Przed nami pierwsza niedziela bez handlu!

fot. wikipedia.org
fot. wikipedia.org

fot. wikipedia.org

Najbliższa niedziela (11 marca) to pierwszy dzień obowiązywania nowej ustawy ograniczającej handel w niedziele. Jak do zmian przygotowują się placówki?

Zmiany wchodzą w życie w związku z ustawą przyjętą przez Sejm. Największe sieci handlowe już od jakiegoś czasu szukają zastępczych rozwiązań. Jakie zmiany wprowadzi Biedronka?

Najważniejsze zmiany, które wchodzą w życie już od tego tygodnia to: wydłużenie godzin otwarcia sklepów w każdy piątek i sobotę o godzinę, dzięki czemu będą one czynne przynajmniej do godz. 22.00. Część sklepów w wybranych lokalizacjach będzie czynna nawet do godz. 23.00, otwarcie wszystkich kas w sklepach Biedronka w godzinach szczytu w piątki i soboty. Ich zakres godzinowy może się różnić w zależności od lokalizacji, jednak gwarancja wszystkich otwartych kas obejmie 5 godzin w każdym z tych dni, zwiększona częstotliwość dostaw do sklepów w okresie weekendowym tak, by zapewnić pełną dostępność produktów świeżych oraz promocyjnych, większa liczba promocji w ciągu tygodnia tak, by ruch klientów rozłożył się bardziej równomiernie na poszczególne dni. - informuje Biuro Prasowe Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel Biedronki.

Swój pomysł na zminimalizowanie strat związanych z zamknięciem sklepów w niedzielę ma także Lidl. Wszystko wskazuje na to, że w soboty godziny pracy sklepów zostaną wydłużone nawet do godziny 23, zaś rozpoczęcie pracy w poniedziałki nastąpi od 5 rano.

Przypomnijmy, zgodnie z przyjętą niedawno przez posłów ustawą, o którą walczyli związkowych z Solidarności, od marca w każdym miesiącu sklepy będą czynne tylko przez dwie niedziele - pierwszą i ostatnią. Rok później będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, zaś od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku - związanych m. in. z zakupami w okresie przedświątecznym.

Dodajmy, że w niedziele będą mogły działać małe sklepy, typu Żabka, jeśli ich właściciele sprzedaż będą prowadzić osobiście i na własny rachunek. Będą mogły też funkcjonować centra handlowe - ale nie chodzi o sklepy, ale zlokalizowane tam restauracje, sale kinowe, centra fitness, czy sale zabaw.

Źródło: tcz.pl, zlubaczowa.pl, PAP

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: