ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

W Monasterzu k. Werchraty oddano do użytku wiatę poświęconą św. Bratu Albertowi


W Monasterzu k. Werchraty dzięki staraniom leśników w sobotę uroczyście został otwarty i poświęcony niezwykły obiekt - wiata św. Brata Alberta.

Wybudowana przez leśników wiata nawiązuje do pustelni św. Brata Alberta Chmielowskiego, która powstała w 1891 roku.   Był to pierwszy erem założony przez brata Alberta Chmielowskiego dla Zgromadzenia Braci Albertynów na Roztoczu Wschodnim. Główny budynek pustelni został przerobiony ze stajni i był wyposażony w prymitywne sprzęty do codziennego użytku. Pustelnia funkcjonowała do 1905 roku.

Pomysł budowy wiaty narodził się równo rok temu w tym samym miejscu podczas obchodów 100-lecia śmierci św. Brata Alberta.  Leśnicy od samego początku zakładali, że budynek ma być otwarty i wybudowany z materiałów nierozerwalnie związanych z tym terenem -drewna i wapienia bruśnieńskiego. Projekt obiektu wykonał Marek Wiśniewski, płaskorzeźby przedstawiające postać Brata Alberta i Jezusa na krzyżu - Grzegorz Wajs z Narola. Całość sfinansowali leśnicy z Nadleśnictwa Lubaczów. Obiekt leży na  zielonym szlaku prowadzącym przez Roztocze Wschodnie (Rawskie) z Narola przez Wielki Dział (389, 5 m n.p.m.) i Werchratę do Horyńca Zdroju. Łączy on miejsca związane z działalnością św. Brata Alberta (Adama Chmielowskiego) oraz zakonów: Albertynów i Albertynek (Pizuny, Monastyrz, Horyniec).

Tuż przed uroczystością miejsce to nawiedził kardynał Marian Jaworski.

W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in.: bp pomocniczy Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej Mariusz Leszczyński, biskup senior diec. Charkowsko- Zaporowskiej Marian Buczek, ks. Dziekan Andrzej Stopyra, proboszcz z Werchraty ks. Tomasz Kielar,  o. Waldemar Czerwonka gwardian i proboszcz z Horyńca Dyrektor Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych Grażyna Zagrobelna, wice-marszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska, nadleśniczowie Nadleśnictw z z terenu RDLP Krosno, szefowie służb mundurowych, dyrektor podkarpackiego oddziału ARiMR Teres Pamuła, a także wójt gminy Horyniec-Zdrój Robert Serkis oraz starosta Józef Michalik.

Dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna podkreśliła, że rok temu leśnicy podjęli zobowiązanie, aby upamiętnić miejsce, gdzie została założona jedna z pierwszych pustelni Brata Alberta. Podziękowała również biskupowi Mariuszowi Leszczyńskiego oraz Nadleśniczemu Nadleśnictwa Lubaczów Robertowi Banasiowi za wspólną pracę przy tworzeniu koncepcji budowy wiaty.

- Wiata jest otwarta, będzie wykorzystywana do uroczystości kościelnych, a w normalnych dniach będzie miejscem gdzie można się zastanowić, wspomnieć te czasy, wspomnieć dzieło Brata Alberta, a może i przyczynkiem do tego, aby postępować tak jak On i „być dobrym jak chleb”. – mówiła Grażyna Zagrobelna

Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubaczów Robert Banaś podkreślił, że są plany, aby podjąć kolejne działania mające na celu rozwój turystyczny tego miejsca.

- Mamy nadzieję, że w niedługim czasie przy współpracy z gminą Horyniec-Zdrój utworzymy ładną i przynoszącą wiele wrażeń ścieżkę dydaktyczno-historyczną prowadzącą do wiaty i ruin. Potrzeba jest, bo turyści chętnie przybywają do tego miejsca. -  zaznaczał szef lubaczowskich leśników

Prowadzący homilię biskup Mariusz Leszczyński przypomniał postać św. brata Alberta i podziękował leśnikom za ciężką pracę na rzecz lasów i upamiętnianie historii.

Robert Serkis wójt gminy Horyniec Zdrój również podziękował leśnikom i wyraził nadzieje, że gmina wspólnie z Lasami Państwowymi będą kontynuować współpracę.

- Dzień dzisiejszy na pewno na trwale zapisze się w historii parafii i naszej gminy. Gmina Horyniec-Zdrój w dniu dzisiejszym otrzymuje następny piękny obiekt, zakorzeniony trwale w tradycji, kulturze i w wierze. Jestem pewny, że to miejsce będzie bardzo często odwiedzane przez mieszkańców gminy oraz turystów. – mówił R. Serkis

Wójt gminy Horyniec Zdrój zauważył pracę leśników:

- Wasza ciężka, codzienna praca jest naprawdę doceniana i zauważana przez mieszkańców. Wspieracie zabytki, prowadzicie działalność edukacyjną, troszczycie się o infrastrukturę turystyczną. To wszystko połączone jest z troską, pasją i umiłowaniem przyrody. Te wspaniałe efekty pracy mogą podziwiać wszyscy, którzy przemieszczają się po naszych roztoczańskich lasach.

Dyrektor Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Andrzej Konieczny podkreślił, że leśnicy od zawsze trzymali się razem, trzymali się ojczyzny i kościoła.

- Leśnicy to wierni ludzie, którzy bez względu na to jaki był system robili wszystko aby las chronić. - mówił A. Konieczny.

Szef leśników zaznaczył, że dzięki wieloletniej pracy w Polsce wzrosła zasobność drzew, a dzisiaj nazywa się ich "rzeźnikami".

- W tej chwili próbuje się powiedzieć, że leśnicy są rzeźnikami drzew, producentami desek, a ja się pytam: skąd są tworzone rezerwaty przyrody, pomniki, przyrody? Ktoś to musiał wypracować i wyhodować. - mówił Andrzej Konieczny

Andrzej Konieczny w Monasterzu podziękował za ciężką pracę dyrektor RDLP w Krośnie Grażynie Zagrobelnej

- Macie ogromną zasługę u Boga, że macie taką dyrektor - zwracał się do leśników. Pani Dyrektor to odważna i mądra kobieta - mówił szef leśników.

Po otwarciu i poświęceniu wiaty w 100-rocznicę odzyskania Niepodległości posadzono pamiątkowego dęba potomka słynnego Bartka z Zagnańska.

 

wiata-bratalbert00.JPGwiata-bratalbert02.JPGwiata-bratalbert03.JPGwiata-bratalbert05.JPGwiata-bratalbert07.JPGwiata-bratalbert08.JPGwiata-bratalbert09.JPGwiata-bratalbert10.JPGwiata-bratalbert12.JPGwiata-bratalbert14.JPGwiata-bratalbert15.JPGwiata-bratalbert16.JPGwiata-bratalbert17.JPGwiata-bratalbert20.JPGwiata-bratalbert21.JPGwiata-bratalbert24.JPGwiata-bratalbert26.JPGwiata-bratalbert28.JPGwiata-bratalbert33.JPGwiata-bratalbert34.JPGwiata-bratalbert39.JPGwiata-bratalbert40.JPGwiata-bratalbert41.JPGwiata-bratalbert42.JPGwiata-bratalbert43.JPGwiata-bratalbert46.JPGwiata-bratalbert47.JPGwiata-bratalbert49.JPGwiata-bratalbert53.JPGwiata-bratalbert57.JPGwiata-bratalbert66.JPGwiata-bratalbert70.JPGwiata-bratalbert71.JPGwiata-bratalbert72.JPGwiata-bratalbert73.JPGwiata-bratalbert76.JPGwiata-bratalbert78.JPGwiata-bratalbert80.JPGwiata-bratalbert83.JPGwiata-bratalbert84.JPGwiata-bratalbert86.JPGwiata-bratalbert89.JPGwiata-bratalbert90.JPGwiata-bratalbert94.JPGwiata-bratalbert95.JPGwiata-bratalbert97.JPGwiata-bratalbert99.JPGwiata-bratalbert100.JPG

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

albert
+10 # albert 2018-07-01 14:04
zabawa trwa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Henio
+1 # Henio 2018-07-01 16:53
Kto Wam to napisał? Bo na pewno nie ktoś, kto tu na co dzień publikuje swoje wypociny..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Zbych
+3 # Zbych 2018-07-02 11:38
Cytuję Henio:
Kto Wam to napisał? Bo na pewno nie ktoś, kto tu na co dzień publikuje swoje wypociny..

No co, ktoś się po prostu postarał.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Lubacz
+4 # Lubacz 2018-07-02 11:55
Brawo ty :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Zyd
+2 # Zyd 2018-07-03 07:20
gdzie stoi stol bialy obrus i taca i jest jest
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.