Podkarpacie w gaz bogate. Jest szansa na odkrycie kolejnych złóż w powiecie lubaczowskim

fot. pixabay.comfot. pixabay.com

Wydobycie gazu na Podkarpaciu wzrośnie w ciągu 5 lat o 28 procent, do 1,75 mld m3 rocznie – szacuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Oznacza to większe bezpieczeństwo energetyczne Polski To także nowe miejsca pracy, podatki dla gmin i bezpieczeństwo energetyczne  kraju i dodatkowe korzyści dla regionu.

Poszukiwania nowych złóż tego surowca trwają na całym Podkarpaciu, także na terenie powiatu lubaczowskiego.

O tym, że na terenie powiatu lubaczowskiego mogą znajdować się duże złoża gazu, świadczy fakt, że ma początku roku zostały odkryte złoże zlokalizowane na terenie koncesji Lubliniec-Cieszanów. Wstępne analizy wykazywały zdolności wydobywcze na poziomie 20 mln m3 gazu ziemnego rocznie. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA odkryło wtedy nowe wielohoryzontowe złoże gazu ziemnego na głębokości 700 m.

Warto również dodać, że od kilku miesięcy na terenie całego powiatu lubaczowskiego, a w szczególności na terenach leśnych pracownicy Geofizyki Toruń sprawdzają czy w naszej ziemii znajdują się złoża gazu. Takie badania geofizyczne potrwają do końca lutego 2019 roku i będą prowadzone na powierzchni około 301 km kw. Powstałe w ich efekcie zdjęcie sejsmiczne będzie największym tego typu w Europie.

Na uwagę zasługuje fakt, że nieopodal naszego powiatu w okolicach Kramarzówki (powiat jarosławski) PGNiG odkryło duże złoże gazu o zasobach szacowanych na 12 mld m3. Surowiec zlokalizowany jest w warstwach skalnych, które do tej pory nie były komercyjnie eksploatowane. Gaz z Kramarzówki trafi do sieci już w połowie 2019 roku, po wybudowaniu gazociągu.

Kramarzówka jest dowodem, że wydobycie gazu na Podkarpaciu ma przed sobą bardzo dobrą przyszłość. Szacujemy, że w ciągu 5 lat produkcja błękitnego paliwa w regionie wzrośnie do 1,75 mld m3 rocznie, a więc o 28% w porównaniu z 2017 rokiem, kiedy wyniosło 1,37 mld m3. Jesteśmy zdeterminowani uwolnić potencjał Podkarpacia, dlatego od dwóch lat konsekwentnie wdrażamy w regionie nową strategię poszukiwań gazu. Zasoby krajowe to najpewniejsze i najbardziej opłacalne źródło surowców energetycznych – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego na Podkarpaciu to ważna gałąź gospodarki. Na terenie województwa zlokalizowanych jest 36 kopalni ropy i gazu i cztery podziemne magazyny gazu. 127 podkarpackich gmin czerpie zyski z opłat eksploatacyjnych. W 2017 r. wydobyto tam 1,37 mld m sześc. gazu, czyli 36 proc. krajowego wydobycia..

W latach 2016-2022 PGNiG zaplanowało na Podkarpaciu ok. 120 odwiertów poszukiwawczych.

Komentarze   

nn
-3 # nn 2018-10-10 08:00
301 km kwadratowych ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ama
-5 # Ama 2018-10-10 09:01
Cieszy to , bo będziemy mniej płacić w Lubaczowie za gaz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
zlp
+6 # zlp 2018-10-10 09:24
Cytuję Ama:
Cieszy to , bo będziemy mniej płacić w Lubaczowie za gaz

Taa...
Ja też się cieszę, bo Twój żarcik poprawił mi nastrój :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Gazolina
+6 # Gazolina 2018-10-10 10:57
Tak samo jak z węglem. Polska węglem stoi, a importowany ze wschodu tańszy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
kijk
+3 # kijk 2018-10-10 10:04
Tak, tylko czego drozeje..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
jak
0 # jak 2018-10-11 00:26
bo im więcej go odkryją , tym jest droższy, zwłaszcza na podkarpaciu, a to jest nagroda dla zwykłych ludzi z podkarpacia za popieranie PIS, bo rząd myśli, ze tu żyją same przygłupy, i zawsze będą głosowali na pis, ale niestety jak się nie docenia lojalności przez tyle lat, to w końcu i część ludzi powie pis , przy wyborach BASTA
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia