ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

To będzie niezwykłe widowisko. W sobotę rekonstrukcja bitew pod Kobylanką


W najbliższą sobotę w lesie Kobylanka niedaleko Cieszanowa odbędą się uroczystości związane z 155 rocznicą bitew pod Kobylanką. W programie rekonstrukcja wydarzeń z 1863 roku, w której udział weźmie ponad 60 aktorów.

W „Krwawym polu” z taką pieśnią na ustach w maju roku 1863 w lesie Kobylanka niedaleko Cieszanowa do walki szli powstańcy styczniowi dowodzeni przez gen. Antoniego Jeziorańskiego. Dwukrotnie w leśnych bitwach pokonali przeważające liczebnie oddziały rosyjskie, a sukces, jaki odnieśli, odbił się szerokim echem w całym kraju i wzmocnił morale powstańców toczących zażarte boje o niepodległość Polski. Bitwy pod Kobylanką były jednymi z największych zwycięskich potyczek wojsk powstańczych.

Aby upamiętnić te wydarzenia w sobotę 5 maja 2018 roku w lesie Kobylanka odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń z roku 1863. W zaplanowanym na godzinę 16.00 spektaklu historycznym udział weźmie ponad 60 aktorów i rekonstruktorów w strojach z epoki walk o niepodległość. W ten wyjątkowy sposób chcemy przypominać o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski, jest to szczególnie ważne teraz w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez niepodległości - opowiada Tomasz Róg dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie. W sposób aktywny i ciekawy chcemy opowiadać o historii naszego kraju, skupić uwagę na ważnym wydarzeniu historycznym, które było fundamentem odrodzenia się Polski w roku 1918 - dodaje Marcin Piotrowski z Urzędu Miasta i Gminy Cieszanów.

Kobylanka jest wyjątkowym punktem na mapie Podkarpacia, gdyż niewiele jest miejsc w dawnej Galicji bezpośrednio związanych z tym ważnym zrywem narodowym jakim było powstanie styczniowe. Rekonstrukcja odbędzie się w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika-mogiły powstańczej na terenie Nadleśnictwa Narol. Dojazd na miejsce leśnego obozu powstańców możliwy jest z dwóch kierunków Lublinca Nowego i Rudy Różanieckiej. Chcemy, żeby rekonstrukcje bitew odbyły się w naturalnej scenerii, w ten sposób chcemy stworzyć swoisty wehikuł czasu, który przeniesie naszych widzów do wydarzeń z roku 1863 – dodaje Marcin Piotrowski

W imprezę  aktywnie włączyli się rekonstruktorzy z całej Polski, swój udział zapowiedzieli członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej 9 Rota, Stowarzyszenia Historyczno-Edukacyjnego im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich, młodzi pasjonaci historii z I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie oraz działające na terenie gminy Cieszanów Bractwo Srebrnego Miecza.

Organizatorem wydarzenia jest Gmina Cieszanów, Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie przy współpracy z Nadleśnictwem Narol i Banku Spółdzielczego w Lubaczowie.

 PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.