ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

W Werchracie zniszczono kolejny pomnik UPA! Sprawą zajęła się policja [VIDEO i ZDJĘCIA]

fot. zlubaczowa.pl
fot. zlubaczowa.pl

fot. zlubaczowa.pl

Organizacja Obóz Wielkiej Polski zamieściła w internecie film, na którym widać jak nieznani sprawcy niszczą pomnik poświęcony UPA we wsi Werchrata w gminie Horyniec-Zdrój. Zgłoszenie o tym zdarzeniu otrzymali policjanci z Lubaczowa, którzy zajmują się już tą sprawą.

OWP umieściło w internecie film opatrzony swoim logiem, na którym widać jak dwaj mężczyźni skuwają i demontują pomnik poświęcony Ukraińskiej Powstańczej Armii w Werchracie.

Lubaczowska policja zajmuje się sprawą

Policja otrzymała zgłoszenie. Policjanci,  którzy udali się na tamtejszy cmentarz, zastali zniszczony pomnik. Dokonali oględzin i przygotowali dokumentację fotograficzną. Policjanci cały czas pracują nad ustaleniem sprawców - mówi rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie Monika Tomczyszyn Pachołek.

Ambasada Ukrainy protestuje

— Ambasada Ukrainy już wysłała notę protestacyjną do MSZ Polski w związku ze zniszczeniem pomnika członków Ukraińskiej Armii Powstańczej na cmentarzu we wsi Werchrata — oznajmił ambasador Ukrainy w Warszawie Andrij Deszczycia. „Owszem, takie zdarzenie miało miejsce. Ambasada już wysłała do MSZ Polski notę w związku z tym incydentem” — cytuje dyplomatę agencja ukranews.

Prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma w komentarzu dla Ukrinformu zaznaczył, że jest to kolejny akt wandalizmu w stosunku do ukraińskich miejsc pamięci w ciągu ostatnich dwóch lat. Nie wykluczył, że zniszczenie pomnika jest związane się z polską premierą filmu „Wołyń”, który według niego niesie "negatywny przekaz".

Polacy nie chcą pomników UPA

Choć Ukraińcom nie podoba się niszczenie pomników ku czci członków UPA to wielu Polaków, w tym mieszkańców powiatu lubaczowskiego uważa, że na terenie naszego kraju nie powinny stać takie mogiły.

Bestialsko mordowali naszych rodaków, więc jakim prawem na ziemi przesiąkniętej krwi Polaków mają stać pomniki czczące pamięć banderowców - stwierdził jeden z mieszkańców Werchaty, którego spotkaliśmy niedaleko cmentarza

Nielegalnie postawiony w 1993 roku

Pomnik w Werchracie nielegalnie wzniesiono 1993 roku na miejscowym cmentarzu - wykonał go miejscowy rzemieślnik na zlecenie Dymitra Bogusza. Powstał na grobie 13 członków UPA (ich nazwiska wyryto na metalowych tabliczkach). Na mogile umieszczony był napis w języku ukraińskim o następującej treści: „Wieczna pamięć poległym 1944-1946. W podzięce wyzwolicielom wsi Werchrata

Zdjęcia:

DSC_0187.JPGDSC_0190.JPGDSC_0196.JPGDSC_0197.JPGDSC_0199.JPGDSC_0203.JPGDSC_0208.JPGDSC_0213.JPGDSC_0215.JPG

Kolejny pomnik w Werchracie zniszczony

Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku grupa „Cichociemni” zniszczyła dwa pomniki – także w Werchracie oraz w  Radrużu. Na jednym z nich powiesili taką tablice:

Tablica powieszona przez grupę Cichociemni na pomniku UPA

Źródło: kresy.pl, wschodnik.pl, wpolsce.biz, zlubaczowa.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Orion
+62 # Orion 2016-10-10 13:23
Najwyższy czas na likwidację nazistowskich pomników. Dziwi tylko fakt , że państwo polskie przez tyle lat tolerowało na swoim terytorium takie "pomniki".
Brawo!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
n
-15 # n 2016-10-10 15:36
Cytuję Orion:
Najwyższy czas na likwidację nazistowskich pomników. Dziwi tylko fakt , że państwo polskie przez tyle lat tolerowało na swoim terytorium takie "pomniki".
Brawo!

Oczywiście,że brawo.Niestety siły Mordoru nadal mieszają a lewactwo i gejostwo na ulicach.Gdy wrócą do władzy takie pomniki będą wracać w imię poprawnosci politycznej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
mkl
+64 # mkl 2016-10-10 13:23
Nielegalny pomnik trzeba dodać.Od 1993 roku stoi nielegalny pomnik upa .A gdzie były władze,policja,ksiądz.
Chwała tym panom z filmu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Iwan
+10 # Iwan 2016-10-10 18:29
Ukrainska ,,władza" czy ,,policjanci" pilnowała aby swoim nic się nie stało.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
XYZ
+57 # XYZ 2016-10-10 13:32
WRESZCIE NADSZEDŁ KRES TEGO HANIEBNEGO POMNIKA. GRATULACJE!!!!! !!!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
medeis
+58 # medeis 2016-10-10 13:35
miło popatrzeć ,aż się serce raduje :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
PLubaczow
+43 # PLubaczow 2016-10-10 14:56
STOP BANDERYZACJI.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
xx
-29 # xx 2016-10-10 16:54
Dlaczego mnie nie bedzie dziwić jak uslyszę że na Ukrainie zdewastowano polskie miejsca; groby, pomniki etc
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Lewak
-29 # Lewak 2016-10-10 19:44
Choć jeden głos rozsądku. Przez nienawistnych zapieklaków całkiem możliwe, że na Ukrainie będą podobne akcje, a oni tam chyba mają więcej do niszczenia, np. Cmentarz Orląt Lwowskich.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Ppp
+23 # Ppp 2016-10-10 19:29
Brawo chlopaki,jestem dumny ! W mlodziezy nadzieja, Czolem Wielkiej Polsce !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
kurski
-31 # kurski 2016-10-10 20:08
Co za prymitywizm umyslowy!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Grzegorz
+40 # Grzegorz 2016-10-10 21:06
Może kiedyś Ukraińcy zrozumieją, że w Polsce masa ludzi potraciła bliskich, były to bestialskie warunki śmierci i ta śmierć zadawana była w imię Wielkiej Ukrainy. Z czasem ludzie oswoili się z nowym państwem ukraińskim, ale wymagać od ludzi, gdzie w rodzinach zginął w tragiczny sposób członek rodziny, że ich zamordował bohater i śmierć prostej babci, tylko dlatego że była Polką, to wyczyn na miarę Pileckiego, zakrawa na ponury żart rodem z horroru klasy D Polacy nie mordowali bezbronnych Ukraińców, za to upowcy uważali, że to objaw bohaterstwa obcięcie głowy staremu i głuchemu staruszkowi trzymającemu różaniec w ręce i modlącego się wieczorem w domu (przypadek z Nowin Horynieckich)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
ble ble
-10 # ble ble 2016-10-10 22:59
# Grzegorz 2016-10-10 21:06
Polacy nie mordowali bezbronnych Ukraińców
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Grzegorz
+23 # Grzegorz 2016-10-11 00:22
Nie mieli powodu, nie mówimy tu o odwetach, bo to całkowicie odmienna rzeczywistość> Ukraińcy uwielbiają mówić o tym, że Polacy też mają coś na sumieniu, ale niestety, to Ukraińcy zaczęli, a jak wiadomo, gdy po 44tym władzę przejęli sowieci, to uważali UPA za jeden z ważniejszych ognisk zapalnych do zlikwidowania, bo im bruździli na całym terenie USRR i przyległych państwach. Dlatego też dziwne próby Ukraińców udowadniania, że Polacy ich mordowali to totalna pomyłka, to Moskwa wydała rozkaz, niżej musiano go wykonać, dlatego też milicja, UB, LWP i KBW, na wyraźny rozkaz Moskwy walczyło nie tylko z AK i Werwolf ale też z ukraińskimi "reakcjonistami ". Dziś Ukraińcy próbują udowadniać jakieś masowe zbrodnie Polskie, widać wyrywkową i zgodną z zapotrzebowanie m historię, a nie chęć zrozumienia rzeczywistości i przyznania, że nie ten co kończy, ale ten co zaczyna ma na sobie winę i powinien to przyznać. Polacy zdobywali zawsze wolność w walce, a Ukraińcy do dziś uważają, że wystarczy nahuliganić i narozrabiać i udawać po wszystkim że to nie ich wina i to tylko propaganda, że np Rudka sama spłonęła. Są ofiary, i Polska strona mówi teraz: "sprawdzam" a Ukraińska strona mówi: za późno, po co, to nie ma sensu... a tak poza tym to powinniście przyjąć za prawdę, że my nic nie zrobiliśmy tylko wy.
Ukraińcy muszą się teraz zmierzyć z tym, że w PRLu i całym bloku ZSRR przemilczał Katyń i zbrodnie upowskie. Rosja nie chce uznać Katynia, a Ukraina Wołynia, bo zdążyli uwierzyć w bajeczki, które sami przez dziesiątki lat opowiadali i uznają za prawdę.
To jest problem Ukrainy i Ukraińców, bo Polacy zarówno w sprawie Katynia jak i Wołynia swoje wiedzą i mają tych działań ofiary liczone w tysiącach, po nich zostały rodziny, które to kultywują, reszta Polaków się solidaryzuje z ofiarami, lub ocenia to jako historyczny fakt, który nie wymaga żadnych dyskusji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Lub
-28 # Lub 2016-10-11 17:50
Polacy też mordowali i okradali niewinnych Ukraińców. I kilka takich nazwisk w Lubaczowie można by wymienić. Wszędzie znajdą się mordercy i bynajmniej Polacy nie są lepsi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Grzegorz
+19 # Grzegorz 2016-10-11 19:32
Cytuję Lub:
Polacy też mordowali i okradali niewinnych Ukraińców. I kilka takich nazwisk w Lubaczowie można by wymienić. Wszędzie znajdą się mordercy i bynajmniej Polacy nie są lepsi.


Czytaj uważnie - Jeżeli ktoś komuś zamorduje członka rodziny, wydłubując mu przy okazji oczy i rozpruwając głowę siekierą, to oznacza, że jeżeli ktoś się zemści za ten mord, to ma taką samą winę? Czy może mordujący upowiec jest wtedy odpowiedzialny za dwa mordy - swój i za odwetowy? Dla mnie osoba która pierwsza zacznie, jest winna całego łańcucha reakcji. Nie ma czegoś takiego jak reakcja bez akcji i tej prostej zależności nie chcą zrozumieć Ukraińcy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Lach
+32 # Lach 2016-10-10 23:54
Odpowiedzialnoś ć za rzeź wołyńską ponosi UPA, która zaatakowała Polaków. Polacy nie byli inicjatorami tego konfliktu! A ofiary na wojnie są po wszystkich stronach, i nie można winić Polaków za to.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
knd
+11 # knd 2016-10-11 15:31
po stronie ukrainskiej zginelo niecale 2 tysiace a po polskiej ? na samym wolyniu 60tys a od 1939 do 1945 okol 150 tys polakow na kresach wiec kto jest winny?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
knd
+26 # knd 2016-10-11 15:34
Jak pomnik jest nielegalny to dlaczego zajmuje sie tym policja i szukaja sprawców?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Ppp
+12 # Ppp 2016-10-11 17:36
Sluszna i madra uwaga
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Spencer
+20 # Spencer 2016-10-11 17:56
Skoro władze boją się ruszyć czegokolwiek żeby przypadkiem nie urazić sąsiadów to bardzo dobrze, że robi to taka grupa. Po komentarzach widać, że społeczeństwo wcale nie jest przeciwko takiemu zachowaniu a wręcz przeciwnie. Dobrze, że znaleźli się ludzie z przysłowiowymi jajami!
Muzyka w podkładzie jest bardzo obrazująca i doskonale przedstawia traktowanie Polaków przez swoich sąsiadów, nie mówię to o zagranicy a o sąsiednie przez płot.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Wała UPAdlinie
+13 # Wała UPAdlinie 2016-10-11 21:08
Nasi kochani włodarze przez lata sponsorowali maraton do Jaworowa pod pomnik skurwysyna Bandery. Ot co
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
boy george
+6 # boy george 2016-10-12 06:46
Dopiero kiedy miasto przejęło maraton ta "tradycja" sie skończyła i jest Roztoczański i chwała
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
ojtam
-9 # ojtam 2016-10-11 21:50
Cytuję Spencer:
Skoro władze boją się ruszyć czegokolwiek żeby przypadkiem nie urazić sąsiadów to bardzo dobrze, że robi to taka grupa. Po komentarzach widać, że społeczeństwo wcale nie jest przeciwko takiemu zachowaniu a wręcz przeciwnie. Dobrze, że znaleźli się ludzie z przysłowiowymi jajami!
Muzyka w podkładzie jest bardzo obrazująca i doskonale przedstawia traktowanie Polaków przez swoich sąsiadów, nie mówię to o zagranicy a o sąsiednie przez płot.



Masz rację ci ludzie mają w miejsce mózgu jaja (jajcarzy)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Polak
+19 # Polak 2016-10-11 22:02
czas najwyższy na to aby Ukraina przeprosiła Polaków za zbrodnie banderowców a pomniki zbrodniarzy powinny raz na zawsze zniknąć z terenów Polski.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Lewak
-7 # Lewak 2016-10-12 08:34
Powinny takie pomniki zniknąć, ale w cywilizowany sposób, w majestacie prawa, tak jak to się dzieje np. z pomnikami poradzieckimi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Polak
+17 # Polak 2016-10-11 22:18
te pomniki to samowole budowlane stawiane wbrew prawu i bez zezwoleń. zgodnie z uchwałami polskiego Sejmu i Senatu upa to ludobójcza formacja winna ludobójstwa na Polakach.Pytani e, dlaczego nasze instytucje się tym wcześniej nie zajęły?

Jak to ludobójstwo wyglądało każdy może zobaczyć wybierając się do kina na film "Wołyń" -polecam .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
on
-7 # on 2016-10-12 08:30
siegaja daleko a co robili mieszkacy lubaczowa popieram Cie Lub,,, tak jest to jest prawda a dzisiaj to pokolenie to samo by robilo wywozilo by nas na poszpan
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Ha ha ha
+13 # Ha ha ha 2016-10-12 08:49
Panie Tyma proszę stawiać sobie takie pomniki na Ukrainie, a nie w Polsce, może mamy wam jeszcze postawić pomnik bANDERY i sZUCHEWICZA w centrum Lubaczowa oraz oddać wszystkie przygraniczne powiaty??? aż po San. Dość narzucania Polakom waszej woli, jesteśmy wolnym narodem i nie pozwolimy sobie żeby czczono u Nas zbrodniarzy i zwyrodnialców. JASNE!!!!!!!!!! !!!!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
anette
-1 # anette 2016-10-19 21:09
witam!!! Jak długobędziemy wspominać przeszłość,tak długo nie zrobimy kroku do przodu.Polacy,c hrześcijanie trochę godności,kochaj bliźniego swego jak siebie samego....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować