Wielka akcja ratowania lasu przed szkodnikiem. Wkrótce rozpocznie się lotnicze zwalczanie chrabąszczy

fot. lubaczow.krosno.lasy.gov.plfot. lubaczow.krosno.lasy.gov.pl

– Pędraki chrabąszcza majowego stanowią obecnie jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla naszych lasów – mówią leśnicy. W bieżącym roku przypada tzw. rójka tych owadów. Leśnicy rozpoczęli akcję mającą na celu ograniczenie liczebności szkodników. Chrabąszcze będą zwalczane poprzez lotnicze opryski chemiczne. 

Chrząszcze pojawiają się co 4 lata w tzw. latach rójkowych. Rok 2019 jest właśnie kolejnym takim rokiem.  Chrabąszcze żerują na młodych liściach dębów, a także buków, osik, wierzb, jaworów, grabów i modrzewi, silnie uszkadzając wierzchołkowe części koron. W niektórych drzewostanach dochodzi do objedzenia wszystkich liści, czyli tzw. gołożerów.  Osłabione drzewa i krzewy stają się podatne na choroby i szkodniki.

Największe znaczenie mają jednak szkody wyrządzane przez pędraki, czyli larwy chrabąszcza. Ogryzając z kory lub zjadając w całości korzenie roślin doprowadzają do zamarcia siewek, sadzonek drzew, krzewów leśnych, owocowych i ozdobnych. Szczególnie narażone są uprawy i plantacje wieloletnie np. truskawek, borówek, porzeczek, agrestu, sady oraz winnice. Szkody są tym większe im młodsze są uprawy leśne i ogrodnicze.

Dlatego też najskuteczniejszą metodą ograniczania szkód wyrządzanych przez chrabąszcze jest ograniczenie liczebności populacji. W tym roku szkodniki będą zwalczane poprzez lotnicze opryski.  Zabieg polega na wykonywaniu oprysków lotniczych o naziemnych nieszkodliwym dla pszczół preparatem Mospilan 20 SP. Preparat Mospilan 20 SP stosowany jest w małych dawkach – 0,4 kg na ha, mała jest też ilość cieczy użytkowej – łącznie z adiuwantem zwiększającym lepkość, zużywa się 5 litrów cieczy użytkowej na 1 ha. Preparat na danej powierzchni może zostać użyty tylko 1 raz w roku. Samoloty, za pomocą których wykonuje się opryski na polach zabiegowych, są naprowadzane przy użyciu precyzyjnej aparatury GPS.

Do lotniczego oprysku chemicznego wyznaczonych zostało ponad 26 tys. hektarów lasów państwowych, gminnych i prywatnych właścicieli położonych na terenie Nadleśnictwa Lubaczów, Narol, Oleszyce, Jarosław i Leżajsk.

Akcja rozpocznie się 6 maja i potrwa do 31 maja.  Czas trwania zabiegu będzie uzależniony od przebiegu rójki chrabąszcza i panujących warunków atmosferycznych. W przypadku wystąpienia korzystnych warunków pogodowych zabieg przeprowadzony zostanie sumarycznie w ciągu ok. 10 dni z zastrzeżeniem, że okres ten może być przerywany w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych.  

W związku z prowadzonymi opryskami Nadleśnictwa będą sukcesywnie wprowadzać okresowe zakazy wstępu do lasów.

Warto również dodać, że samoloty Dromader, które będą wykorzystywane do akcji będą startować i lądować na lądowisku Oleszyce, które już zostało odpowiednio przygotowane.

Źródło: Nadleśnictwo Lubaczów, Oleszyce, Narol

Komentarze zostały zablokowane.

Najbliższe wydarzenia