Rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Zapal Znicz Pamięci!


W czwartek 11 lipca będziemy obchodzić rocznicę „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu, kiedy to bojówki Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i jej zbrojnego ramienia - Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) - zamordowały kilkanaście tysięcy polskich mieszkańców Wołynia.

„Zapal Znicz Pamięci” to akcja dla upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego w latach 1939 – 1947  na Polakach i obywatelach polskich innych narodowości przez zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz SS Galizien, Ukraińskiej Policji Pomocniczej i innych ukraińskich szowinistycznych formacji. Wybór dnia 11 lipca nie jest przypadkowy. Jest to bowiem rocznica dnia „Krwawej Niedzieli” 11 lipca 1943 roku kiedy banderowcy, wspierani przez tzw. „siekierników”, czyli chłopów ukraińskich, uzbrojonych w siekiery, widły, noże zamordowali w okrutny sposób tysiące bezbronnych Polaków, paląc przy tym dziesiątki wsi wołyńskich. Szacuje się, że w wyniku ludobójstwa śmierć poniosło ponad 130 tysięcy osób – mężczyzn, kobiet, dzieci…

Pragniemy, by w dniu 11 lipca na grobach wszystkich pomordowanych przez OUN-UPA w województwie podkarpackim zapalić białe i czerwone znicze. Będzie to nasz wyraz pamięci o ofiarach banderowców zarówno z naszego regionu, jak i tych pomordowanych na Kresach Wschodnich II RP. - informuje rzeszowski oddział IPN

Akcja będzie miała szczególny charakter na terenie powiatu lubaczowskiego, gdyż na cmentarze wyruszy delegacja pracowników IPN Oddział w Rzeszowie, a także drużyny z Hufca ZHP w Lubaczowie, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia i członkowie Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Lubaczowie. Wszystkie delegacje zbierają się o 9.30 11 lipca 2019 r. na Rynku w Lubaczowie, skąd wyruszą w teren. Następnie o godz. 18:00 w Lubaczowskim Sanktuarium odbędzie się Msza Święta Kresowa. Później zostaną złożone kwiaty przed Tablicę Pamięci w Hołdzie Polakom z Kresów. O godz. 19:30 uroczystości zakończy koncert - "Hanka Ordonówna i gwiazdy jej epoki"

W 1944-1947 na terenie powiatu lubaczowskiego z rąk OUN-UPA zginęło ponad 3500 osób, z czego dokładne okoliczności śmierci ustalono w przypadku 1621 ofiar. Pod tym linkiem znajduje się lista Polaków zamordowanych w byłym województwie lwowskim (w większości przez UPA). Natomiast poniżej znajduje się mapka działalności Ukraińskiej Powstańczej Armii:

Źródło: IPN Rzeszów

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: