ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

W Lubaczowie za kilka lat powstanie zalew?

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Urząd Miasta w Lubaczowie zapowiedział, że kilka lat w stolicy naszego powiatu powstanie zalew o powierzchni 20 ha.

Wymiar przedsięwzięcia jest naprawdę imponujący. Średnio 700 metrów długości i 400 metrów szerokości łącznie ponad 20 hektarów wody. Nowe drogi dojazdowe, most na Sołotwie oraz 53 działki z przeznaczeniem na usługi to wszystko może sprawić, że już za kilka lat Lubaczów zyska miano wypoczynkowej stolicy powiatu. Dla porównania znany na całym roztoczu Zalew w Krasnobrodzie ma powierzchnię jedynie 17ha.

Budowa zbiornika miałaby się rozpocząć w trzecim kwartale 2019 roku.

Inwestycja zostanie przeprowadzona w cyklu kilkuletnim. W przypadku uzyskania dofinansowania zewnętrznego, okres ten może ulec skróceniu. – czytamy na lubaczow.pl

Zbiornik najpierw miałby pełnić funkcję przeciwpowodziowego, dopiero w kolejnym etapie miasto chciałoby rozszerzyć jego funkcją o część rekreacyjną. Przygotowano nawet wstępną koncepcję strefy rekreacyjno-sportowej oraz wstępny podział działek dla miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Według tych dokumentów miasto wygospodaruje 53 działki  z przeznaczeniem na usługi i turystykę o średniej powierzchni 10-11 ar (typowe wymiary: 35mx30m), a także 2 działki z przeznaczeniem na MOSiR i Centrum Kultury. Przewidywana długość dróg w obszarze zabudowy liczy 1,8 km, przy których zaplanowano strefę parkowania dla 1112 stanowisk postojowych.

Urzędnicy wstępnie założyli, że odpłatność w strefie parkowania będzie obowiązywała w miesiącach wakacyjnych, w jednorazowej cenie 5 zł za dobę, co przy minimalnym wskaźniku wykorzystania na poziomie 30%, wygeneruje przychód w wysokości ok. 100 tys. zł, który zostanie przeznaczony na wynagrodzenia dla ratowników w okresie letnim.

Uzgodnienia dotyczące planów trwają od 2016 roku

W 2016 roku władze miasta zleciły wykonanie badań geotechnicznych gruntu oraz inwentaryzację geodezyjną terenu. Następnie zlecono opracowanie koncepcji projektu architektonicznego zbiornika przeciwpowodziowego. W 2017 roku dla inwestycji opracowano Program funkcjonalno-użytkowy oraz Studium wykonalności projektu. Następnie przeprowadzono inwentaryzację przyrodniczą oraz zlecono opracowanie projektu budowlanego. We wrześniu 2017 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie, na wniosek Burmistrza rozpoczął procedurę oceny oddziaływania na środowisko. Następnie przygotowano raport oddziaływania na środowisko, a w czerwcu tego roku, rozpoczęto etap uzgodnień z Państwowym Gospodarstwem Wodnym „Wody Polskie” ws. uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Planuje się zakończenie procedury „środowiskowej” do końca 2018 roku oraz „wodnej” na pierwszy kwartał 2019 roku, zaś na drugi kwartał 2019 roku uzyskanie pozwolenia na budowę.

W latach 2020 – 2025 miasto planuje przebudować i rozbudować ul. Sadową, ul. Zbożową i ul. Nowa wraz z budową mostu na rzece Sołotwie, łączące drogę wojewódzką 867 ul. płk Dąbka z drogą powiatową 1684 ul. Nową w Lubaczowie. Natomiast w latach 2027 – 2029 ma zostać wybudowana droga gminnej na dz. nr ewid. gruntów 378, 500 łącząca drogę powiatową 1664R Lubaczów – Futory z ul. Sadową wraz z nowym przejazdem kolejowo-drogowym z rogatkami (dojazd do zbiornika przy rz. Sołotwie)

Źródło: lubaczow.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Mecenas
+10 # Mecenas 2018-10-08 13:36
Daj Boże nam wszystkim doczekać tej inwestycji i żeby się nie okazało za 5 10 lat, że to tylko kolejna kiełbasa wyborcza.
lubicz
-8 # lubicz 2018-10-08 13:57
Wiecej niż pewne..... to moze zatrzymac budowę basenu?;-)
AR
+2 # AR 2018-10-08 15:10
Cytuję lubicz:
Wiecej niż pewne..... to moze zatrzymac budowę basenu?;-)

Jak ci się to pokojarzyło? Główka cię od tego nie rozbolała? :))
Masarz
+3 # Masarz 2018-10-08 14:03
Napisano w artykule, że od 2016 trwają uzgodnienia i badania, więc to chyba nie jest kiełbasa wyborcza. Choć zanim powstanie, to minie sporo czasu, więc będzie gorącym tematem następnych kampanii wyborczych.
Union
+1 # Union 2018-10-08 15:10
Już taki jeden projekt szumnie zapowiadał wójt gminy Lubaczów w okolicy Borowej Góry.I co i kupa jak zwykle
AR
+9 # AR 2018-10-08 15:11
Cytuję Union:
Już taki jeden projekt szumnie zapowiadał wójt gminy Lubaczów w okolicy Borowej Góry.I co i kupa jak zwykle

A co to może miasto obchodzić, że gmina daje plamy?
lubicz
+7 # lubicz 2018-10-08 15:38
w lecie dwa kapieliska? skąd weźmiesz chetnych;-)
xx
-5 # xx 2018-10-08 15:39
Cytuję AR:
Cytuję Union:
Już taki jeden projekt szumnie zapowiadał wójt gminy Lubaczów w okolicy Borowej Góry.I co i kupa jak zwykle

A co to może miasto obchodzić, że gmina daje plamy?


miastowy! zebys czasem i ty nie doczekał się reki w nocniku
Wybory
+9 # Wybory 2018-10-08 18:08
Podczas kolejnej kampanii proszę obiecać nam bezpośredni dostęp do morza. Od basenu do morza, a co!
iza
+4 # iza 2018-10-08 18:24
Cytuję Wybory:
Podczas kolejnej kampanii proszę obiecać nam bezpośredni dostęp do morza. Od basenu do morza, a co!


Ale skromniś, ocean niełaska?;-)
AnonimowyAnonim
0 # AnonimowyAnonim 2018-10-08 19:30
Czyytam to wszystko i odnoszę wrażenie, że macie ograniczone horyzonty. Co tam morze czy ocean? Przecież tam jakieś Janusze i Grażyny moczą dupy, a później szczają i Bóg wie co robią! Najlepiej podbić cała Europę i Azję, dać na przymusowe roboty do Afryki, zakopać cieśninę Bosfor i zrobić se z zmienić nazwę z Morze na Jezioro Czarne (kontrast dla Białego :) i tam wypoczywać na WAKACYJACH!
PSL OWIEC
+8 # PSL OWIEC 2018-10-08 20:08
Czy to prawda że w Lubaczowie ma powstać metro ?? i Lotnisko na którym będą loty na Bałaje Airport ??
PiS OWIEC
-3 # PiS OWIEC 2018-10-08 20:11
Cytuję PSL OWIEC:
Czy to prawda że w Lubaczowie ma powstać metro ?? i Lotnisko na którym będą loty na Bałaje Airport ??


Jesteś czlowiekiem małej wiary a ona gory przenosi....
AR
0 # AR 2018-10-10 10:22
Cytuję PSL OWIEC:
Czy to prawda że w Lubaczowie ma powstać metro ?? i Lotnisko na którym będą loty na Bałaje Airport ??

Jesteś głupi jak każdy psl-owiec!
rozum
+1 # rozum 2018-10-09 09:03
już w Oleszycach istnieje zalew, i to ohoho z jakies 15 lat, tak władze mamiły ludzi przed wyborami, że prawie same uwierzyły że on (ten zalew) istnieje ha ha
ole
+1 # ole 2018-10-09 16:24
Nie 15 a 25 lat! co wybory to zalew..... w tym roku cisza, czyżby w tym roku obylo sie bez tego?
PSL OWIEC
+4 # PSL OWIEC 2018-10-09 16:34
Pan Babula na pewno będzie chciał zrobić z Oleszyc Dubaj to taki nowoczesny człowiek . Może warto pomyśleć o zmianie nazwy miejscowości na Dubajszyce
iv
-1 # iv 2018-10-10 11:31
Czekamy na obietnice metra,lotniska .
PCK
0 # PCK 2018-10-10 12:34
Cytuję iv:
Czekamy na obietnice metra,lotniska .

Przeżarłeś się koniczyną psl-owcu :))