W Lubaczowie odsłonięto tablicę poświęconą ofiarom UPA [FOTORELACJA]


W środę (11.07) w Lubaczowie odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez bandy UPA. Podczas uroczystości odsłonięto Tablicę Pamiątkową  w hołdzie zamordowanych Polaków.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą Kresową w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie. Prowadzący homilię ks. Andrzej Stopyra w swoim kazaniu podkreślał, że ukraińskich nacjonalistów tak bardzo zaślepiła nienawiść, że nie cofali się o krok przed bestialskim mordem. Zaznaczał, że nie wolno zapomnieć o tych tragicznych wydarzeniach.

Jako ludzie wierzący przychodzimy tutaj, aby modlić się o Boże Miłosierdzie dla tych, którzy popełnili te zbrodnie - mówił ks. Andrzej Stopyra. Jesteśmy też dla tych, którzy zginęli. Głęboko ufam i wierze, że są oni w ojczyźnie niebieskiej, gdzie nie ma już żadnej nienawiści - dodał ks. Stopyra

Po mszy odsłonięto tablice poświęconą Polakom zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów.

Organizatorem uroczystości było Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Lubaczowie. Prezes tej organizacji Maria Magoń podziękowała wszystkim którzy wspierają tę organizację oraz osobom, które chcą opowiadać młodzieży o tych tragicznej przeszłości naszych rodaków.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Poseł Anna Schmidt-Rodziewicz, członek zarządu Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, radny sejmiku wojewódzkiego Andrzej Nepelski, burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, starosta lubaczowski Józef Michalik, nadleśniczowie nadleśnictw Lubaczów, Narol oraz Oleszyce - Robert Banaś, Janusz Skalski i Stanisław Zagrobelny, a także radni z miasta i gminy Lubaczów.

tablica-upa02.JPGtablica-upa04.JPGtablica-upa06.JPGtablica-upa07.JPGtablica-upa09.JPGtablica-upa10.JPGtablica-upa11.JPGtablica-upa12.JPGtablica-upa13.JPGtablica-upa14.JPGtablica-upa15.JPGtablica-upa17.JPGtablica-upa19.JPGtablica-upa20.JPGtablica-upa21.JPGtablica-upa22.JPGtablica-upa23.JPGtablica-upa24.JPGtablica-upa25.JPGtablica-upa26.JPGtablica-upa27.JPGtablica-upa29.JPGtablica-upa30.JPGtablica-upa31.JPGtablica-upa32.JPGtablica-upa33.JPGtablica-upa34.JPGtablica-upa35.JPGtablica-upa36.JPGtablica-upa37.JPGtablica-upa38.JPGtablica-upa39.JPGtablica-upa40.JPGtablica-upa41.JPGtablica-upa42.JPGtablica-upa43.JPGtablica-upa44.JPGtablica-upa45.JPGtablica-upa47.JPGtablica-upa48.JPGtablica-upa50.JPGtablica-upa51.JPGtablica-upa52.JPGtablica-upa53.JPGtablica-upa55.JPGtablica-upa56.JPG

W 1944-1947 na terenie powiatu lubaczowskiego z rąk OUN-UPA zginęło ponad 3500 osób, z czego dokładne okoliczności śmierci ustalono w przypadku 1621 ofiar. Pod tym linkiem znajduje się lista Polaków zamordowanych w byłym województwie lwowskim (w większości przez UPA). Natomiast poniżej znajduje się mapka działalności Ukraińskiej Powstańczej Armii:


AdmirorGallery 5.0.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Secured & Audited by: Security Audit Systems

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: