ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Najbiedniejsze i najbogatsze gminy


Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin (wskaźnik G). Zobacz jak w zestawieniu wypadają gminy z terenu powiatu lubaczowskiego.

Ministerstwo Finansów co roku na potrzeby wyliczenia części wyrównawczej subwencji ogólnej tworzy wskaźniki dochodów podatkowych przypadających na jednego mieszkańca. Podstawę tych prognoz, służących do obliczenia tzw. janosikowego, stanowią dane o dochodach podatkowych gmin za 2017 r. (według stanu na 30 czerwca 2018 r.).

Chodzi m.in. o dochody z tytułu opłat (np. eksploatacyjnej) i podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego, a także udziały we wpływach z CIT i PIT.

Rekordzistą pod względem dochodów jest gmina wiejska Kleszczów, w której na jednego mieszkańca przypada 31 910,49 zł. Jest to efekt wysokich wpływów z podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej. Na terenie gminy zlokalizowane są bowiem: Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym - Elektrownia Bełchatów.

Otrzymanie subwencji lub ewentualna wpłata do budżetu państwa jest wynikiem różnicy wpływów podatkowych na jednego mieszkańca w danej jednostce oraz średniej dla kraju, która wynosi 1790,33 zł. Z 341 gmin, które były poniżej połowy tej średniej, 83 leży w woj. lubelskim, 53 w podkarpackim, 51 w woj. mazowieckim, a 48 w woj. małopolskim. Najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczów, w którym na każdego mieszkańca przypada 34 825,79 zł. Czwarte miejsce zajmują Polkowice – 6 108,40 zł..

Gminy powiatu lubaczowskiego wypadają na tym tle dużo gorzej. W powiecie lubaczowskim najwyżej znajduje się gmina Stary Dzików.  Dochód podatkowy w przeliczeniu na mieszkańca wyniósł 1 300,26 zł. Daje to 1125 miejsce w kraju.

Miasto Lubaczów zostało sklasyfikowane na 1489. pozycji z dochodem na poziomie 1129,77 zł na mieszkańca. Co warto jednak podkreślić gmina ma najwyższe wpływy z podatku PIT w przeliczeniu na mieszkańca spośród wszystkich gmin naszego powiatu.

Najniższy wskaźnik ma gmina Narol - 732,84 zł na mieszkańca i 2319 miejsce w kraju.

- Gmina Stary Dzików - 1300,26 zł - 1125 miejsce w kraju

- Miasto Lubaczów - 1129,77 zł - 1489 miejsce w kraju

- Gmina Oleszyce - 1070,84 zł - 1628 miejsce w kraju

- Gmina Cieszanów -  998,77 zł – 1805 miejsce w kraju

- Gmina Horyniec-Zdrój - 923,57 zł – 1966 miejsce w kraju

- Gmina Lubaczów (wiejska) – 831,94 zł – 2162 miejsce w kraju

- Gmina Wielkie Oczy – 795,53 zł – 2221 miejsce w kraju

- Gmina Narol  - 732,84 zł – 2319 miejsce w kraju

Na stronie Ministerstwa Finansów pobrać możecie pełne statystyki, z podziałem na gminy, powiaty i województwa.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

MXMR
+13 # MXMR 2018-10-30 09:50
Dzików krainą truskawką i tytoniem płynącą :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
neo
-6 # neo 2018-10-30 10:27
Weź się do roboty to będziesz też tak miał.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Rosół
+8 # Rosół 2018-10-30 11:19
Gmina Cieszanów biedna jak czapka ale za to jaka kulturalna. Poczekamy na ranking kulturalny to będziemy przodować hehehe
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
kawosz
+3 # kawosz 2018-10-30 15:35
Cytuję Rosół:
Gmina Cieszanów biedna jak czapka ale za to jaka kulturalna. Poczekamy na ranking kulturalny to będziemy przodować hehehe

Z gminą Wielkie Oczy i jej rozrośniętym Centrum Kulturalnym i tak nie wygracie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
chochoł
+2 # chochoł 2018-10-30 14:05
Gmina Wielkie Oczy nawet nie najniżej, ale za to najsłabiej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
wyborca
+7 # wyborca 2018-10-30 19:55
Gmina Lubaczów , biedactwo jak nie wiem, ale za to pensja wójta i diety radnych na jednym z najwyższych poziomów, pensja wójt oscylowała nawet wokół pensji prezydenta rzeszowa , no szok! Gok rozwinięty do granic wytrzymałości, dajcie ludziom igrzyska niech sie bawią, sam urząd gminy pod względem liczby urzędników do liczby mieszkańców pierwsze miejsca w Polsce, i gdzie tu oszczędności i gdzie jakikolwiek normalny program dla tej gminy? im wiecej zatrudnionych tym więcej głosów za wójtem...głupie myslenie....ale głos za głosem....jest kokosem ...dla wójta!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
do wyborcy
-6 # do wyborcy 2018-10-30 22:27
Pensja wójta powinna być jaszcze większa za jego pracę i poświęcenie dla dobra mieszkańców, jeśli tego nie widzisz to jesteś albo ślepcem albo gamoniem. A tego co napisałeś jesteś pewien czy tylko Ci się wydaje ze tak jest?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
demos
+3 # demos 2018-10-30 22:36
tylko pomodlic sie za ciebie! takich akurat nie sieja....oni sie rodza!!....smut ne , ale prawdziwe!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
mieszkaniec
+3 # mieszkaniec 2018-10-31 20:18
''Pensja wójta pownna byc jaszcze wieksza......" nie pij więcej tumanie , albo nie ćpaj!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
reryk
+6 # reryk 2018-10-30 21:28
831, 94 zł na mieszkanca i 2162 miejsce w kraju i gdzie ja sie pytam jesteście teraz piewcy wspaniałych rządów Pana Wójta.no gdzie ja sie pytam GDZIE jesteście hipokryci
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Ken
-6 # Ken 2018-10-30 21:45
Cytuję reryk:
831, 94 zł na mieszkanca i 2162 miejsce w kraju i gdzie ja sie pytam jesteście teraz piewcy wspaniałych rządów Pana Wójta.no gdzie ja sie pytam GDZIE jesteście hipokryci

Statystyki trzeba umieć czytać, niestety. Wpływy podatkowe to jedno, a kondycja danej gminy to drugie. Gmina Kleszczów jest najbogatsza pod względem wpływów z podatków nie dlatego, że jest tam dobry wójt ale dlatego, że "leży w dobrym miejscu" (zagłębie węgla brunatnego) i tam są podmioty, które płacą astronomiczne podatki.A propos, idąc Twoim tokiem myślenia to należałoby podnieść podatki od zwykłych "szaraków", żeby mieć lepsze miejsce w rankingu? Wtedy dopiero byłby hejt na wójta (ale pozycja w jakichś tam, nikomu nic nie mówiących i niepotrzebnych statystykach byłaby o wiele lepsza). Poza tym, niedługo "siarka" w Baszni podniesie tak uwielbianą przez Ciebie pozycję w "rankingu".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
demos
+5 # demos 2018-10-30 22:16
a co do podatków...najp ierw upewnij sie jak jest w gminie Lubaczów, bo co dochodów ludności, to te podatki sa jednymi z najwyższych w Polsce, i co ty chcesz podnosic? troche wiedzy kolego! bo tej to naprawde ci brakuje!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
demos
+3 # demos 2018-10-30 22:19
a co do siarki to w ogóle sie nie wypowiem, po prostu , jak troche doczytasz i sie podszkolisz, wtedy cos pisz, bo niestety brak ci podstawowych wiadomości i informacji!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
reryk
+6 # reryk 2018-10-30 22:24
Nie Ken .nie odwracaj przyslowiowego kota ogonem.nie prawdą jest to co mowisz.idac Twoim tokiem myslenia sugeruje Ci aby przeprowadzić badanie dotyczące tego jaki procent mieszkancow gminy jest na dzien dzisiejszy po za granicami kraju w celach zarobkowych.jes t to bardzo proste badanie a widze ze nie sa sa Ci obce narzedzia analizy socjologicznej. a wtedy moze pokusisz sie o rzetelna ocene badania?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Piewca
-6 # Piewca 2018-10-30 22:06
W artykule chodzi o dochody podatkowe gmin, skoro gmina Lubaczów jest nisko w zestawieniu, to chyba za niskie podatki są w gminie. Powinien więc wójt je podnieść, wtedy gmina awansowałaby w tym zestawieniu, więc zapewne byłbyś wtedy zadowolony.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
demos
+4 # demos 2018-10-30 22:40
ale tu juz naprawdę nie czego podnosic....100 % podatku rolnego i 80% mieszkalnego! co ty chcesz podnosic??..... czyli srednia 90% , a co maja powiedzieć mieszkańcy gmin które płacą połowe z tych podatków??
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Piewca
-3 # Piewca 2018-10-31 09:38
Tak trochę ironizowałem. W tym zestawieniu prowadzi gmina, na terenie której jest kopalnia i elektrownia, które płacą do gminnej kasy gigantyczne podatki. U nas takich źródeł dochodu nie ma, więc wiadomo, że wyższe podatki to wyższa pozycja w tym durnym zestawieniu. Albo niech jeszcze więcej mieszkańców się stąd wyprowadzi (skoro "wspaniałe rządy Pana Wójta" nie dają im wyżyć), wtedy wyjdzie więcej na mieszkańca, czyli też wyższa pozycja. Durne zestawienie, które nie wiadomo co ma pokazywać. Wysokie podatki - wysoko w rankingu - wójt zły, krwiopijca; niskie podatki - nisko w rankingu - wójt zły, źle zarządza gminą; do tego można sprowadzić Twoje i reryka wpisy. Nie to żebym wójta wychwalał, ale to zestawienie do oceny jego "wspaniałych rządów" się nijak nie nadaje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
demos
+3 # demos 2018-10-31 19:30
Kolego! jak popatrzysz na zatrudnienie w urzędzie gminy na ilośc mieszkańców, to jest ono jedne z najwyższych, którejś kadencji nawet nie było zastepcy wójta, by obniżyć koszty! co teraz masz? zastepca wójta ( szwagier wójta)...koszty wysokie! popatrz na GOK , rozwinięty do granic możliwości!, popatrz na imprezy! kolego , popatrz na wszystko! i odpowiem ci,ze to gminę było stać lata temu, w tym momencie nie byłoby gminy stac!pieniądze są przejadane i przeimprezowane ! kolego na dzięń dzisiejszy przy innym wójcie nie dbającym o miejscsa pracy dla swoich popleczników ta gmina , przy tych podatkach i długach byłaby przykładem w całej Polsce! a tak niestety nie jest!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
reryk
+6 # reryk 2018-10-30 21:31
Popieram "wyborca".tak właśnie jest a ludzie i maja klapki na oczach.eh
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Ken
-7 # Ken 2018-10-30 21:54
Cytuję reryk:
Popieram "wyborca".tak właśnie jest a ludzie i maja klapki na oczach.eh

Klapki na oczach to masz Ty, gdzie byłeś przed wyborami i dlaczego nie "wysadziłeś z siodła" obecnego, tak nieudolnego wg Ciebie wójta? Wynik niemal 80% do 20%, a w radzie gminy 15:0 mówi chyba sam za siebie, czyż nie? Społeczeństwo gminy to nie tylko Ty i ono oceniło "nieudolność" wójta tak, jak oceniło. Tak, że zapraszam za 5 lat, pokaż jakim będziesz gospodarzem gminy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
demos
+4 # demos 2018-10-30 22:14
Słuchajac kłamcy Morawieckiego popleczniku Pis-u daleko na tym nie zajedziesz, popatrz juz teraz na ceny paliw, za chwilę prad do góry, gaz do góry, i dalej wierzysz w te brednie pisowskie? inflacja w góre, dochody z vatu w góre, za chwilę sam spojrzysz w swój portfel i skruszony powiesz, że to ty fundujesz ten sukces pisowski!a co do wyborów....kole go....Kapel powinien miec 99%,,,,przepras zam.....przy tym kandydacie..... także jest to porazka!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
cccc
-4 # cccc 2018-10-31 19:50
Co ty tu wypisujesz popatrz na inne urzędy i ilość pracowników np miasto, jaki szwagier, skąd ty takie brednie bierzesz.
A może te imprezy są organizowane bo mieszkańcy tego chcą, bo jakby nikt nie przychodził to by ich nikt nie organizował bo i po co??

Cytuję demos:
Słuchajac kłamcy Morawieckiego popleczniku Pis-u daleko na tym nie zajedziesz, popatrz juz teraz na ceny paliw, za chwilę prad do góry, gaz do góry, i dalej wierzysz w te brednie pisowskie? inflacja w góre, dochody z vatu w góre, za chwilę sam spojrzysz w swój portfel i skruszony powiesz, że to ty fundujesz ten sukces pisowski!a co do wyborów....kolego....Kapel powinien miec 99%,,,,przepraszam.....przy tym kandydacie.....także jest to porazka!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
mieszkaniec
+3 # mieszkaniec 2018-10-31 20:13
A na co mi imprezy? ja chcę płacić podatki normalne co do moich zarobków, to skoro zarabiam 2.200 na reke, a w gminach podwarszawskich zarabiają 4.200 i płacą takie same podatki jak ja, to gdzie to równouprawnieni e, smieszny kolesiu cccc
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Ken
-5 # Ken 2018-10-30 21:36
Cytuję wyborca:
Gmina Lubaczów , biedactwo jak nie wiem, ale za to pensja wójta i diety radnych na jednym z najwyższych poziomów, pensja wójt oscylowała nawet wokół pensji prezydenta rzeszowa , no szok! Gok rozwinięty do granic wytrzymałości, dajcie ludziom igrzyska niech sie bawią, sam urząd gminy pod względem liczby urzędników do liczby mieszkańców pierwsze miejsca w Polsce, i gdzie tu oszczędności i gdzie jakikolwiek normalny program dla tej gminy? im wiecej zatrudnionych tym więcej głosów za wójtem...głupie myslenie....ale głos za głosem....jest kokosem ...dla wójta!!

A nie mogłeś wystartować w wyborach na stanowisko wójta? Kto Ci bronił? Podejrzewam, że po wyborze na to stanowisko zasuwałbyś 12 godzin na dobę za 2000 zł. Hipokryta!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
demos
+8 # demos 2018-10-30 22:08
Nie!, za 1600zł jak w "befamie" po 40 latach pracy ! hipokryto! popatrz trochę na zarobki wójtów w Polsce w lepszych warunkach gospodarczo-eko nomicznych, a dopiero cos pisz!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
demos
+5 # demos 2018-10-30 22:31
Ken! kolego na koniec, jak to jest ,że pobory wójta Lubaczów w gminie 9000mieszkańców , były w pewnym momencie na poziomie poborów prezydenta Rzeszowa 190000 mieszkańców?a jeszcze radni z gminni z Pis-u , wobec uszczuplenia przez sejm poborów wójtów i burmistrfzów o 20%, ci radni pisowscy z naszej gminy podniesli wójtowi inne dodatki, także na tym niewiele ucierpiał?gdzie ten program Pis-u ? i tych radnych , którzy teraz sa w pisie? kolego! obłuda ! i nic wiecej!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Piewca
-4 # Piewca 2018-10-31 20:22
Dlaczego w wyborach startowało tylko dwóch kandydatów, skoro tak super jest być wójtem?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
mieszkaniec
+3 # mieszkaniec 2018-10-31 20:44
dlaczego? bo tylko wójt Kapel tak rozwinął aparat urzędniczy, czytaj o rodzinach radnych zatrudnionych w urzedzie,że innym w zyciu się to nie udało, im więcej urzędników, tym wiecej głosów na Kapla , proste i zrozumiałe, i przede wszystkim, rzeczywiście kandydat , który podjąłby retoryczną dyskusję z Kaplem wygrałby, i to bez dwóch zdań
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Wyborca
-4 # Wyborca 2018-10-31 21:58
A co cię powstrzymalo przed zostaniem tym kandydatem i podjeciem merytorycznej dyskusji az tylu nie zatrudnił żeby mieć wygrana w kieszeni. Jakoś dopiero po wyborach nagle wyplynelo na forum wielu wszystkowiedząc ych teoretyków jak zrobić w gminie raj na ziemi
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
cccc
-4 # cccc 2018-10-31 19:49
Co ty tu wypisujesz popatrz na inne urzędy i ilość pracowników np miasto, jaki szwagier, skąd ty takie brednie bierzesz.
A może te imprezy są organizowane bo mieszkańcy tego chcą, bo jakby nikt nie przychodził to by ich nikt nie organizował bo i po co??

Cytuję demos:
Kolego! jak popatrzysz na zatrudnienie w urzędzie gminy na ilośc mieszkańców, to jest ono jedne z najwyższych, którejś kadencji nawet nie było zastepcy wójta, by obniżyć koszty! co teraz masz? zastepca wójta ( szwagier wójta)...koszty wysokie! popatrz na GOK , rozwinięty do granic możliwości!, popatrz na imprezy! kolego , popatrz na wszystko! i odpowiem ci,ze to gminę było stać lata temu, w tym momencie nie byłoby gminy stac!pieniądze są przejadane i przeimprezowane! kolego na dzięń dzisiejszy przy innym wójcie nie dbającym o miejscsa pracy dla swoich popleczników ta gmina , przy tych podatkach i długach byłaby przykładem w całej Polsce! a tak niestety nie jest!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
mieszkaniec
+3 # mieszkaniec 2018-10-31 20:14
smieszny jestes cccc ( całkiem cokolwiek człowiek cepowaty)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować