia moją pracę na rzecz miasta. Te duże i mniejsze inwestycje nigdy by się nie odbyły, gdyby nie współpraca.”

„Szanowni Mieszkańcy Lubaczowa

W trakcie tej kampanii wyborczej, padło wiele deklaracji oraz zapewnień ze strony różnych kandydatów. Dużo się mówiło o rozwoju naszego miasta oraz o kierunku jaki powinniśmy obrać na przyszłość. Dyskusja o poważnych problemach Lubaczowa oraz jego mieszkańców, zarówno w sferze gospodarczej jak i socjalnej jest oczywiście potrzebna. Nie pozwólmy jednak aby ponownie cała sprawa zakończyła się na deklaracjach i pustych frazesach. Mieszkańcy Lubaczowa zasługują na więcej! Głosując na przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości do Rady Powiatu Lubaczowskiego oraz na szczeblu Sejmiku Województwa Podkarpackiego pokazaliście Państwo, że zmiany w strukturach władzy są nie tylko konieczne ale przede wszystkim pożądane. Oczywistym wydaje się, że przeciwnie jakimkolwiek przemianom są osoby zadowolone z obecnego stanu rzeczy. Osoby, którym nie przeszkadza chociażby stały odpływ młodych i uzdolnionych ludzi z Lubaczowa za granicę lub do większych miast w poszukiwaniu pracy i godnych warunków do życia. Osoby, które rozwój i przemiany utożsamiają z wykonywaniem przez organy samorządowe swoich ustawowych zadań. Szanowni Państwo, rozwój miasta, to nie tylko inwestycje w infrastrukturę drogową, rozrywkową i sportową (możliwe przecież tylko dzięki wsparciu organów szczebla centralnego i wojewódzkiego). To przede wszystkim poprawa warunków bytowych jego mieszkańców oraz realne zainteresowanie ich problemami. O czym powinien pamiętać nie tylko każdy menedżer ale również wszyscy kandydaci na stanowiska w jednostkach samorządu terytorialnego. Dlatego też zwracam się do Państwa z prośbą o wsparcie w II turze wyborów – 4 listopada. Pokażmy, że zależy nam jako mieszkańcom na dobrej przyszłości dla naszego miasta. Że wspólnymi siłami wytyczymy nowe kierunki przemian owocujących poprawą sytuacji całej naszej wspólnoty. 4 listopada – liczę na Państwa głos.

Alicji Antonik portal ZLUBACZOWA.PL dziękuje za udzielone odpowiedzi. Wam drodzy Czytelnicy dziękujemy za pytania. Pytań było bardzo dużo, niestety ze względu na ograniczony czas musieliśmy zmniejszyć liczbę pytań.

 

 

 

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.