W Werchracie zniszczono kolejny pomnik UPA! Sprawą zajęła się policja [VIDEO i ZDJĘCIA]

fot. zlubaczowa.pl
fot. zlubaczowa.pl

fot. zlubaczowa.pl

Organizacja Obóz Wielkiej Polski zamieściła w internecie film, na którym widać jak nieznani sprawcy niszczą pomnik poświęcony UPA we wsi Werchrata w gminie Horyniec-Zdrój. Zgłoszenie o tym zdarzeniu otrzymali policjanci z Lubaczowa, którzy zajmują się już tą sprawą.

OWP umieściło w internecie film opatrzony swoim logiem, na którym widać jak dwaj mężczyźni skuwają i demontują pomnik poświęcony Ukraińskiej Powstańczej Armii w Werchracie.

Lubaczowska policja zajmuje się sprawą

Policja otrzymała zgłoszenie. Policjanci,  którzy udali się na tamtejszy cmentarz, zastali zniszczony pomnik. Dokonali oględzin i przygotowali dokumentację fotograficzną. Policjanci cały czas pracują nad ustaleniem sprawców - mówi rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie Monika Tomczyszyn Pachołek.

Ambasada Ukrainy protestuje

— Ambasada Ukrainy już wysłała notę protestacyjną do MSZ Polski w związku ze zniszczeniem pomnika członków Ukraińskiej Armii Powstańczej na cmentarzu we wsi Werchrata — oznajmił ambasador Ukrainy w Warszawie Andrij Deszczycia. „Owszem, takie zdarzenie miało miejsce. Ambasada już wysłała do MSZ Polski notę w związku z tym incydentem” — cytuje dyplomatę agencja ukranews.

Prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma w komentarzu dla Ukrinformu zaznaczył, że jest to kolejny akt wandalizmu w stosunku do ukraińskich miejsc pamięci w ciągu ostatnich dwóch lat. Nie wykluczył, że zniszczenie pomnika jest związane się z polską premierą filmu „Wołyń”, który według niego niesie "negatywny przekaz".

Polacy nie chcą pomników UPA

Choć Ukraińcom nie podoba się niszczenie pomników ku czci członków UPA to wielu Polaków, w tym mieszkańców powiatu lubaczowskiego uważa, że na terenie naszego kraju nie powinny stać takie mogiły.

Bestialsko mordowali naszych rodaków, więc jakim prawem na ziemi przesiąkniętej krwi Polaków mają stać pomniki czczące pamięć banderowców - stwierdził jeden z mieszkańców Werchaty, którego spotkaliśmy niedaleko cmentarza

Nielegalnie postawiony w 1993 roku

Pomnik w Werchracie nielegalnie wzniesiono 1993 roku na miejscowym cmentarzu - wykonał go miejscowy rzemieślnik na zlecenie Dymitra Bogusza. Powstał na grobie 13 członków UPA (ich nazwiska wyryto na metalowych tabliczkach). Na mogile umieszczony był napis w języku ukraińskim o następującej treści: „Wieczna pamięć poległym 1944-1946. W podzięce wyzwolicielom wsi Werchrata

Zdjęcia:

DSC_0187.JPGDSC_0190.JPGDSC_0196.JPGDSC_0197.JPGDSC_0199.JPGDSC_0203.JPGDSC_0208.JPGDSC_0213.JPGDSC_0215.JPG

Kolejny pomnik w Werchracie zniszczony

Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku grupa „Cichociemni” zniszczyła dwa pomniki – także w Werchracie oraz w  Radrużu. Na jednym z nich powiesili taką tablice:

Tablica powieszona przez grupę Cichociemni na pomniku UPA

Źródło: kresy.pl, wschodnik.pl, wpolsce.biz, zlubaczowa.pl


AdmirorGallery 5.0.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Secured & Audited by: Security Audit Systems

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: