Piękna rocznica pani Katarzyny Kogut – we wtorek obchodziła 100 urodziny

W momencie, w którym wszyscy świętujemy 100 lecie odzyskania niepodległości, o ważnych wydarzeniach z tamtych czasów uczymy się z książek lub telewizji. Warto posłuchać świadków historii, w szczególności równolatków naszej niepodległości. Tacy ludzie, choć nieliczni, są ciągle wśród nas. Jedną z nich jest mieszkanka wsi Nowy Lubliniec Katarzyna Kogut, która 13 listopada świętowała swoje setne urodziny.

Pani Katarzyna jest jedyną 100-letnią mieszkanką gminy Cieszanów. Pomimo sędziwego wieku ciągle pełną radości życia. W szczególności tej, którą daje jej 17 wnuków, 28 prawnuków i 2 praprawnuków.

Jej losy przeplatały się z losami niepodległej Polski. Wychowywała się w Suścu. W trakcie II Wojny Światowej zaangażowała się w działalność podziemia, służąc jako łączniczka w lokalnych strukturach Armii Krajowej. Po wojnie wraz z rodziną osiedliła się w Nowym Lublińcu.

Dziś z okazji jubileuszu życzenia i gratulacje przychodzą z całego świata. Prezydent Andrzej Duda życzył pani Katarzynie „Zdrowia, pomyślności i satysfakcji z przebytej drogi życiowej. Drogi wpisanej w ostatnie stulecie naszych dziejów ojczystych”. Premier Mateusz Morawiecki w nadesłanym liście dodał, że „Należy Pani do pokolenia głęboko doświadczonego w dziejach Polski, które stawało przed różnymi wyzwaniami. Była Pani świadkiem wielu trudnych, ale i doniosłych wydarzeń, które kształtowały kolejne pokolenia Polaków, ich patriotyzm i miłość Ojczyzny”. Do życzeń i wspólnego świętowania dołączył również Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów Zdzisław Zadworny, który podkreślił, że „Jest to wyjątkowe wydarzenie, gdyż już od ponad 15 lat nikt nie dożył 100 lat w gminie Cieszanów. Dlatego bardzo się cieszymy i w roku odzyskania niepodległości dzięki pani Katarzynie jest to podwójne święto wszystkich mieszkańców naszej gminy”.

Pani Katarzyna Kogut swoją historią życia podzieliła się z twórcą Archiwum Społecznego Gminy Cieszanów – historykiem i regionalistą Tomaszem Rogiem. W prawie godzinnym filmowym wywiadzie opublikowanym na stronie www.archiwumcieszanow.pl opowiada o kolejach swojego życia oraz wspomina życie przed II Wojną Światową. Na stworzonej w Cieszanowie stronie jest wiele tego typu relacji, gdyż głównym celem twórców projektu jest chęć stworzenia cyfrowego, ogólnodostępnego archiwum, gromadzącego w postaci skanów: fotografie, dokumenty, druki ulotne, czasopisma, rękopisy wspomnień, a także nagrania relacji świadków historii – mieszkańców gminy Cieszanów. - informuje Marcin Piotrowski

katarzynakogut-1.JPGkatarzynakogut-2.JPGkatarzynakogut-3.JPGkatarzynakogut-4.JPGkatarzynakogut-5.JPGkatarzynakogut-6.JPG

Informacja nadesłana


AdmirorGallery 5.0.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Secured & Audited by: Security Audit Systems