Służby przygotowują się do otwarcia przejścia granicznego w Budomierzu

10 października br. na terenie nowo wybudowanego przejścia granicznego w Budomierzu odbyło się spotkanie służb celnych i granicznych Polski i Ukrainy. Trwają intensywne  przygotowania służb przed planowanym otwarciem tego przejścia w grudniu 2013r.

Odprawy celno- paszportowe z udziałem 4 służb w jednym miejscu to jedno z ważniejszych wyzwań dla polsko- ukraińskich służb celnych i granicznych, które obsługiwać będą ruch graniczny na przejściu granicznym Budomierz- Hruszew.

Podczas ostatniego spotkania, które odbyło się 10.10. br. w Budomierzu przedstawiciele polskiej i ukraińskiej Służby Celnej i Straży Granicznej powołali specjalne zespoły, których zadaniem jest opracowanie technologii odpraw w jednym miejscu, które dokonywane będą po polskiej stronie przejścia. Zadaniem zespołów jest także przygotowanie sprawnej komunikacji teleinformatycznej. Uczestnicy spotkania zapoznali się także z projektem początkowej fazy uruchomienia przejścia, jak również wyznaczonymi pasami ruchu, na których odbywać się będzie kontrola.

Budomierz - Hruszew to przejście gdzie wszystkie służby graniczne tj. Służba Celna i Straż Graniczna Polski i Ukrainy będą pracować w jednym miejscu. Całość infrastruktury, uwzględniając potrzeby partnerów z Ukrainy, została wybudowana na terytorium Polski.

Na Podkarpaciu podobne rozwiązanie od kilkunastu lat funkcjonuje na przejściu granicznym Krościenko-Smolnica. To właśnie zebrane tam doświadczenia pozwoliły na dostosowanie nowego przejścia granicznego w Budomierzu do potrzeb i wymagań międzynarodowego ruchu turystycznego.

Przejście graniczne Budomierz- Hruszew będzie obsługiwać ruch osobowy i samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t z wyłączeniem towarów podlegających kontroli weterynaryjnej, fitosanitarnej oraz ładunków niebezpiecznych.

Do obsługi tego ruchu, Służba Celna przygotowała blisko 60- osobową obsadę funkcjonariuszy. Sprawne przesunięcia kadrowe pozwoliły na to, że w 4-  zmianowym  systemie  pracować będą zarówno doświadczeni funkcjonariusze, z odpowiednim stażem pracy i praktyką służby na granicy, jak również ci, którzy dopiero po szkoleniu teoretycznym mogli podjąć swoje obowiązki w służbie. 

Jest to pierwsza od kilkunastu lat, tak znacząca inwestycja na polsko-ukraińskim odcinku granicy państwowej. Do tej pory modernizowano istniejącą infrastrukturę, między innymi w Medyce i Korczowej, jednak to Budomierz należy do najważniejszych obecnie przedsięwzięć, łączących rejony przygraniczne Polski i Ukrainy.

Źródło: Izba Celna w Przemyślu, zlubaczowa.pl

{fcomment}{flike}