ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Gmina Cieszanów: Miały być atrakcje turystyczne. Pozostaną długi?

fot. wikipedia.org
fot. wikipedia.org

fot. wikipedia.org

Miało być „Centrum Oręża Rzeczypospolitej oraz Centrum Legend – Bajkowe SPA, jest upadłość lidera projektu i poszukiwanie nowego inwestora. Tym samym realizacja projektu „Wehikuł czasu Szlaku Jana III Sobieskiego jako sieciowy produkt turystyki kulturowej Polski Wschodniej” staje pod dużym znakiem zapytania, a Lider Konsorcjum, któremu Gmina Cieszanów poręczyła działką leśną o wartości ponad 5 mln złotych zbankrutował.

W 2017r przedstawiciele konsorcjum, którzy obiecali zainwestować ok 45 mln złotych na terenie gminy Cieszanów wystąpili z prośbą do Rady Miejskiej w Cieszanowie o zabezpieczenie pierwszej raty dotacji przyznanej im przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Cieszanowscy Radni oraz Burmistrz Zdzisław Zadworny zgodzili się i 16 listopada 2017r. Rada Miejska w Cieszanowie przyjęła Uchwałę nr XLVI/131/2017 w sprawie poręczenia majątkiem własnym Gminy Cieszanów zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań dla firmy ”PROTOS”. Następnie sporządzono umową notarialną zgodnie z którą zabezpieczenie zostało ustalone wpisem na hipotekę działki leśnej o powierzchni 80 ha w Cieszanowie o wartości 5 259 tys.zł.

Inwestorzy planowali wybudować w Nowym Siole „Centrum Oręża Rzeczypospolitej oraz Centrum Legend – Bajkowe SPA. Centrum Oręża miał być swoistym w parkiem rozrywki, odwiedzający mieli poznać sekrety taktyki wojennej stosowanej przez polskie wojska na przestrzeni historii, ze szczególnym uwzględnieniem dokonań oręża polskiego pod dowództwem Króla Jana III Sobieskiego. Natomiast Spa ukierunkowane miało być na najmłodszych klientów, gdyż motywem przewodnim chciano uczynić najpiękniejsze baśnie i bajki. Łącznie w projekcie uczestniczyło 13 podmiotów, oprócz lidera firmy Protos, m.in.: fundacja Think Tank Szlaku Jana III Sobieskiego

W tym czasie Fundacja Think Tank Szlaku Jana III Sobieskiego (partner konsorcjum) wygrała przetarg na kupno pałacu Sonnebergów w Kijanach za kwotę 3,33 mln zł. Jak informuje Dziennik Wschodni miało tam powstać super nowoczesne multimedialne muzeum jednak dziś wszystko jest zawieszone gdyż Fundacja nie ma pieniędzy na dokończenie renowacji pałacu. Zespół Fundacji na swojej stronie informuje, że remont zespołu pałacowo-parkowego ukończony jest w 38%. W oświadczeniu przeczytać możemy także, iż spośród wszystkich konsorcjantów projektu Fundacja dokonała największego postępu prac, które jednak musieli przerwać ze względu na rozwiązanie umowy na realizację projektu między PARP i liderem projektu- firmą „PROTOS”. Bezpośrednią przyczyną rozwiązania umowy było ogłoszenie upadłości w/w firmy.

Do sprawy odniosła się też telewizja TVP Lublin, dziennikarze informują, że "Wehikuł czasu" realizowało kilkanaście podmiotów w tym Fundacja Think Tank Jana III Sobieskiego, która włożyła w to 17 mln zł środków własnych i dotacji. Jednak na stronie Dziennika Wschodniego czytamy że Fundacja uzyskała … 17 mln złotych dofinansowania. Obecnie Fundacja szuka inwestora który będzie chciał odkupić cały projekt i dokończyć jego realizację.

Co w tej sytuacji z zapowiadanymi wielomilionowymi inwestycjami w Gminie Cieszanów? Zapewne pozostanie na razie tylko w sferze marzeń inwestorów, jednak zasadniczym pytaniem jest to czy Gmina Cieszanów może stracić 5 mln złotych?

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

ww11
+27 # ww11 2019-02-21 20:41
5 baniek podzielić na tych co głosowali za uchwala i niech teraz oddadzą ze swoich to może będą w przyszłości myslec
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Mieszkaniec
+18 # Mieszkaniec 2019-02-22 04:48
Dajcie ludziom chleba a nie igrzysk. Jakieś dziwne inwestycje powodujące długi np: słynne lodowisko teraz boom w gminie to domy opieki. W jaką stronę wy idziecie? To jest cofanie się w rozwoju
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
cieszynka
+3 # cieszynka 2019-02-22 06:56
Gmina Cieszanów: Miały być atrakcje turystyczne. Pozostaną długi?

W Polsce są "+" będą sługi?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
cieszynka
-3 # cieszynka 2019-02-22 06:56
W Polsce są "+" będą długi?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Obserwator
+24 # Obserwator 2019-02-22 07:47
Rosoliki na głupotę nie ma rady. Wystarczy zadać sobie odrobinę trudu i odszukać zastawiony las. Nie jest to las w Dachnowa , Niemstowie czy Nowym Siole ale u was . Jak jesteście barany to niech was strzygą.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Jozek
+18 # Jozek 2019-02-22 08:57
O tej sprawie było glosno przed wyborami i wyborcy dalej zagłosowali na tych radnych i burmistrza którzy ptzekroczyli swoje kompentencje i dzialali na duza szkodę gminy tylko ze chyba większość osób obrala postawę ze to są tylko wymyślone oszczerstwa przeciwnika
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
arek
+4 # arek 2019-02-22 09:35
Cytuję Jozek:
O tej sprawie było glosno przed wyborami i wyborcy dalej zagłosowali na tych radnych i burmistrza którzy ptzekroczyli swoje kompentencje i dzialali na duza szkodę gminy tylko ze chyba większość osób obrala postawę ze to są tylko wymyślone oszczerstwa przeciwnika


Jak myślisz, kto napisał ten tekst? Pan Kudyba i wysłał do PISportalu =)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Se ba
+16 # Se ba 2019-02-22 09:42
A czy to ważne kto? Nie!!!! Ważne co teraz z majątkiem mieszkańców. Którzy najprościej w świeci zostali okradzeni z 5 milionów złotych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Jozek
+14 # Jozek 2019-02-22 09:47
Aha czyli dalej sprawy nie ma tylko to jest wymysł Pana Kidyby
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Obserwator
+12 # Obserwator 2019-02-22 09:54
Cytuję Jozek:
Aha czyli dalej sprawy nie ma tylko to jest wymysł Pana Kidyby

Tak to jest jak rosoliki dają się rządzić wioskom. Sprawy nie ma i nie będzie może las za 5mln też nie istnieje? Rzeczywistość kreowana przez wójta i grono znajomych i przyjaciół .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Jozek
+4 # Jozek 2019-02-22 10:34
Cytuję Obserwator:
Cytuję Jozek:
Aha czyli dalej sprawy nie ma tylko to jest wymysł Pana Kidyby

Tak to jest jak rosoliki dają się rządzić wioskom. Sprawy nie ma i nie będzie może las za 5mln też nie istnieje? Rzeczywistość kreowana przez wójta i grono znajomych i przyjaciół .

Na to wychodzi ze nawet ten las jest wymyslem tych którzy są przeciwko burmistrzowi i radzie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Marcin
+13 # Marcin 2019-02-22 10:01
Radni, którzy popierają burmistrza zawsze muszą głodować za „projektami” burmistrza... bez względu na to jakie mają zdanie! Chyba, że chcą stracić prace... a raczej nie bo wiadomo jak to wychodzi w praktyce! Duży plus dla portalu za artykuł !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ty też Marcinku
+4 # ty też Marcinku 2019-02-22 15:20
musisz głodować?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Obserwator
+7 # Obserwator 2019-02-22 20:21
Cytuję Marcin:
Radni, którzy popierają burmistrza zawsze muszą głodować za „projektami” burmistrza... bez względu na to jakie mają zdanie! Chyba, że chcą stracić prace... a raczej nie bo wiadomo jak to wychodzi w praktyce! Duży plus dla portalu za artykuł !

Jak by mieli odrobinę przyzwoitości to by się zastanowili a nie głosowali bezmyślnie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Podkościelny
+7 # Podkościelny 2019-02-22 20:24
Cytuję Marcin:
Radni, którzy popierają burmistrza zawsze muszą głodować za „projektami” burmistrza... bez względu na to jakie mają zdanie! Chyba, że chcą stracić prace... a raczej nie bo wiadomo jak to wychodzi w praktyce! Duży plus dla portalu za artykuł !

Kto tam się wyłamie jak tylko mała część jest niezależna? Zobaczcie kompetencje radnych z grupy trzymającej władze . To przeraża jak można takich ludzi wybrać na przedstawicieli . Zachęcam do śledzenia sesji RM na YT to jest komedia. Nie wstyd wam że takich ludzi wybraliście?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
gildia nul
+15 # gildia nul 2019-02-22 10:08
Miało być wirtualnie i jest. Dziwna sytuacja, 68 mln dotacji a lider(Protos) bankrutuje. Ciekawi mnie kiedy gmina Cieszanów sprzedała park z dworkiem i łąkę w Nowym Siole - przed przyznaniem dotacji i podpisaniem umowy czy po?. Kiedyś w Nowym Lublińcu miało powstać centrum biomasy, gmina zrobiła nawet drogę asfaltową i nici. Wiadomo kto był wielkim orędownikiem tego przedsięwzięcia , kto zachwalał etc. A co tam w gminie Cieszanów jest bardzo dobrze prosperujące lodowisko , kąpielisko, amfiteatr, ścieżki rowerowe przydałyby się koniecznie parki rozrywki. Najbardziej - chyba stracą przedsiębiorcy, tyle milionów było do "przerobienia". Zapewne stracą też wirtualni, potencjalni odbiorcy -turyści, którzy by się tłumnie zjawiali z odległości 300 km
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
man
+2 # man 2019-02-22 22:43
Dlaczego do artykułu jest stare zdjęcie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Taki
+5 # Taki 2019-02-23 07:54
Bo nic sie nie zmienia XD
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
iweiss
+6 # iweiss 2019-02-23 10:04
aksamitny wałek? Lider Protos z siedzibą w Nowym Siole Osiedle 24 - ktoś może wie gdzie mieści się ta upadła firma?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Podkościelny
+3 # Podkościelny 2019-02-23 20:13
Cytuję iweiss:
aksamitny wałek? Lider Protos z siedzibą w Nowym Siole Osiedle 24 - ktoś może wie gdzie mieści się ta upadła firma?

To chyba były już próby ustalenia siedziby, gdzieś w krzakach jest podobno :) to się nazywa lokowanie kapitału. Ciekawy jestem tylko ilu radnych głodujących za tym poręczeniem też swój majątek by tak ulokowało?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
iweiss
+4 # iweiss 2019-02-23 21:24
Kto kojarzył firmy z konsorcjum - portal randkowy? W gminie Cieszanów obiecali zainwestować 45 mln z czego, z dotacji, ze swoich, nie swoich środków? Kapitałowo byli niewiarygodni, słabi na tak dużą dotację. Może znajdą kolejnego naiwniaka, który wyłoży miliony złotych i będzie czekał na zyski w bajecznym spa i z magnesami na lodówkę w ręku. Podobno konsorcjum miało też opiekuna z Dachnowa, najlepszego menedżera pod słońcem wiekuistym. Radni głosowali ale kto i przedłożył uchwałę burmistrz, think tank?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Boguś
0 # Boguś 2019-02-25 08:57
Żałośni jesteście - wylewacie swoje żale na internatach i wielkich znawców zgrywacie - macie problem to piszcie do burmistrza z zapytaniami- w ciągu dwóch tygodni otrzymacie odpowiedz i sprawa załatwiona.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Podkościelny
-2 # Podkościelny 2019-02-25 11:12
Cytuję Boguś:
Żałośni jesteście - wylewacie swoje żale na internatach i wielkich znawców zgrywacie - macie problem to piszcie do burmistrza z zapytaniami- w ciągu dwóch tygodni otrzymacie odpowiedz i sprawa załatwiona.

Cytuję Boguś:
Żałośni jesteście - wylewacie swoje żale na internatach i wielkich znawców zgrywacie - macie problem to piszcie do burmistrza z zapytaniami- w ciągu dwóch tygodni otrzymacie odpowiedz i sprawa załatwiona.

Bogus ja się pytam ile byś swojego majątku zastawił? To jest mentalność chłopów pańszczyźnianyc h. Chłop znał dwa pojęcia moje i niczyje. Ten las jest majątkiem gminnym czyli niczyj wg tego roku rozumowania. Przyjdzie prywatny właściciel wykarczuje i będzie miejsce na kolejną "dobra" inwestycje może centrum lotów kosmicznych albo coś podobnego innowacyjnego
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Grzesiek
-3 # Grzesiek 2019-02-25 09:37
Boguś a w jakim celu? Burmistrz to dobry znajomy Jasia Burego i Mirka Karapyty. Większość woli oglądać program Anity Gargas! Autorka idzie tropem patologicznych układów na styku polityki i biznesu, zgłębia afery z pierwszych stron gazet oraz skandale o zasięgu lokalnym, docierając do nieznanych wcześniej dokumentów i świadków zdarzeń.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ciemnota
0 # ciemnota 2019-02-25 15:18
Cytuję Grzesiek:
Boguś a w jakim celu? Burmistrz to dobry znajomy Jasia Burego i Mirka Karapyty. Większość woli oglądać program Anity Gargas! Autorka idzie tropem patologicznych układów na styku polityki i biznesu, zgłębia afery z pierwszych stron gazet oraz skandale o zasięgu lokalnym, docierając do nieznanych wcześniej dokumentów i świadków zdarzeń.

Cytuję Grzesiek:
Boguś a w jakim celu? Burmistrz to dobry znajomy Jasia Burego i Mirka Karapyty. Większość woli oglądać program Anity Gargas! Autorka idzie tropem patologicznych układów na styku polityki i biznesu, zgłębia afery z pierwszych stron gazet oraz skandale o zasięgu lokalnym, docierając do nieznanych wcześniej dokumentów i świadków zdarzeń.



Grzesiu, powiedz mi dziecko dlaczego ona szuka patologicznych ukladow z jednej strony? Druga jest krystaliczna czysta (jak mówia propagandziści z TVPiS)? Ogarnij sie i popatrz na to zaklamanie elyt;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Grzesiek
-2 # Grzesiek 2019-02-25 17:04
Trzeba zapytać o to, przy okazji Panią Redaktor.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi