ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Zenon Swatek o pierwszych decyzjach i planach na przyszłość. Rozmowa z nowym starostą


W rozmowie z portalem ZLUBACZOWA.PL nowy starosta Zenon Swatek zapowiedział, że starostwo będzie współpracować z władzami wojewódzkimi i krajowymi. Poinformował o swoich pierwszych decyzjach. Zapraszamy do przeczytania rozmowy.

Redakcja ZLUBACZOWA.PL: Jakie cele stawia Pan sobie do realizacji w trakcie nadchodzącej kadencji?

Zenon Swatek: Cele są zgodne z programem wyborczym kandydatów PiS do Rady Powiatu, z którym można zapoznać się pod tym linkiem.

Czy już wiadomo jaki jest stan budżetu powiatu lubaczowskiego, czy jest przygotowany projekt budżetu na 2019 rok?

Starostowie, Zarząd i Rada Powiatu intensywnie pracują nad zapoznaniem się z projektem budżetu na 2019 r. przygotowanym przez poprzedników. Na początku swej kadencji Zarząd zmierzył się z problemami dopięcia finansów powiatowych w obliczu poważnych deficytów w dwóch placówkach oświatowych i znaczącym przekroczeniem limitów wydatków przez Muzeum Kresów.

Nowa rada, nowy zarząd, a wraz z nimi nowa kadencja. Jaka ona będzie?

Proponujemy zerwanie z dotychczasową praktyką traktowania powiatu jako zamkniętej twierdzy. Deklarujemy przyjazną współpracę z Wojewodą, Marszałkiem i Radnymi Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz parlamentarzystami i administracją rządową. Szczególnie jest nam bliska pani poseł Anna Schmidt-Rodziewicz. Dotychczasowe efekty współpracy z panią poseł są powszechnie znane i widoczne tak w Lubaczowie jak i na terenie powiatu.

Jakie priorytety kreśli nowa rada i starosta? Co jest najważniejsze dla powiatu lubaczowskiego?

- Współpraca z samorządem wojewódzkim oraz parlamentarzystami w celu realizacji planowanych zadań na terenie powiatu.
- Pozyskanie zewnętrznego wsparcia na utrzymanie Muzeum Kresów, które realizuje zadania o charakterze ogólnopolskim.
- Powstrzymanie odpływu ludności i stworzenie lubaczowianom warunków do powrotów w rodzinne strony po latach pracy na Zachodzie.
- Promocja terenów inwestycyjnych.
- Uzyskanie dla gmin powiatu certyfikatu portalu "Invest in ...". Lubaczów jako pierwsze miasto na Podkarpaciu już posiada ten certyfikat, który umożliwia widoczność naszej oferty w ogólnopolskiej ofercie terenów inwestycyjnych.
- Popieranie rozwoju przedsiębiorczości w powiecie lubaczowskim.
- Systematyczna modernizacja infrastruktury komunikacyjnej.
- Rozwiązanie problemu funkcjonowania budynku "Strzelca", poprzednio klubu młodzieżowego „Strzecha u Lecha”
- Przyjazny, ratujący zdrowie i życie szpital.
- Rewitalizacja zespołu parkowo-zamkowego przy Muzeum Kresów i udostępnienie go mieszkańcom.
- Modernizacja działań promocyjnych.

Jakie będą pierwsze decyzje?

Poprawa wizerunku starostwa poprzez doskonalenie pracy wydziału komunikacji i udrożnienie systemu wentylacji w celu wyprowadzenia kuchennych zapachów poza budynek. Reorganizacja TV Lubaczów i redakcji Kuriera...

A czym najbliższa kadencja będzie się różnić od kilku poprzednich?

Chcemy wprowadzić nową jakość poprzez otwarcie się na szeroko rozumianą współpracę tak z władzami wyższego szczebla jak i Związkiem Międzygminnym Ziemia Lubaczowska, Euroregionem Karpackim itp.

Czy urząd powiatowy czeka reorganizacja? Będą zmiany na stanowiskach? Wiele w mieście mówi się na ten temat…

