Andrzej Duda: Lubaczów jest miejscem szczególnym [RELACJA]

Andrzej Duda z mieszkańcami LubaczowaAndrzej Duda z mieszkańcami Lubaczowa

Prezydent w swoim przemówieniu w dużej mierze odniósł się do historii Lubaczowa i ich mieszkańców. Podziękował za pojednanie z Ukraińcami i podkreślił wkład naszego miasta w historię Polski.

Rozpoczynając swoje przemówienie Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że nasze miasto jest miejscem szczególnym, bo jest jedynym dekanatem, który pozostał po dawnej, sprzed II wojny światowej, diecezji lwowskiej.

- Jest symbolem, pamięcią tamtej II Rzeczypospolitej, tamtej kwitnącej diecezji lwowskiej – mówił Prezydent.

Przypomniał, że w lubaczowskiej konkatedrze znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Łaskawej ze Lwowskiej katedry. Oryginał obrazu znajduje się obecnie na Wawelu. To przed tym obrazem - jak mówił Andrzej Duda - klęczał król Jan Kazimierz i składał śluby lwowskie.

Andrzej Duda  w skrócie przedstawił historię Lubaczowa. Przypomniał, ze pierwsza wzmianka o osadzie została zanotowana w 1214 r,, a w 1376 roku Lubaczów otrzymał prawa miejskie. Podkreślił także, że w naszym mieście przebywało wiele znanych osób takich jak Jan Sobieski, późniejszy król naszego kraju.

- Jestem tutaj by podziękować, że jesteście, że trwacie, że pielęgnujecie przez pokolenia wszystko to co dla nas cenne. Bo to jest Rzeczpospolita od pokoleń. – opowiadając o Lubaczowie mówił Andrzej Duda

Prezydent Polski przypomniał że w naszym rejonie żyli przedstawiciele wielu narodowości.

- Mieszkańcy Lubaczowa to był wówczas taki mix. Żyli tu Polacy, Rusini, Białorusini, Niemcy i Żydzi - wszyscy razem mieszkali i przecierpieli także wiele niedostatków  – mówił Andrzej Duda.

Andrzej Duda słusznie zauważył na ziemi lubaczowskiej był bardzo silny ruch partyzancki w czasie II wojny światowej.

- Nieustanne dążenie do wolnej, suwerennej, niepodległej Polski. Nieustanne trwanie przy Rzeczypospolitej, nieustanna walka o wolność. To może dlatego także w tej okolicy, ten szaleńczo pojęty nacjonalizm ukraiński doprowadził do śmierci, do dramatycznej rzezi obywateli powiatu lubaczowskiego i miasta. Dziękuję za to, że pamiętacie o tym, dziękuje za tablice upamiętniające tych, którzy zostali brutalni zamordowani -  powiedział prezydent.

Na uwagę zasługują ważne słowa:

- Dziękuje, że rozumiecie dzisiaj, co to znaczy pojednanie. – mówił w odniesieniu do Ukraińców Andrzej Duda

Zwrócił się także do starosty, któremu podziękował za współpracę z Ukraińcami.

W ten sposób właśnie się buduje więzi międzyludzkie, które mogą budować Unię Europejską i są tak ważne dla europejskiej wspólnoty. Wierzę także, że Ukraina jako wolne i niepodległe państwo zostanie przyjęta do Unii Europejskiej. Cieszę się, że budujecie tą dobrą relację, pamiętając o tym co straszne, po to aby to nigdy nie wróciło, by nacjonalizm w tej chorej morderczej, okrutnej ludobójczej formie nigdy się nie odrodził – mówił prezydent.

Andrzej Duda przypomniał również, że Lubaczów, choć nie jest wielkim miastem, odwiedził go w czerwcu 1991 r. papież Jan Paweł II. Stwierdził także, że wizyta Papieża ma wielkie znaczenie, jakie Lubaczów ma dla polskiej tradycji.

- Można nazwać Lubaczów miastem papieskim. – powiedział

Prezydent odniósł się także do zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przypomniał słowa papieża Jana Pawła II

- Polska potrzebuje Unii Europejskiej, ale Unia Europejska potrzebuje Polski i Polaków.

Zaapelował, aby wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, aby pokazać Unii Europejskiej, że jesteśmy demokratycznym narodem, który sprawy europejskie traktuje poważnie i bierze w swoje ręce. I w związku z tym wystawia do Parlamentu Europejskiego jak najbardziej reprezentatywną grupę obywateli, którzy będą współdecydowali wraz z przedstawicielami innych państw o naszych wspólnych europejskich sprawach właśnie w duchu naszej tradycji i tego wszystkiego o czym mówił nam Ojciec Święty

Prezydent podkreślił, że bardzo by chciał, aby do naszego kraju wrócili rodacy, którzy pracują za granicą.

- Marzę o tym i czynie wszystko, żeby młodzi ludzie którzy wyjechali z powodu braku pracy, w poczuciu beznadziejności, w poczuciu braku perspektyw, mogli wrócić do Polski - do swoich miast, na swoją ziemię, do swojej ojczyzny i rodziców – mówił

- Moją osobistą ambicją jest to, aby w tym miejscu, które do niedawna było nazywane jednym z najbiedniejszych i najskromniejszych w Polsce  zwykła polska rodzina, kiedy będę kończył swoją prezydencką służbę powiedziała mi „Proszę Pana, żyje nam się lepiej niż wtedy kiedy Pan zaczynał. Żyjemy na wyższym poziomie, żyje nam się łatwiej i godniej" – powiedział Prezydent

W odniesieniu do tych slow Andrzej Duda powiedział, że właśnie dlatego uruchomiono program 500+. Stwierdził także, ze na Podkarpaciu potrzebne są nowe drogi, inwestycje, odwaga młodych przedsiębiorców, a także warunki, aby tu inwestować.

Odniósł się także do inwestycji zwanej Via Carpatia, która połączy trzy morza: Bałtyckie, Czarne i Adriatyk.

- To my jesteśmy liderem środowej Europy, to na nas patrzą państwa bałtyckie i państwa południa – mówił Andrzej Duda.

Andrzej Duda podkreślił ze nasze Państwo pomimo tragicznej i trudnej historii bardzo szybko się rozwija. Zaznaczył abyśmy pilnowali, aby biedniejsze państwa także mogły wstąpić do Unii Europejskiej.

- Żeby także dla nich były kierowane fundusze, aby Polak wtedy nie mówił „nie dawać, nie wpuszczać”, bo to jest kwestia także i sprawiedliwości dziejowej. Każdemu potrzebującemu należy się wsparcie, to kwestia sprawiedliwości. Tego nas uczył Jan Paweł II. Mówię o tym, bo wiem, że przyjechałem na część Polski głębokich korzeni, głębokiej wiary i tradycji, ale także wielkich cierpień, gdzie wiele razy ludzie potrafili się odbudować, ale rozumieją co to znaczy bieda i cierpienie. Wierzę w to, że zawsze będziecie to rozumieli i jeszcze raz z całego serca za to kim jesteście Wam dziękuje. Dziękuje za to, że Rzeczpospolita mogła na was liczyć w czasach pokoju i niepokoju. Niech Pan Bóg błogosławi Rzeczpospolitą Polską Wam i tej Ziemi. – zakończył przemówienie prezydent.

Po swoim wystąpieniu prezydent przez kilkadziesiąt minut rozmawiał z mieszkańcami naszego powiatu, rozdawał autografy i pozował do zdjęć.  

 GALERIA ZDJĘĆ ZNAJDUJE SIĘ POD TYM LINKIEM