Ponad 7 mln zł zainwestowane w 2013 roku w powiecie

Ponad 7 mln zł wydał w ubiegłym roku na inwestycje powiat lubaczowski.  Zadania-zarówno drogowe, jak i w jednostkach powiatu- udało się zrealizować  przy kosztach własnych na poziomie jedynie 1,2 mln zł (17%).  Resztę, czyli prawie 6 mln zł, stanowiły fundusze pozyskane z zewnątrz.

 -Wydawało się, że ten rok będzie ciężki i słaby pod względem inwestycyjnym, ale nawet przy bardzo ograniczonych możliwościach pozyskania środków unijnych, udało się napisać projekty i je zrealizować na poziomie bardzo podobnym do 2012 roku. Wydane z naszego budżetu 1,2 mln zł potrafiło skutkować 7 mln inwestycji, to pokazuje jakość naszych działań - wyjaśnia Krzysztof Szpyt, wicestarosta lubaczowski.

W 2013 roku powiat zrealizował inwestycje drogowe za  3,8 mln zł.  Środki na remonty dróg pozyskał m.in. z programu Usuwania Klęsk Żywiołowych i ?schetynówek?. Dzięki nim udało się m.in. przebudować m.in. drogi  z Krowicy Hołodowskiej do Cetyni i Cewkowa do Starego Dzikowa czy odbudować drogę z  Rudy Różanieckiej do Piły.

- Zadania drogowe są dla nas bardzo ważne i traktujemy te inwestycje jako odrębną część naszych działań. W ostatnich latach wiele kilometrów dróg nabrało innego wyglądu, poprawiło się skomunikowanie powiatu w jego granicach, ale i z sąsiednimi regionami.  Jest to dla nas bardzo ważne, bo daje szanse na rozwój gospodarczy  i służy mieszkańcom- zapewnia wicestarosta Krzysztof Szpyt.

Wśród pozostałych inwestycji warto wymienić m.in. termomodernizację budynku Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubaczowie, co znacznie poprawiło jego wygląd i funkcjonalność, oraz pozwoliło na zmniejszenie kosztów ogrzewania czy  realizację II etapu projektu internetowego, w ramach którego powstał nowy masz sieci powiatowej. Pozwoli on na polepszenie jakości świadczonych na rzecz mieszkańców usług  internetowych, które są bezpłatne. W 2013 roku realizacja projektu kosztowała ponad 1,3 mln zł.

W powiecie powstało także nowe boisko przy Domu Dziecka w Nowej Grobli, które ma służyć nie tylko podopiecznym domu, ale i wszystkim chętnym. Inwestycja, która powstała dzięki dofinansowaniu z Programu Współpracy Polsko-Szwajcarskiego  kosztowała prawie 500 tys. zł.

- W tym nie najlepszym okresie, przed następnym rzutem środków unijnych, nasze inwestycje nie maleją,  a utrzymują się na poziomie, który zapewnia rozwój powiatu.  Okres od 2009 do 2013 roku zamknął się kwotą prawie 90 mln zł wydanych na inwestycje, z czego środki powiatu to ponad 18 mln zł, a  dofinansowanie to 71 mln zł ?podsumowuje wicestarosta Krzysztof Szpyt.

96503713.jpg207302101.jpg230214252.jpg375706342.jpg1513483830.jpg2031615379.jpg

Źródło/fot: Iwona Buczko/lubaczow.powiat.pl

{flike}


AdmirorGallery 5.0.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Secured & Audited by: Security Audit Systems

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: