ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Prezydent Ukrainy: Oczekuje, że Polska odnowi pomnik na wzgórzu Monastyrz


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą poinformował iż oczekuje, że Polska odnowi zniszczony przez nieznanych sprawców pomnik UPA na wzgórzu Monastyrz w gminie Horyniec-Zdrój.

Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Oświęcimiu przed głównymi uroczystościami z okazji 75-lecia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Po spotkaniu na konferencji prasowej Prezydent Andrzej Duda wyraził zadowolenie z rozmów dotyczących kwestii historycznych.

– Cieszę się, że wiele elementów historycznych, które były w impasie do tej pory, teraz spokojnie i konsekwentnie jest przełamywanych. Podziękowałem panu Prezydentowi za przychylność wobec działań ekshumacyjnych, dzięki którym będzie możliwe upamiętnienie poległych polskich żołnierzy we Lwowie i w innych miejscach – zaznaczył.

Partnerstwo pomiędzy Polską i Ukrainą

Natomiast Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski  poinformował, że z Andrzejem Dudą umówili się, że będą wzmacniać strategiczne i przyjazne partnerstwo pomiędzy Polską a Ukrainą.

- Udało się nam obniżyć emocje wokół wspólnej tragicznej przeszłości i dziś z otwartym sercem nasze kraje idą w przyszłość; w naszych relacjach od teraz akcentujemy to, co nas łączy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Wołodymyr Zełenski: Polska odnowi ukraińską mogiłę na wzgórzu Monasterz

- Jak wiadomo, Ukraina odblokowała moratorium na przeprowadzenie prac ekshumacyjnych i poszukiwawczych na terenie Lwowa, uważam, że polska strona też odnowi ukraińską mogiłę na wzgórzu Monastyrz. W naszych relacjach od teraz akcentujemy to, co nas łączy i w przyszłości też tak będzie - oświadczył Zełenski.

Prezydent Ukrainy zapowiedział także, że w ciągu roku zaplanowano wiele wspólnych przedsięwzięć, których zwieńczeniem będzie wizyta Andrzeja Dudy na Ukrainie.

Pomnik UPA w gminie Horyniec-Zdrój zniszczony po raz kolejny

Przypomnijmy, że na początku stycznia w Monasterzu w gminie Horyniec-Zdrój zniszczono znajdującą się na pomniku tablicę z nazwiskami bojowników UPA - ofiar walk z NKWD. W tej sprawie śledztwo prowadzą policjanci z Lubaczowa. Wówczas na incydent reagowały zarówno ukraińskie jak i polskie władze. Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz po zaistniałym incydencie stwierdził, że zniszczenie pomnika to prowokacja. Warto dodać Pomnik UPA w gminie Horyniec-Zdrój zniszczony po raz kolejny, bowiem kilka lat temu nieznani sprawcy także zniszczyli tablicę z nazwiskami ofiar walk z NKWD.

Źródło: kresy.pl, prezydent.pl, polskieradio24.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Ama
+41 # Ama 2020-01-28 08:45
No to banderowcy w Polsce decyduja
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
+48 # Tmw 2020-01-28 08:59
No to juz sa jaja. Mamy odnawiac pomniki zbrodniarzy? juz pisalem,ze Niemcy usuneli pomniki na grobach Heydricha i Hessa a przeciez zyja rodziny tych mordercow. Himmlera amerykanie tez gdzies pod Luneburgiem zakopali. I co,teraz maja pokazac gdzie i jeszcze nagrobek mu postawic? tutaj jest analogiczna sytuacja. Gdzie my zyjemy? Ludzie! Polska ma odbudowac pomnik zbrodniarz? o, taki ch...jak slonia nos!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
tutejszy
-38 # tutejszy 2020-01-28 09:49
To nie jest analogiczna sytuacja. Niemcy mordowali na znacznie większą skalę, w całej Europie, eksterminowali całe narody. Ukraińcy robili zbrodnicze bestialskie czystki etniczne, na terenach, które uważali za swoje. Niemcy prowadzili wojnę zaborczą, Ukraińcy walczyli o niepodległe państwo, dopuszczając się przy tym zbrodni, o których nie można zapomnieć, ale trzeba kiedyś wybaczyć i myśleć o przyszłości a nie rozdrapywać rany.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
+41 # Tmw 2020-01-28 10:05
Zbrodnia to zbrodnia i choc straszne to powiedziec to nawet Niemcy nie stosowali takich metod jak Upa. Nawet ludnosc Polska zwracala sie do Niemcow o ochrone. I tak bylo nawet w Baszni,gdzie na stacji niemiecki oddzial przebywal. Do nich zwrocilo sie o pomoc dwoch chlopakow bo ukraincy wtedy mordowali tylko nie pamietam juz czy to w Podlesiu czy samej Baszni. Niemiec,kapitan polecil oddzialowi aby ich pogonili. Znam te historie z relacji swiadka,ktory z pewnoscia juz nie zyje. Moja sp.babcia powiadala-niemc y ,ruscy ale najgorsi to byli ukraincy. prosze panstwa,przed wiekami mowilo sie o grekokatolikach Rusini. Nie bylo czegos takiego jak ukraina. Ukraina istnieje od 1991 roku
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
xx
-15 # xx 2020-01-28 15:08
Cytuję Tmw:
Zbrodnia to zbrodnia i choc straszne to powiedziec to nawet Niemcy nie stosowali takich metod jak Upa. Nawet ludnosc Polska zwracala sie do Niemcow o ochrone. I tak bylo nawet w Baszni,gdzie na stacji niemiecki oddzial przebywal. Do nich zwrocilo sie o pomoc dwoch chlopakow bo ukraincy wtedy mordowali tylko nie pamietam juz czy to w Podlesiu czy samej Baszni. Niemiec,kapitan polecil oddzialowi aby ich pogonili. Znam te historie z relacji swiadka,ktory z pewnoscia juz nie zyje. Moja sp.babcia powiadala-niemcy ,ruscy ale najgorsi to byli ukraincy. prosze panstwa,przed wiekami mowilo sie o grekokatolikach Rusini. Nie bylo czegos takiego jak ukraina. Ukraina istnieje od 1991 roku


Oglądałeś? czytałeś wspomnienia ofiar z Oswiecimia? Co ty bredzisz, wszyscy byli siebie warci
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
+24 # Tmw 2020-01-28 15:16
Dlatego podkreslam-zbro dnia zawsze jest zbrodnia. Ale sposob jej wykonania przez upa jest tak okropny,ze nawej nie da sie tego czytac. Metody morderstw sa w nec"e i swiadkowie tez sa. Ja sie z tym nigdy nie pogodze,nie namawiam do agresji ale nie moge wybaczyc cierpienia naszych rodakow.
I pamietajcie-nie o zemste lecz o pamiec wolaja ofiary. Przeciez nie maja nawet krzyza ,nie mowiac o grobach. Nie moge sie przemoc i tak juz zostanie. Trudno,taki charakter
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ewa
+30 # Ewa 2020-01-28 18:03
Wybaczyć????Roz pruwali brzuchy zywych kobiet w ciazy, zostawiali na powolne konanie,palili wsie razem z ludzmi ,nie wiem jak to wybaczyc, w taki sposob wlasnie ginęla moja rodzina z rąk banderowcow..ni estety nie jest łatwo to wybaczyc
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ewa
+6 # Ewa 2020-02-01 15:39
Oni nie proszą nikogo o wybaczenie - to jest dla nich obce pojęcie. My Polacy powinniśmy o tych wydarzeniach pamiętać i dążyć wszelkimi sposobami do przeprowadzenia godnych pochówków polskich ofiar i głosić wszem i wobec jaka była prawda historyczna.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
X
-15 # X 2020-01-29 14:57
Doucz się.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
tutejszy
+8 # tutejszy 2020-01-29 18:10
Tu nie ma czego się douczać. Wszystko jest powszechnie wiadome, zwłaszcza dla nas, mieszkańców wschodnich części Podkarpacia i Lubelszczyzny. Kwestia tylko kto jak się na to wszystko zapatruje. Dla mnie burzenie legalnych pomników niczemu dobremu nie służy, a wręcz szkodzi. To woda na młyn dla tamtejszych antypolskich twardogłowych i osłabianie tych co chcą pojednania.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
historyk
+10 # historyk 2020-01-31 09:05
Jakich legalnych? Wszystkie pomniki UPA są w Polsce nielegalne
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Szaman
-12 # Szaman 2020-01-28 11:28
Cytuję Tmw:
No to juz sa jaja. Mamy odnawiac pomniki zbrodniarzy? juz pisalem,ze Niemcy usuneli pomniki na grobach Heydricha i Hessa a przeciez zyja rodziny tych mordercow. Himmlera amerykanie tez gdzies pod Luneburgiem zakopali. I co,teraz maja pokazac gdzie i jeszcze nagrobek mu postawic? tutaj jest analogiczna sytuacja. Gdzie my zyjemy? Ludzie! Polska ma odbudowac pomnik zbrodniarz? o, taki ch...jak slonia nos!

Kolejny, nierzetelny art. wrzucony do "lubaczowskiego ogródka". Oczekiwania prezydenta Ukrainy to nie nakaz dla naszego kraju. Sloniku z małą trąbką, bulterierku na"dobrej smyczy" nie podsycaj agresji. Skąd Twoje uprawnienia do moralizowania w tej sprawie? Wstajesz z kolan - wypowiedzi Twoje nie mają charakteru przypadkowego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
rodo
-1 # rodo 2020-01-28 15:06
Cytuję Tmw:
No to juz sa jaja. Mamy odnawiac pomniki zbrodniarzy? juz pisalem,ze Niemcy usuneli pomniki na grobach Heydricha i Hessa a przeciez zyja rodziny tych mordercow. Himmlera amerykanie tez gdzies pod Luneburgiem zakopali. I co,teraz maja pokazac gdzie i jeszcze nagrobek mu postawic? tutaj jest analogiczna sytuacja. Gdzie my zyjemy? Ludzie! Polska ma odbudowac pomnik zbrodniarz? o, taki ch...jak slonia nos!

Cytuję Tmw:
No to juz sa jaja. Mamy odnawiac pomniki zbrodniarzy? juz pisalem,ze Niemcy usuneli pomniki na grobach Heydricha i Hessa a przeciez zyja rodziny tych mordercow. Himmlera amerykanie tez gdzies pod Luneburgiem zakopali. I co,teraz maja pokazac gdzie i jeszcze nagrobek mu postawic? tutaj jest analogiczna sytuacja. Gdzie my zyjemy? Ludzie! Polska ma odbudowac pomnik zbrodniarz? o, taki ch...jak slonia nos!


Żołnierze nazistowskich Niemiec mają w całej Europie (oprócz Rosji;-)) cmentarze i na ich miejscach sa pomniki. W Polsce nikt nie stawia pomników Banderze czy innemu Bulbie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Jola
+26 # Jola 2020-01-28 09:28
Nie denetwujcie się tak. Andrzej i tak o niczym nie decyduje najpierw musi zapytać Jarosława o zgodę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Zenek
+15 # Zenek 2020-01-28 09:33
Cytuję Jola:
Nie denetwujcie się tak. Andrzej i tak o niczym nie decyduje najpierw musi zapytać Jarosława o zgodę.

Dokładnie!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
XXxXX
-16 # XXxXX 2020-01-29 00:23
Oj Jola Jola, jakaś Ty durna. Szkoda że taką masz ważną fuchę :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
neo
+6 # neo 2020-01-30 18:04
Dlaczego durna, przecież napisała prawdę. Wszyscy to wiedzą, że Prezydent sam nie podejmuje decyzji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
obserwator
+25 # obserwator 2020-01-28 09:39
A Duda to chce tej reelekcji? Strzela właśnie sobie w kolano. Na podkarpaciu ludzie pamiętają i nie lubią być sprzedawani! Szok!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
www
+10 # www 2020-01-28 17:44
[quote name="obserwato r"]A Duda to chce tej reelekcji? Strzela właśnie sobie w kolano. Na podkarpaciu ludzie pamiętają i nie lubią być sprzedawani! Sz

A Wy dalej glosujcie na PiS
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
On
+34 # On 2020-01-28 10:34
Co tu się dzieje? Z opowiadań dziadków wiem że ta dziczbyla bez sumienia .Niemiec nie zabijał i nie mordował naszych w taki sposób jak onii
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Orion
+38 # Orion 2020-01-28 10:38
mamy budować pomniki własnym katom ? mordercom kobiet i dzieci? ludobójcom? sprawcom tylu zbrodni ? za taką politykę historyczną to ja dziękuję bardzo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
tutejszy
-14 # tutejszy 2020-01-28 18:42
Nie mamy im budować pomników, ale powinniśmy odbudować te, które były legalne a je zniszczyliśmy. Zwłaszcza te, które są też mogiłami. I przy okazji zadbać żeby napisy były w obu językach i o wspólnie uzgodnionej treści. U nich są nasze i też ich kłują w oczy. Chyba nie chcielibyśmy, żeby je burzyli.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
kola
-8 # kola 2020-01-28 21:24
Masz rację, ale forumowicze są pod wpływem emocji. Tu link, gdzie obszernie opisano samą historię pochówku, upamiętnienia, etc salon24.pl/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Wyjaśnijmy sobie
+4 # Wyjaśnijmy sobie 2020-01-31 22:01
Nigdy nie było w Polsce legalnych pomników banderowców z UPA czy też z OUN. Pochówek należy się każdemu zmarłemu, ale pomniki bandziorom - NIE. Ze skrótu UPA, prawdziwy jest jedynie pierwszy człon "Ukraińska". Pozostałe 2 są fałszywe. I tak : "Powstańcza" - "powstaje" się przeciwko najeźdźcy, a tym byli Niemcy. A przecież oni z Niemcami kolaborowali. "Armia" - walczy z inną formacją - czyli z wojskiem. A oni wojska się bali, a "walczyli" ze starcami, kobietami i dziećmi. To był zwykła Banda. Tak więc UPA = UKB, czyli Ukraińska Kolaborancka Banda. Tfu ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
POLAK!!!!
+21 # POLAK!!!! 2020-01-28 10:39
Zachęcam wszystkich do przeczytania książki Marka A. Koprowskiego pt.,, Kaci Wołynia", Nic dodać , nic ująć!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
+22 # Tmw 2020-01-28 11:01
Albo ksiazke pt. Nic nie jest w porzadku K.Debskiego. polecam tez posluchac na youtube wykladow pani Ewy Siemaszko i ks.Tadeusza Isakowicza-Zale skiego
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Patriotic
+17 # Patriotic 2020-01-28 12:53
Panie Prezydencie Duda zapomnij Pan o moim głosie wyborczym! NIE dla propagowania nazizmu!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Spencer
+16 # Spencer 2020-01-28 14:25
Tak na prawdę to brakuje słów za tak bezmyślną deklarację prezydenta. Jak bardzo niedoinformowan y i jak bardzo ubogą wiedzę musi posiadać o tamtych czasach. Wielu z naszych dziadków / pradziadków pamięta o tych strasznych dziejach i zapomnieć nie pozwoli. Wielmożny Pan Prezydent zamiast wychodzić przed szereg to mógł by zasięgnąć języka chociażby u władz samorządowych. Nie możemy pozwolić na to żeby ludzie którzy mordowali, rabowali, gwałcili i jeden Bóg wie co jeszcze robili, byli w jakikolwiek sposób honorowani!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
AS
-12 # AS 2020-01-28 15:14
Jak było podczas wojny to prezydent dobrze wie i co doswiadczyła rodzina jego zony. Jak mozna gradowac na tym forum zbrodniarzy, lepszy morderca od drugiego? A nawiasem godny pochowek zmarlym sie należy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
+17 # Tmw 2020-01-28 15:20
Ale nie zbrodniarzom. Skremowac i srrru do rzeki. I wesolych swiat
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Spencer
+12 # Spencer 2020-01-28 15:50
Cytuję AS:
Jak było podczas wojny to prezydent dobrze wie i co doswiadczyła rodzina jego zony. Jak mozna gradowac na tym forum zbrodniarzy, lepszy morderca od drugiego? A nawiasem godny pochowek zmarlym sie należy

Jak by tak dobrze wiedział i pamiętał to by nie deklarował pomocy w obudowie! Czy ukraińcy tak chętnie zajmują się naszymi pomnikami i mogiłami?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
wrzucony do studni
+21 # wrzucony do studni 2020-01-28 21:13
Tego pomnika UPA, w Monasterzu, który Prezydent obiecał wyremontować i pilnować to choćbym jak się starał nie mogę pojąć. Głosowałem do tej pory na P. Dudę ale nie mogę wyjść z szoku. Pomnik dla zbrodniarzy wojennych i to niedługo przed wyborami. Szok. Do tej pory nie mogę w to uwierzyć. Gość staje w jednym rzędzie z Frasyniukiem, Tymą, Onyszkiewiczem, Kuroniową i całą redakcją GW. Co to w ogóle ma być? Czy to prezydent Polski?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
aaa
+11 # aaa 2020-01-29 08:16
Banderowcom to można co najwyżej środkowy palec pokazać i zerwać stosunki dyplomatyczne wydalić amasadora, a nie iść na jakiekolwiek układy. Jak wyremontują to jawna zdrada
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Kris
-13 # Kris 2020-01-29 11:20
Tak jak by nasi nie zabijali i nie mordowali na wojnie . Jak bedziemy zyc historia to w zyciu do niczego nie dojdziemy ,historie cza pamoetac i szanowac obustronnie a nie nia zyc . Jak nasi wyjezdzali wyjezdzaja i zyja u niemcow pracuja dla noch dupy podcieraja starym dziada co strzelali do naszych rodakow to jest wszystko tip top bo hajs sie zgadza . Wszyscy potrafia tylko hejtowac . PiS & Love
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
zet
-10 # zet 2020-01-29 15:12
Tak jak by nasi nie zabijali i nie mordowali na wojnie . Jak bedziemy zyc historia to w zyciu do niczego nie dojdziemy ,historie cza pamoetac i szanowac obustronnie a nie nia zyc . Jak nasi wyjezdzali wyjezdzaja i zyja u niemcow pracuja dla noch dupy podcieraja starym dziada co strzelali do naszych rodakow to jest wszystko tip top bo hajs sie zgadza . Wszyscy potrafia tylko hejtowac . PiS & Love

dokładnie! PiS to stan umysłu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
NIE DA SIĘ TEGO SŁUC
+23 # NIE DA SIĘ TEGO SŁUC 2020-01-29 13:40
Na pierwszym pomniku na wzgórzu Monastyr brzmiał napis
"POMORDOWANI PRZEZ POLSKICH BANDYTÓW"
Do dziś jestem w szoku kto zezwolił z władz powiatowych na takie treści w czasie kiedy Powiatowy Nadzór Budowlany ścigał mieszkańców wsi za wybudowanie bez pozwolenia wychodków?
Na odsłonięciu tejże tablicy wieńce złożyli rektor Uniwersytetu Kijowskiego oraz mer Lwowa, którym musiały towarzyszyć nasze władze samorządowe.
Na terenie nie tylko naszego powiatu są cmentarze na których spoczywają wszyscy oprawcy naszego narodu i nikt ich mogił nie dewastuje a nawet są objęte opieką lokalnych władz po za ............... ... no właśnie.
Uzurpowanie sobie prawa do tego abyśmy godzili się na budowę pomników ku czci Bandery Stjacha i.t.p jest niewyobrażalną bezczelnością ze strony władz UK.
Wiem, że pro-banderowski e organizacje mają dużą siłę polityczną a więc może ich potencjał bardziej przydałby się na wschodzie Ukrainy?
RADA - Odrobinę szacunku dla kraju, który mimo to Was wspiera.
-CHWAŁA TYM KTÓRZY NIE DOPUSZCZAJĄ BY
CZCZONO U NAS UPA !!!!!-
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Cobe
+4 # Cobe 2020-01-29 21:06
Ok. Mam propozycję na pomnik betonowy sześcian o wymiarach 5 x5x5 metra. Pomnik byłby bez żadnego napisu i treści. Na beton rzuciliby się mieszkańcy powiatu. Gdyby pomysł się spodobał możemy w podobny sposób odbudować resztę obelisków
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
-2 # Tmw 2020-01-29 21:20
Dobre! jestem za. Betonowy klocek Lego bez napisow,symboli i git. Wilk syty i owca cala
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
harcerz
+3 # harcerz 2020-02-01 20:04
Klocka, to można tam - co najwyżej - w razie nagłej potrzeby zrobić - niekoniecznie z betonu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ignacy
0 # Ignacy 2020-01-29 23:25
Nie będą nam w obcych językach mówić jaką mamy uprawiać politykę
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
n
+9 # n 2020-01-30 10:07
Tymczasem w Stanisławowie we wtorek uroczyście pochowano Mychajło Mutyka członka dywizji SS Galizien.Pochow ano uroczyscie przy udziale lokalnych władz i przy udziale arcybiskupa Wołodymira Wijtyszyna.Rozu miem ,że to jest to nowe otwarcie na historię.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
-2 # Tmw 2020-01-30 14:11
A znacie fakt,ze Gorbaczow chcial oddac Polsce Lwów i Grodno? tak! a kto sie temu sprzeciwil? mazowiecki vel icek dickman! tak prosze panstwa,razem ze swoimi kolegami taka decyzje podjeli. I mowi sie,ze byl pierwszym niekomunistyczn ym premierem po 1944 r. Jest to bzdura gdyz oficjalnie pierwszym niekomunistyczn ym premierem byl niejaki Edward Osóbka-Morawski . Pacholek stalinowski ale formalnie nie byl w PPR. Trzeba mowic prawde a nie stawiac na falszywe autorytety
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
tutejszy
-6 # tutejszy 2020-01-30 18:45
A w tych bzdurach, które gdzieś w Internecie przeczytałeś było coś napisane co miałaby Polska począć z mieszkańcami tych terenów, które Gorbaczow wspaniałomyślni e chciał nam przekazać? Poczytaj może jak tenże dobroduszny, oddający Polsce kawałek ZSRR Gorbaczow, potraktował Litwę po ogłoszeniu przez nią niepodległości.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
-2 # Tmw 2020-01-30 18:52
A tego co by bylo to nie wiemy. Tak samo jaka by byla Rosja gdyby pucz Janajewa sie udal. Tego sie juz nie dowiemy,ale samo to,ze dickman,szechte r,kuron,lewarto w byli przeciwko tej propozycji daje do myslenia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
n
0 # n 2020-01-31 11:50
Cytuję tutejszy:
A w tych bzdurach, które gdzieś w Internecie przeczytałeś było coś napisane co miałaby Polska począć z mieszkańcami tych terenów, które Gorbaczow wspaniałomyślnie chciał nam przekazać? Poczytaj może jak tenże dobroduszny, oddający Polsce kawałek ZSRR Gorbaczow, potraktował Litwę po ogłoszeniu przez nią niepodległości.

To nie kawałek ZSSR tylko Polska.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
tutejszy
0 # tutejszy 2020-01-31 12:03
Nie dla Gorbaczowa i większości tamtejszych mieszkańców.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
adelajda
0 # adelajda 2020-01-30 14:31
uczyc narod strzelac!
zbroic,patrzec na zyciorysy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
0 # Tmw 2020-01-30 14:55
Jeszcze jedna taka ciekawa sprawa. Otoz w maju 1945r. Kilka tygodni po zakonczeniu wojny w Europie,odbyla sie tajna narada PPR. Tajna,bo mozna bylo mowic wszystko,stenog ram poznalismy w latach 90. I na tejze naradzie niejaki Grzegorz Korczynski,praw dziwe nazwisko Stefan Kilanowicz rzucil haslo,aby w Polsce odbudowac i uruchomic krematoria! argumentowal to tym-a po co jakies procesy,sedziow ie musza protokoly pisac,przesluch ania,dowozenia- a do pieca tych z AK i NSZ i innych. Byl on szefem WUBP w Gdansku. Wladyslaw Gomulka ,ktory pelnil juz wtedy kierownicze funkcje skrzyczal go-towarzyszu!n ie mozemy stosowac hitlerowskich metod! gdyby to byly tylko to mozna by bylo Gomulke pochwalic. Ale on poszedl dalej. Wiecie dlaczego nie chcial stosowac tych metod? odpowiedzial-BO JAKBY TO WYGLADALO? czyli jakby nhje niemcy to ta czerwona holota bez mrugniecia okiem palilaby ludzi w piecach. Ale Gomulka bal sie. Zachod juz wiedzial o obozach,byly filmy,zdjecia,f otografie. No a dzis sa to spadkobiercy czyli lewactwo. Dzis jest tak 3 pokolenie AK vs 3 pokolenie UB
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Oleh
-19 # Oleh 2020-01-30 15:01
Mamy takie same prawo do pomników naszej Ukraińskiej Powstańczej Armii jak wy do swoich heroyow z a.k.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
+7 # Tmw 2020-01-30 15:07
Chyba cie pogielo. A wyobrazasz sobie pomnik Heinricha Himmlera w Niemczech?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
+1 # Tmw 2020-01-30 17:57
Tak samo jak klamliwie sie mowi -kiedy zakonczyla sie 2 wojna swiatowa? 90 % odpowie ze 8 maja 1945. A guzik prawda bo oficjalnie zakonczyla sie 2 wrzesnia 1945 na pokladzie pancernika Missouri kapitulacja Japonii,ktora w imieniu aliantow przyjal gen. Douglas McArthur. 8 maja to koniec wojny ale w Europie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
xx
0 # xx 2020-01-30 21:25
Ale jesteś gościu oczytany, tylko umiec czytać, czytać ze zrozumieniem racje różnych stron, o wyciąganiu samodzielnie z tego wniosków już nie wspomną. Powtarzasz jednostronne, często klamliwe poglądy. Włącz myślenie to nic nie kosztuje
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tmw
-3 # Tmw 2020-01-31 14:56
Nie oczytany,ja tylko stwierdzam fakty. Nienawidze czeqtwonej holoty ,przez nich czlonkowie mojej rodziny przezywali katusze (sybir i smierc dziecka tam oraz wiezienie i tortury w lubaczowskim UB). A taki aaron szechter mowi o jaruzelu- o o odpierz sie pan od ge ge ge genarala! a o kiszczaku ze to czlowiek honoru. Wiem,zaraz beda odpowiedzi,ze piotrowicz,kryz e itd. Ale ja nie jestem calkowicie za pis,konfederacj a ma kilka trafnych uwag,jednak jestem za Narodowcami. Na Marszu Niepodleglosci bylem i bylo super. Weterani,rodzin y z maluchami,nawet w wozkach. Super przezycie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ama
+6 # Ama 2020-01-31 11:41
Do Tutejszy, żaden pomnik banderowców, powtarzam żaden nie był i nie jest legalny, to tylko Niektórzy , którym blisko do tej nacji tak twierdzą. Prawda tez jest taka, ze Nadzór budowlany już dawno powinien dać nakaz rozbiórki. Jeszcze jedna krótka informacja, gdy w Radruż próbowano ratować pamięć pomordowanych przez banderowców , nadzór natychmiast reagował, a tu milczenie owiec. Taka to prawda . Wybaczyć- tak, ale czekamy aby Ukrainą przeprosiła i przyznała, że bylbowcy, upowcy w bestialski sposób mordowali.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
tutejszy
-5 # tutejszy 2020-01-31 18:01
Też bym chciał, żeby przyznali się do ludobójstwa i przeprosili, tak jak Niemcy, ale burzenie pomników i nienawiść wylewająca się z komentarzy pod każdym artykułem dotyczącym Ukraińców od tego oddala.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Wyjaśnijmy sobie
+4 # Wyjaśnijmy sobie 2020-01-31 22:07
# Wyjaśnijmy sobie 2020-01-31 22:01
Nigdy nie było w Polsce legalnych pomników banderowców z UPA czy też z OUN. Pochówek należy się każdemu zmarłemu, ale pomniki bandziorom - NIE. Ze skrótu UPA, prawdziwy jest jedynie pierwszy człon "Ukraińska". Pozostałe 2 są fałszywe. I tak : "Powstańcza" - "powstaje" się przeciwko najeźdźcy, a tym byli Niemcy. A przecież oni z Niemcami kolaborowali. "Armia" - walczy z inną formacją - czyli z wojskiem. A oni wojska się bali, a "walczyli" ze starcami, kobietami i dziećmi. To był zwykła Banda. Tak więc UPA = UKB, czyli Ukraińska Kolaborancka Banda. Oni się nad swoimi ofiarami pastwili - jak nikt inny. Nawet SS.Tfu ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
harcerz
+5 # harcerz 2020-02-01 21:00
Czy pamiętasz Panie Boże
Nad Wołyniem łunę krwawą
I ten krzyk z płonącej chaty
Mordowanych przez sąsiadów.
Chyba byłeś w tamtej porze
Gdzieś po innej stronie świata,
Bo byś pewnie się zasmucił i przystanął i zapłakał...

Czy słyszałeś modłę Panie,
Oczy ojca czy pamiętasz,
Gdy hańbili córkę jego
Banderowcy jak zwierzęta...
On na drzwiach ukrzyżowany
Błagał "Zmiłuj się nad nami!"
Zlitowali się oprawcy
Skłuli oczy bagnetami...

Czy widziałeś Ojcze Święty
Patrząc z góry przez firmament
Dzieci śliczne jak aniołki
Na sztachety powbijane...
Kto je teraz poprowadzi
Na spotkanie z Tobą Boże,
One przecież takie małe
Zbłądzą same w tych przestworzach...

Czy spamiętasz Panie Świata,
Męczenników tych z Wołynia,
Umierali z myślą o Tej,
która nigdy nie zaginie.
Polska o nich zapomniała,
rozpłynęła się w oddali,
Czasem drżąca ręka starca
świeczkę jeszcze tu zapali.
Porastają chwastem zgliszcza,
groby toną w bujnej trawie,
Jutro już nie będzie komu
świeczki za Nich tu postawić.

( L.Makowiecki )
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ama
+4 # Ama 2020-02-01 17:09
Nienawiść nie dotyczy Ukraińców czy jak wolicie Rusinów tylko band UPA- upiorów wielu Polaków, żyjącym do dzisiaj śnią się okropne sceny .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Pamietajmy
+5 # Pamietajmy 2020-02-01 21:13
Aby pozbawić naszych rodaków życia, banderowcy stosowali nieludzkie metody. Tak "wyszukanych", nie stosowało nawet Gestapo. Dostępna jest w internecie lista ok. 400 najpopularniejs zych wśród banderowskich "mołojców" metod, jakie - dla rozrywki "ubijając Lachów" - stosowali. I kiedyś i dziś - to dzicz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
obserwator
-2 # obserwator 2020-02-01 21:39
Ukraińcy są Ok tylko niech tych banderowców do władzy nie dopuszczają bo robią im tylko obciach na świecie!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi