ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Gmina Cieszanów. Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń na Podkarpaciu


Wczoraj w godzinach popołudniowych, potwierdzono wystąpienie ogniska Afrykańskiego pomoru świń u świń, w gospodarstwie w miejscowości Nowe Sioło (gm. Cieszanów), w którym utrzymywane było 19 sztuk trzody chlewnej w różnym wieku.

Badanie laboratoryjne próbek pobranych od świń z tego gospodarstwa, zostało wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. Afrykańskiego pomoru świń w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Służby weterynaryjne niezwłocznie wdrożyły w ww. gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia ASF u świń, w tym uśmiercenie i utylizację świń w ognisku choroby oraz działania dezynfekcyjne.

W związku z wystąpieniem choroby zostanie wydane stosowne rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lubaczowie w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem ASF, sposobu ich oznakowania oraz zakazów i nakazów wydanych na tych obszarach. Rozporządzenie obejmie swoim zasięgiem tereny gmin Cieszanów, Lubaczów i Oleszyce.

Ponadto w celu umożliwienia szybkiej reakcji służb weterynaryjnych na ewentualne wystąpienie choroby oraz zapobieżenie jej dalszemu rozprzestrzenianiu się, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/starosta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u świń, w tym również tego, które może nasuwać podejrzenie wystąpienia ASF. Należy również zgłaszać każdy przypadek znalezienia padłego dzika.

Choroba w Polsce występuje od 2014r. w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim. Województwo podkarpackie do tej pory dzięki skutecznie prowadzonej akcji profilaktycznej broniło się przed ta chorobą.

Zwracamy się z apelem o przestrzeganie zaleceń przekazywanych przez samorządy oraz służby weterynaryjne w celu uniknięcia szerzenia się tej choroby i zmniejszenia strat powstałych z tego tytułu - zarówno dla lokalnej gospodarki jak i mieszkańców województwa. - czytamy w komunikacie Wojewody Województwa Podkarpackiego

W dniu 2 sierpnia br w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się specjalnie zwołane posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ogniska ASF na terenie województwa podkarpackiego. Na spotkaniu wydane zostały rekomendacje dla wszystkich służb, inspekcji oraz straży i samorządów bezpośrednio zaangażowanych w zwalczaniu choroby.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Jaro
+1 # Jaro 2018-08-03 22:09
Iwance zakażone to przyjeżdżają i takie pieronstwa przywożą łażą po tych biedronkach jak te świnie z tym wirusem
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
arbuzo
+1 # arbuzo 2018-08-07 17:37
chodzi tylko o wyniszczenie pojedynczych hodowli swin na uzytek wlasny co ma na celu zwiekszenia popytu na zakup wieprzowiny od duzych ferm komercyjnych ktore jest sprzedawane w lidlu biedronce etc politycy to nieodpowiedzila ni ludzi ktorzy mają za nic dobro polaka
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Bb
0 # Bb 2018-08-09 13:20
ASF nie wybiera, przetrzebia wszystko jak leci. Jak służby tego nie powstrzymają to w biedronce czy lidlu będzie mięso tylko spoza kraju bo u nas wszystko wyzdycha. Uważasz że to spisek? NIe wiem - być może komuś zależy na upadku naszych hodowli, fakt jednak jest faktem że choróbsko się przyplątało i jak nic z tym się nie zrobi to świni nie uświadczysz w promieniu wielu kilometrów. Nie ważne czy hodowla przydomowa czy ferma, trzeba powstrzymać rozprzestrzenia nie się ASF-u i uchronić od strat pozostałych hodowców. Tak jak z chorobami ludzkimi, najpierw trzeba się wyleczyć, później można szukać przyczyn/winnyc h.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.