ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Certyfikat dla naszych leśników za prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej

fot. Nadleśnictwo Oleszyce
fot. Nadleśnictwo Oleszyce

fot. Nadleśnictwo Oleszyce

Nadleśnictwa działające na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krosno otrzymały certyfikat potwierdzający pracę na najwyższym poziomie na rzecz ochrony środowiska i gospodarki leśnej.

Posiadanie międzynarodowego certyfikatu  PEFC oznacza prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej lasami i obszarami leśnymi oraz ich użytkowanie w sposób i w stopniu, który utrzymuje ich różnorodność biologiczną, produktywność, zdolność do regeneracji, zdrowotność i potencjał do spełniania, teraz i w przyszłości, ich właściwych funkcji ekologicznych, gospodarczych i społecznych na szczeblu lokalnym, krajowym i ogólnoświatowym, bez szkody dla innych ekosystemów.

Potwierdzeniem, że w podkarpackich lasach prowadzona jest zrównoważona gospodarka leśna, jest wynik audytu przeprowadzonego przez zespół audytorów z Bureau Veritas Polska w dniach od 9 do 13 kwietnia 2018 r. w biurze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz w nadleśnictwach: Narol, Lubaczów, Dukla, Stuposiany i Oleszyce.

Podczas audytu wznawiającego, sprawdzane były działania leśników oraz dokumentujące je materiały potwierdzające prowadzenie gospodarki leśnej zgodnie z wymaganiami, jakie stawia system PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification).

Ze szczególną uwagą audytorzy odnieśli się do biernych i czynnych metod gospodarki leśnej na obszarach przyrodniczo cennych, które z dużą starannością sprawdzano pod kątem kryteriów trwale zrównoważonej gospodarki leśnej. Podczas wykonywania prac związanych z zagospodarowaniem lasu przez kooperujących z nadleśnictwami, przedsiębiorców leśnych, czyli Zakłady Usług Leśnych, kontroli poddano istotne zagadnienia z zakresu BHP.

- Certyfikacja PEFC jest wiodącą i powszechną w całej zachodniej Europie, a nasi najbliżsi sąsiedzi: Słowacy, Czesi, Niemcy i Austriacy posiadają rozbudowane łańcuchy dostaw właśnie w tym systemie - mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. - Cieszymy się, że niezależna firma potwierdziła profesjonalizm i zaangażowanie leśników w prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej, co pozwala na odpowiedzialny obrót drewna dla rodzimych i zagranicznych odbiorców z sektora papierniczo-drzewnego.

Nadleśnictwa z RDLP w Krośnie certyfikat PEFC otrzymały w 2012 roku. Z dniem 14.05.2018 r. został wznowiony i pozostaje ważny do 13 maja 2021 r.

PEFC jest największą na świecie organizacją zajmującą się certyfikacją leśnictwa i wiodącym systemem certyfikacji w Unii Europejskiej. Obecnie organizacja PEFC certyfikuje 313 mln ha lasów na całym świecie, a ponad 19.800 firm i organizacji certyfikuje swoje produkty w tym systemie w ramach łańcucha dostaw PEFC CoC (Chain of Custody certification).

Źródło: RDLP w Krośnie, zlubaczowa.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.