Pojawiło się w tej kwestii wiele plotek, które mają na celu zepsuć atmosferę wśród pracowników Starostwa. Starostowie zorganizowali spotkanie z dyrektorami jednostek organizacyjnych i naczelnikami wydziałów w celu uspokojenia nastrojów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Mecenas
+8 # Mecenas 2018-12-04 08:37
Brawo Panie Starosto, ma Pan rację zaczynając od usprawnienia pracy Wydziału Komunikacji to bardzo ważne dla wszystkich zainteresowanyc h, zgadzam się również z tym, że powaga urzędu wymaga zlikwidowania problemu z tymi umówmy się zapachami z kuchni , PSL - owskie władze nie potrafiły załatwić tego przez lata i jednocześnie gratuluję Panu zdrowego katolickiego podejścia do pracowników , bo jestem przekonany , że gdyby władze objęła ekipa z tzw. totalnej pozycji nie byłoby ich stać na taki gest. Serdecznie pozdrawiam i życzę wielu sukcesów aby nasz piękny powiat w końcu zmienił się na lepsze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Prokurator
+25 # Prokurator 2018-12-04 11:00
A jeśli pracownik nie będzie katolikiem, to czy katolickie podejście do niego będzie właściwe..? A co z rozdziałem kościoła od państwa?
A najważniejsze dla Lubaczowa nie są kuchenne zapachy w wydziale komunikacje, ale poranny paraliż komunikacyjny. Proszę rano przejechać kilka razy przez skrzyżowanie ulic Kościuszki i Słowackiego. Może komuś w końcu przyjdzie do głowy taki wynalazek jak rondo i sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych koło liceum!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Paralityk
0 # Paralityk 2018-12-04 11:43
Ciekawi mnie gdzie w tym wywiadzie #Mecenas znalazł cokolwiek o katolickim podejściu czy innym geście, na który nie stać byłoby innych. Czy wywnioskował z ostatniej odpowiedzi (trochę wymijającej), że nie będą zwalniać. Czy to może chodzi o to, że zorganizowali spotkanie z dyrektorami i naczelnikami żeby uspokoić nastroje - takie spotkania są zawsze jak przychodzi nowa władza, i nie tylko dla uspokojenia nastrojów. A może coś znalazł w programie wyborczym kandydatów do Rady, ale tu chyba nie, bo link nie działa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
obiektywnie
+18 # obiektywnie 2018-12-04 15:46
Tego pana nawet nie wybrano radnym, na urząd został dostarczony w teczce z Jarosławia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Mecenas
-1 # Mecenas 2018-12-04 08:37
Brawo Panie Starosto, ma Pan rację zaczynając od usprawnienia pracy Wydziału Komunikacji to bardzo ważne dla wszystkich zainteresowanyc h, zgadzam się również z tym, że powaga urzędu wymaga zlikwidowania problemu z tymi umówmy się zapachami z kuchni , PSL - owskie władze nie potrafiły załatwić tego przez lata i jednocześnie gratuluję Panu zdrowego katolickiego podejścia do pracowników , bo jestem przekonany , że gdyby władze objęła ekipa z tzw. totalnej pozycji nie byłoby ich stać na taki gest. Serdecznie pozdrawiam i życzę wielu sukcesów aby nasz piękny powiat w końcu zmienił się na lepsze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Ama
+4 # Ama 2018-12-04 09:01
Widać ze Starosta jest osoba z Lubaczowa bo w koncu dostrzegła problem starego parku , muzeum , starego kina ale tez smrodów kuchennych. Tak trzymac
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
rosolik
+6 # rosolik 2018-12-04 09:25
Smrody kuchenne to dla mnie mieszkańca gminy Cieszanów to priorytet gdy trzeba pomyśleć o sprawach bezpieczeństwa tj budowy chodników przy drogach powiatowych ,śmiech na sali
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
barszczyk
-11 # barszczyk 2018-12-04 11:02
smrody to są w Cieszanowie po tym jakie uchwały przegłosowała wcześniejsza rada gminy!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
mieszkaniec
+2 # mieszkaniec 2018-12-04 09:46
"Dotychczasowe efekty współpracy z panią poseł są powszechnie znane i widoczne tak w Lubaczowie jak i na terenie powiatu."

Tak, hehe niech wygra Lubaczów;P
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
jasna 1
-28 # jasna 1 2018-12-04 11:11
Może wreszcie doczekamy się pomnika Prezydenta Lecha Kaczyńskiego bo czas najwyższy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Lubaczowianin
+20 # Lubaczowianin 2018-12-04 11:54
Lubacz wystarczy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Lubaczowianin
+18 # Lubaczowianin 2018-12-04 11:34
W następnych wyborach poseł będzie z Lubaczowa albo z powiatu lubaczowskiego. I Pani Poseł z Jarosławia nie będzie rządzić w naszym powiecie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
rosolik
+5 # rosolik 2018-12-04 12:03
Barszczyk nie podniecaj się uchwałami tamtej rady , głupot nawciskał ci senior bądż jemu podobni i pleciesz.Kiedyś było larum po co sprzedali przychodnię spółce R 36, pewnie tam będzie market , po co remont cerkwi , synagogi itp,kiedys nie dla lini kolejowej bo kury stracA niesnosc , nie dla jednostki wojskowej bo zacne panny beda mic za duzo adoratorów ,nie dla szpitala w Cieszanowie itd
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Jacek
+8 # Jacek 2018-12-04 12:47
Link nie działa,a chcialbym przeczytac co obiecali obecni Radni Powiatowi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Paralityk
+8 # Paralityk 2018-12-04 14:25
Wybory minęły, już nie trzeba niczego obiecywać ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Ama
0 # Ama 2018-12-04 17:54
Nie wiem ile twym prawdy ponoć poprzednicy zostawili zadanie na przebudowę ulicy Słowackiego i zacznie się w styczniu/ lutym 2019.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Ana
+2 # Ana 2018-12-05 22:28
Cytuję Ama:
Nie wiem ile twym prawdy ponoć poprzednicy zostawili zadanie na przebudowę ulicy Słowackiego i zacznie się w styczniu/ lutym 2019.

20 lat zostawiali, teraz nie przypomina nawet ulicy. Łaskawcy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Polka
+17 # Polka 2018-12-04 17:54
Popieram Pana starostę w sprawie usprawnienia wydziału komunikacji. Tam tylko z sympatią odnosi się do petentów jeden pan, którego nazwiska nie pamiętam. Natomiast panie szczególnie w 2 pierwszych pokojach są nieprzyjemne i opryskliwe. Czas na zmiany!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Wozak
+11 # Wozak 2018-12-04 18:22
Pan Juliusz jest ok. A te wszystkie baby to porażka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Wojtekkkk
+20 # Wojtekkkk 2018-12-04 19:24
Kultura osobista pań z Wydziału Komunikacji pozostawia wiele do życzenia. Nie znają do końca przepisów, ale potrafią bardzo bezczelnie odnosić się do petentów.
Wydział to jedna wielka porażka. Praca tego wydziału rzutuje na postrzeganie Lubaczowa.

Będąc klientem wydziału kilkakrotnie stwierdzam, że jedyną kulturalną i bardzo kompetentną osobą jest jedyny Pan (oprócz kierownika).

Pani niekulturslna najstarsza wiekiem swoim brakiem kultury skutecznie zaraziła młodszą kadrę. Moim zdaniem na miejsce każdej z Pan będzie 10 kulturalnych kandydatek. Czas na zmiany , a nie przerwy na parzenie kawy !!!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
aa
+2 # aa 2018-12-04 19:48
Moim zdaniem na miejsce każdej z Pan będzie 10 kulturalnych kandydatek. Czas na zmiany , a nie przerwy na parzenie kawy !!!!!!!


Wojtekkkk za taka kasę jak mają to i 2 nie znajdziesz !!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
pińcet
0 # pińcet 2018-12-04 20:24
To może Ukrainki?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
xD
+5 # xD 2018-12-04 20:43
Jak tak źle panie w urzędzie komunikacji zarabiają za swoją bardzo ciężką pracę to dlaczego nie złożą wypowiedzen ? - Praca dla kobiet jest naprzeciw straży pożarnej z możliwością brania nadgodzin . Aaa zapomniałem w prywatnej firmie nikt nie pozwoli na regularne spóźnianie się ,opuszczanie miejsca pracy pyskówki i barłożenie w pracy .

Przez brak JAKICHKOLWIEK kompetencji,zna jomości prawa jednej z pracownic o mało nie byłem zmuszony zapłacić kilku tysięcy zł podatku za samochód ....

Zresztą szkoda strzepic ryja ...

Ciekawe czy niedługo zmienią się ARBUZOWI dyrektorzy w szkołach ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Krzyś
-2 # Krzyś 2018-12-04 20:12
Nie narzekać .Każdy niecierpliwy .pracownicy wydziału komunikacji muszą być drobiazgowi i skrupulatni /Kilka razy byłam petentem u nich i nie narzekam ,Z nikim tam nie jestem na ty.Stworzono głupi mit i to jest priorytet dla nowych władz starostwa by rozwiązać problem którego nie ma .Jestem osobą pod 60 tkę i wiem co to kolejki.Sprawy gospodarcze tu powaga a nie że pani z okienka nie uśmiechnęła się i coś wymaga,Taka jej rola
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Polka
+6 # Polka 2018-12-04 20:33
Do pana Krzysia. Nie można w dzisiejszych czasach tłumaczyć arogancji skrupulatnością . Uprzejmość i profesjonalizm powinien charakteryzować dzisiejszych urzędników. Pan w pokoju obok ma czas na wyjaśnienia, nie przewraca oczami, nie okazuje zdenerwowania, nie mówi "teraz nie, jestem zajęta" Trochę więcej kultury!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
ja
0 # ja 2018-12-05 07:45
wśiocho dobrocho
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
luba