ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Czy na terenie powiatu lubaczowskiego jest więcej pomników UPA?


Sprawa pomników UPA w ostatnim czasie jest bardzo głośna. Dlatego też sprawdziliśmy czy na terenie powiatu lubaczowskiego stoją jeszcze obiekty upamiętniające członków Ukraińskiej Powstańczej Armii. Okazuje się, że tak - w Nowym Dzikowie i Nowym Lublińcu. Zobacz zdjęcia.

Pomnik nieopodal Nowego Dzikowa znajduje się głęboko w lesie. Prawdopodobnie został postawiony w 1993 roku przez Stowarzyszenie Ukraiński Dom Narodowy w Przemyślu. Pomnik składa się z dwóch krzyży (niewykluczone, ze wcześniej było trzy) – metalowego i drewnianego. Pod centralnym krzyżem umieszczona jest kamienna tablica, a na niej widnieje zdanie:

„Powiedzcie Ukrainie, że wykonaliśmy swój obowiązek i zginęliśmy, aby ona mogła żyć”

Poniżej umieszczono nazwiska 49 poległych z UPA.

Z naszych rozmów z miłośnikami historii i mieszkańcami Nowego Dzikowa wynika, że w 1944 roku (?) kilkudziesięciu członków UPA prawdopodobnie zginęło w trakcie dwudniowej walki z polskimi służbami bezpieczeństwa. Ich ciała zostały zakopane do masowego grobu przez mieszkańców okolicznych wsi.

Upowcy pod dowództwem Iwana Szpontaka ps. Żeleźniak mordowali m.in. mieszkańców Cewkowa, Nowego Dzikowa, Moszczanicy, Ułazowa i Starego Dzikowa.

DSC_0379.JPGDSC_0356.JPGDSC_0373.JPGDSC_0355.JPG

Pomnik UPA w Nowym Lublińcu

Na starym cmentarzu grekokatolickim w Nowym Lublińcu, gdzie pochowanych jest wielu Ukraińców znajduje się pomnik wzniesiony w 1993 roku przez Olsztyński Oddział Związku Ukraińców w Polsce.  Na cokole od północnej strony umieszczona jest tablica, a na niej widnieje napis w dwóch językach ukraińskim i polskim:

„Polegli w walce za wolną Ukrainą”

Na obiekcie znajduje się jeszcze trzy tablice z nazwiskami poległych członków Ukraińskiej Powstańczej Armii. Prawdopodobnie krzyże i inne elementy pomnika wykonano we Lwowie.

Bandy UPA na terenie Lublińca zaczęły działać od  1944 rok. Upowcy chowali się w lublienckich lasach. Dowodził nimi „Żeleźniak”. Działalność UPA została przerwana dopiero w 1947 roku w wyniku przeprowadzenia akcji "Wisła"

DSC_0410.JPGDSC_0406.JPGDSC_0381.JPGDSC_0404.JPGDSC_0388.JPGDSC_0408.JPG
 

Zginęło ponad 3500 osób

Powiat lubaczowski mimo, że zamieszkały w połowie przez Polaków miał się stać częścią niepodległej Ukrainy. Według ukraińskich nacjonalistów nadszedł wreszcie czas by rozprawić się z polskimi patriotami. Mordów dokonywano w wyjątkowo okrutny sposób. Do Polaków zazwyczaj nie strzelano, uważano, że szkoda dla nich kul. Metody eksterminacji ludności polskiej to między innymi: odrąbanie głowy, zadawanie ciosu twardym narzędziem, strzelanie w potylice leżącym ofiarom, zabijanie dzieci przez uderzenie głową o ścianę, uśmiercanie przez zarąbanie, rozpruwanie brzucha, przeżynanie piłą, wieszanie, palenie żywcem, topienie, rozrywanie ciała, duszenie.

W 1944-1947 na terenie powiatu lubaczowskiego z rąk OUN-UPA zginęło ponad 3500 osób, z czego dokładne okoliczności śmierci ustalono w przypadku 1621 ofiar. Pod tym linkiem znajduje się lista Polaków zamordowanych w byłym województwie lwowskim (w większości przez UPA). Natomiast poniżej znajduje się mapka działalności Ukraińskiej Powstańczej Armii:

Pomnik ofiar UPA w Lubaczowie

W marcu 2014 w Lubaczowie powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiarom OUN i UPA z terenu lubaczowszczyzny. Inicjatorzy  chcieli aby pomnik powstał na lubaczowskim rynku. Obiekt planowano postawić w 2015 roku, niestety komitet nie uzyskał odpowiednich zezwoleń. Dziś, gdy głośniej mówi się o ludobójstwie ukraińskich nacjonalistów na Polakach sprawa budowy pomnika ofiar banderowców może wkrótce wrócić. Bo na naszym terenie powinny stać pomniki ku czci pamięci ofiar UPA.

Nam bowiem - mieszkańcom tej ziemi, ziemi lubaczowskiej, ziemi przesiąkniętej krwią naszych przodków, zapomnieć nie wolno, bo pamiętając o tragicznej przeszłości, budujmy lepszą przyszłość – dla następnych pokoleń.

zlubaczowa.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Xyz
+10 # Xyz 2016-10-20 14:45
Co za swolocz ! Wladza-pobudka! Do likwidacji!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Staszek
+7 # Staszek 2017-02-07 14:03
Kiedy powstanie pomnik, tablica Polaków zamordowanych w Lubaczowie. Nie można doczekać się jej - jego- powstania,.Z rodziny zamordowano mi dwie bliskie osoby..Nasze władze zapominają o obowiązku wobec zamordowanych i zyjących
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Wała UPAdlinie
+41 # Wała UPAdlinie 2016-10-20 17:18
Jadwiga Zaremba emerytowana nauczycielka z Radruża ufundowała krzyż ku czci ofiar OUN UPA, który został postawiony na przycerkiewnym cmentarzu w miejscu pochówku trzech z ponad dwudziestu mieszkańców, zamordowanych przez ukraińskich bandytów. Urzędnicy uznali krzyż za nielegalny pomnik i nakazali kobiecie go rozebrać.

Inicjatywa pani Jadwigi wywołała oburzenie lokalnych urzędników, którzy zakwalifikowali krzyż jako pomnik, a nie nagrobek. Stawiając nagrobek, nie potrzebowałaby niczyjej zgody. Nakazano rozebranie obiektu. Wyjaśnienia musiała składać między innymi na policji i w prokuraturze.

Coś tu kur.wa jest nie teges panowie urzędasy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Mario
+2 # Mario 2016-10-24 00:42
A może panom urzędasom nie po nosie stawianie pomników poległym Polakom z rąk upadlińców!!!!! !!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
J   z
0 # J z 2018-01-07 18:53
Chwała tej polskiej nauczycielce.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
mkl
0 # mkl 2016-10-20 19:19
Czy szanowna redakcja możne zmienić tytuł tego artykułu.NP jeszcze dwa nielegalne pomniki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Spencer
0 # Spencer 2016-10-20 19:28
Popieram. Tytuł trochę irytujący.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
lok
0 # lok 2016-10-21 10:59
Lepiej nie - bo pomników UPA jest jeszcze znacznie więcej - np. w Gorajcu. Tu organizacje ukraińskie wycwaniły się i w listę upamiętnianych na tablicy członków UPA, wpleciono nazwiska ukraińskich cywili - teraz zasłaniają się, że to pomnik ofiar cywilnych, choć historycy wyraźnie protestowali przeciwko jego budowie w takiej postaci, powołując się na jasne dowody w archiwach polskich o przynależności wymienionych tam osób do UPA. Na wykreślenie nazwisk zbrodniarzy z tej tablicy ze strony Ukrainy nie było zgody.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
adam
-1 # adam 2016-10-20 19:33
pozycje GPS wyżej wymienionych
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Polak
-6 # Polak 2016-10-20 20:36
Te historyk z onru przez Lubliniec jeździłeś i nie wiesz gdzie pomnik?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Grzegorz
+3 # Grzegorz 2016-10-20 20:08
Ziemia Horyniecka dobrze nagłaśniala pomniki UPA u siebie i w końcu poszły w gruz, cieszanowskiej i Dzikowska ziemia toleruje??
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Polak
+10 # Polak 2016-10-20 20:29
Na starym cmentarzu grekokatolickim w Nowym Lublińcu, gdzie pochowanych jest wielu obywatelu Ukrainy znajduje(...). Do redakcji: proszę skorygować bo to nie byli obywatele Ukrainy bo takiego państwa nie było w tamtych latach!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Polak
-6 # Polak 2016-10-20 20:30
Uwaga druga:pisze grekokatolickim a powinno być greckokatolicki m
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Jasia
-6 # Jasia 2016-10-21 12:45
Grekokatolicki to po ukraińsku... :-D Przypadek?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Agnieszka
-2 # Agnieszka 2016-10-21 09:31
W tamtych latach to byli obywatele II RP. Teraz bardziej wygodne, aby o tym zapomnieć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
zac
+3 # zac 2016-10-20 20:33
Uspokójcie się ludzie! Nie umniejszam cierpień mordowanych Polaków ani winy UPA, lecz niszczenie ukraińskich pomników i grobów (nawet tych postawionych nielegalnie) spotka się wcześniej czy później z identyczną reakcją na Ukrainie. Chcecie zobaczyć cmentarz łyczakowski w ruinach? Zamiast używać "mowy nienawiści" czy nawoływać do niszczenia tych grobów/pomników , wpływajcie na władze samorządowe aby nielegalne pomniki zniknęły.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Polak
+5 # Polak 2016-10-20 20:39
Tu jest Polska i nasze prawo.Łyczakows ki na Ukrainie a tam ich prawo co prawda parszywe.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Mario
+9 # Mario 2016-10-24 00:50
Zamknąć to przejście w Budomierzu!!!!! !!!! I to szybko!!!!! To jest "pomnik" głupoty!!!!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Pan Jurek
-14 # Pan Jurek 2016-10-20 20:45
Wydaje się, że redaktor-ukrain ofob robi kampanię demontażu pomników. Już śmiesznie. Najważniejsze, żeby to było legalnie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Pan Paweł
-7 # Pan Paweł 2016-10-20 20:52
wspominanie o pomnikach UPA, świadczy o propagowaniu ukrainofobii?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Halina
+7 # Halina 2016-10-21 10:36
Pan Paweł, nie "... wspominanie o pomnikach UPA...", to - demontaż pomników.
Czy jesteśmy z cywilizowanego kraju? Czy żyjemy w epoce kamienia? Znów zaczynają nami manipulować jak sto lat temu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tutejszy
-4 # Tutejszy 2016-10-21 11:50
Właśnie. Jesteśmy narzędziami w rękach możnych tego świata, którzy naszym kosztem załatwiają swoje interesy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Pan Paweł
+4 # Pan Paweł 2016-10-20 20:52
Za chwile w ogole nie bedzie mozna sie odzywac na temat UPA, bo bedzie to obrazalo Ukraincow...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
smutna
+8 # smutna 2016-10-20 20:47
Katyń był zbrodnią, Oświęcim był zbrodnią, ale Wołyń to także zbrodnia; a my musimy oglądać pomniki tych, którzy w sposób okrutny zabijali nasze rodziny, nawet nie ma gdzie świeczki zapalić aby wspominać ofiary tych bestialskich mordów WSTYD WSTYD WSTYD.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
smutna
+7 # smutna 2016-10-20 20:58
Wydaje mi się, ze takie spektakularne niszczenie pomników nie jest najlepszym rozwiązaniem, będzie raczej źle świadczyć o nas. Lepszym rozwiązaniem będzie np postawienie obok tych obiektów pomników, tablic itp z informacją o zbrodni ludobójstwa dokonywanych przez UPA. Czas na to aby tą historię poznali wszyscy. Wtedy sami Ukraińcy zdejmą te tablice z nazwiskami członków UPA.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
prawdziwyPolak
+4 # prawdziwyPolak 2016-10-20 22:46
Cenie portal zlubaczowa.pl, za to że nie boi pokazać się prawdy. Do tej pory zadna redakcja nie poinformowala Polakow, mieszkancow podkarpacia, mieszkancow powiatu lubaczowskiego o istnieniu pomnikow UPA w Nowym Dzikowie i Nowym Lublincu. Bardzo podoba mi sie to, ze redakcja zlubaczowa.pl odszukala pomniki i opisała ja na portalu. To sa nasze tereny, nasza historia i powinnismy na ten temat dyskutowac.

I jestem zdania, że pomniki UPA powinny zniknąć z terenu powiatu lubaczowskiego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Stanisław
-2 # Stanisław 2016-10-21 10:05
To jest dopiero początek. Dalej będziemy burzyć pomniki Żydów, którzy zostali zabici przez Polaków w tamtych latach... Co się dzieje z tym krajem?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Xyz
0 # Xyz 2016-10-21 10:34
Pomniki ludobojcow nie maja prawa w Polsce stac. To jasne jak dupa anioła. Podobnie jak pomniki SS i NKWD. Ci co to postawili to zwykla swolocz i bydlo,warte naplucia w twarz. Precz z Banderlandem
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
zezem
+11 # zezem 2016-10-21 16:59
Cytuję Xyz:
Pomniki ludobojcow nie maja prawa w Polsce stac. To jasne jak dupa anioła. Podobnie jak pomniki SS i NKWD. Ci co to postawili to zwykla swolocz i bydlo,warte naplucia w twarz. Precz z Banderlandem



No cóż Polacy to narow wybrany (prawie krystalicznie czysty)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
oko
+5 # oko 2016-10-20 23:57
Dopóki na Ukrainie zbrodnia nie zostanie uznana za zbrodnię i dopóki kult ludobójców z UPA nie zostanie anulowany, nie możemy mieć zaufania do naszych sąsiadów!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
xx
+9 # xx 2016-10-21 17:02
Cytuję oko:
Dopóki na Ukrainie zbrodnia nie zostanie uznana za zbrodnię i dopóki kult ludobójców z UPA nie zostanie anulowany, nie możemy mieć zaufania do naszych sąsiadów!



A twój idol Macierewicz chce z nimi budować helikoptery, wiec chyba nie są najgorsi;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Kostek
+2 # Kostek 2016-10-21 01:03
Nikt nie nawołuje do nienawiści etnicznej, ani nienawiści narodowościowej , ani tym-bardziej kulturowej. Nikt w naszym powiecie nie niszczy cmentarzy ukraińskich, ba, są nawet odnawiane kosztem gmin czy państwa Polskiego. Odnawiane są też cerkwie.
Ale niestety, nikt tutaj nie będzie tolerował symboli nacjonalizmu. UPA i UON są dla Polaków organizacjami zbrodniczym. My patrzymy na nich nie pod kątem Wołynia, bo tam praktycznie nie ma naszych rodzin, tylko bliskich wydarzeń: Rudka, Cieszanów, Radruż, Nowiny, Brusno, Dzików, Narol itd, gdzie te zbrodniarskie organizacje mordowały CYWILÓW i najbliższą rodzinę tak na prawdę bez szczególnego powodu.
Dlatego mieszkańcy ziemi lubaczowskiej znów mają dziki wschód, jak w latach 1944-1947.
Ten okres który mamy teraz, to tak na prawdę znów walka w konspiracji.
Ukraińcy znów nabroili, zamiast dbać o przyjazne stosunki, to zasadzili bombę z opóźnionym zapłonem, w 1993 roku nastawiali pomników, teraz przez tych obłąkańców nacjonalistyczn ych może ucierpieć mniejszość Ukraińska, o której sami mówią, że jest w powiecie lubaczowskim. Po co jakieś mendy z zewnątrz nastawiały betonu, teraz się przez to kotłuje niepotrzebnie. Polacy nie zaczęli, po prostu napluto Polakom w twarz, pojawili się tacy, co oddali.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
janek
0 # janek 2016-10-21 10:54
ciekawy jestem czy ci co oskarżają o ukrainofobię tolerowaliby pomniki ku czci SS? oczywiście groby niemieckich żołnierzy się szanuje i tak powinno być, ale żadnych obiektów czci sobie nie życzymy. ku czci upa tak samo!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Marian
0 # Marian 2016-10-21 08:30
Tak w Lubaczowie ukraińcy witali Niemców w 1941 roku
sbl.prohost.pl/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Gorajec
0 # Gorajec 2016-10-21 09:14
Ul. Mickiewicza (dawniej Dachnowska), na wysokości szpitala.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Werchrata
0 # Werchrata 2016-10-21 09:16
Za szpitalem jednak, widok w kierunku miasta.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
medeis
0 # medeis 2016-10-21 11:25
Wieczna pamięć okrutnie zamordowanym Polakom!!! ich mordercy naziści ukraińscy z UPA leżą w tych grobach na zdjęciach!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Kostek
+1 # Kostek 2016-10-21 14:26
Niektórzy Ukraińcy mieli gest dla Niemców w 1941 - Heil Hitler sława Hitlerowi i sława Melnykowi na bramach powitalnych pisali. Teraz mają tupet stawiać pomniki UPA. Teraz znów niektórzy kombinują i się dziwią, dlaczego Polakom się to nie podoba.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
mkl
0 # mkl 2016-10-21 15:12
Jeżeli zapomnimy o nich
www.youtube.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ktoś
0 # Ktoś 2016-10-21 16:32
Jak szary burmistrz ma usunąć te hańbiące pomniki jak rząd odwala coś takiego?

m.youtube.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Kostek
-6 # Kostek 2016-10-21 23:41
Cytuję Ktoś:
Jak szary burmistrz ma usunąć te hańbiące pomniki jak rząd odwala coś takiego?

m.youtube.com/.../


"strzał w plecy"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
jp
-7 # jp 2016-10-22 15:14
Józef Piłsudski !!!!!Do naszych obecnych polityków (broń panie boże)Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić.!!!!!!!
pamiętajmy przy następnych wyborach!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
zezem
+7 # zezem 2016-10-22 20:20
Czy na terenie powiatu lubaczowskiego jest więcej pomników UPA?


Nie czy! A ile jest na terenie powiatu lubaczowskiego mogił poleglych i zapomnianych polskich zonierzy.... to są nasi bohaterowie o ktorych nikt nie pamieta. Moze portal i forumowicze pomogą(nie..... (rozumiem że to nie jest nosny temat i nikt na tym nie ugra, a szkoda)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Kostek
+1 # Kostek 2016-10-22 21:05
Są osoby, które szukają takich mogił, głównie AKowców i cywilów pomordowanych w lasach. Szczególnie upowcy sporo namordowali pojedynczych ludzi i nie wiadomo gdzie leżą.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Iwan Kohut
-14 # Iwan Kohut 2016-10-23 06:36
Serdecznie dziekuje redachturowi za przypnienie miejscowym że my tam żyli od zawsze i wrócim znów do ziemi swoich przodkóf.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Kostek
+1 # Kostek 2016-10-23 11:14
Cytuję Iwan Kohut:
Serdecznie dziekuje redachturowi za przypnienie miejscowym że my tam żyli od zawsze i wrócim znów do ziemi swoich przodkóf.


Iwan, ludzie stąd uciekają, kiedyś sami Ukraińcy masowo zwiewali stąd przed wojną do Kanady, bo tu bida galicyjska była, a twoi przodkowie drewnianą sochą ciągniętą przez babę ryli ziemię, by troszkę ziarna zasiać i tak to nie starczało i na przednówku przymierali głodem i mech jedli. Zazwyczaj na wieś składającą się z ok tysiąca ludzi tylko kilku było zamożnych, reszta to koczujący na pół hektarze pola i pod słomianą strzechą bidota, która jak została wywieziona w Akcji Wisłą na zachód i dostali po Niemcach domy, to w wannie świnię trzymali, bo nie wiedzieli co to jest i do czego służy taka wielka metalowa dłubanka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
abracham satrakin
+3 # abracham satrakin 2016-10-23 09:28
Recepta jest prosta. Modyfikacja pomników. Krzyż nie jest niczemu winien. Na krzyż w mogile zasługuje każdy nawet największe bydle lub ten który za bydlętami poszedł. To akt miłosierdzia ze strony żyjących. Miłosierdzia, o którym my Polacy wiemy tak wiele, bowiem, tak często nam go w okrutny sposób odmawiano. Co stoi na przeszkodzie by miejscu starych stanęły nowe tablice zgodne z prawda historyczna, które będą żywymi lekcjami historii. Wiecznymi świadkami strasznego ludobójstwa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Historyk Pl
+6 # Historyk Pl 2016-10-24 11:18
Cytuję Agnieszka:
W tamtych latach to byli obywatele II RP. Teraz bardziej wygodne, aby o tym zapomnieć.

Tak, to prawda. I to fakt niezaprzeczalny . Ale widzę, że nam się to nie podoba. Albo to nie wiemy, lub to nie chcemy wiedzieć, lub jesteśmy głupimi "patriotami". Lepiej powiedzieć, że to byli Ukraińcy. To łatwiej, niż odpowiedzieć na pytanie: "Dlaczego obywatele II RP nienawidzili się nawzajem w tamtych latach"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Xyz
+1 # Xyz 2016-10-24 13:05
Bo paru niedorozwiniety m psychicznie bydlakom sie zachcialo samostijnej ukrainy. Efekt? Tysiace zamordowanych,p ochowanych bez krzyza-a ci bydlacy,hunowie i psychole ten krzyz maja chociaz powinni skonczyc jak ich idole w Norymberdze. Juz pomijam fakt ze ich guru bandera sluzyl wspolwiezniom za kobiete. I ostatnie dwa fakty-na ua na wschodzie lenin,na zachodzie bandera a poza tym-Polska 1050 lat, ukraina 27. Z czym do ludzi?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Xyz
0 # Xyz 2016-10-24 13:18
Ps. Pomijam fakt zaborow,ale Polska istniala w Narodzie,w organizacjach i na emigracji. Takze wszelkie pnie ma co tych bandytow,psycho li o mentalnosci mongolow usprawiedliwiac . To nie tylko Wolyn,to tez nasze tereny,poczytaj cie relacje,filmy dokumentalne,po myslcie samodzielnie a nie z szechter zeitung ,tvn czy innych kodziarzy. Nie namawiam tez do skretu w druga strone ale po prostu myslcie sami. Nie dla Banderlandu!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Kostek
-6 # Kostek 2016-10-26 00:17
Dla mnie zawsze będzie największą zagadką to, że wielu Ukraińców uważa Polaków za największych wrogów, bo po I Wojnie Piłsudski im obiecał Ukrainę, a nie było, oni nadal myślą, że z Leninem można sobie było rozmawiać na Ty i powiedzieć mu, że ma być Ukraina. Tymczasem tłuczki Ukraińcy postradali rozum, nie uznali Petlury za swoją głowę państwa, którego to jako jedynego zachodnie państwa uznawały za takową głowę. Gdy podpisywano Traktat pokojowy w Rydze nie dość że Ukraina i nie miała głowy państwa, to tak na prawdę nie mogła mieć żadnego poparcia, bo istniała wtedy forowana przez sowietów sowiecka republika ukraińska.
Gdyby Ukraińcy poparli Petlurę, mieli by poparcie zachodu, Polski i sowieci musieliby się ugiąć i Ukraińcy mieliby swoją Ukrainę. Nie mieliby wielkiego głodu gdzie ok 10 mln ludzi zmarło z głodu. Nie byłoby Wołynia, może gdy podczas II Wojny Hitler napadł na Polskę, to uderzenie Ukraińców zastopowałoby Hitlera... a tak to Ukraina nadal jest chłopcem do bicia i Rosjanie i inni doją Ukraińców aż się robi ciepło :D Nawet minister od zegarków Nowak pojechał doić. Tam się będą cuda drogowe działy :D Ukraińcy godnie dzierżą palmę buforu i krowy dojnej. Mają za to Banderę, i tego dziadka od pajaców Szuchewycza
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Historyk Pl
+9 # Historyk Pl 2016-10-26 11:42
Pan miesza wszystkich Ukraińców w kupie. "... ok 10 mln ludzi zmarło z głodu..." w USRR, kiedy Wołyń był w II RP.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Mario
-5 # Mario 2016-10-27 01:55
A teraz jeszcze za nasze podatki będą durne władze budować drogę dojazdową do przejścia upadlińcom!!!! WSTYD!!!! HAŃBA!!!! WARA OD NASZYCH PIENIĘDZY!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi