Uwaga na Barszcz Sosnowskiego. Może dotkliwie poparzyć

W wielu miejscach powiatu lubaczowskiego pojawił się niezwykle niebezpieczny tzw. Barszcz Sosnowskiego. Przestrzegamy – pod żadnym pozorem nie dotykajcie, a nawet nie podchodźcie do tej rośliny! Jak ją rozpoznać? Sprawdźcie!

Informacje o Barszczu Sosnowskiego dostaliśmy od czytelniczki Teresy, która zauważyła tę roślinę przy drodze na trasie Futory – Dachnów.



Okazuje się, że barszcz nie występuje tylko na tamtejszych terenach. Można go spotkać praktycznie wszędzie -  na polach, łąkach i niedaleko rzek.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?
Może sięgać nawet 4 metry. Tworzy grube łodygi, puste w środku (lepiej tego nie sprawdzać), osiągające średnicę nawet 10 cm. Jej ogromne (do 150 cm długości), pierzastodzielne liście od razu przykuwają uwagę. Roślina tworzy duży i szeroki baldach o średnicy ok. 50 cm, z białymi lub różowymi kwiatami.


Dlaczego Barszcz Sosnowskiego jest groźny?
W roślinie tej zawarte są furanokumaryny, które są niebezpieczne dla ludzi. Związki te w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego powodują oparzenia II i III stopnia. Po kilku godzinach na ciele pojawiają się bolesne pęcherze. Oprócz poparzeń skórnych, Barszcz Sosnowskiego może powodować obrażenia dróg oddechowych, wymioty, bóle głowy, nudności. W szczególnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia wzroku.

Blizny po oparzeniach potrafią utrzymywać się latami.

Należy dodać, że do poparzenia może dojść nawet przy bliskim kontakcie z rośliną, szczególnie przy dużych upałach.

Skąd się wzięła ta roślina?
Pochodzi z rejonu Kaukazu. Stąd został rozprzestrzeniony na obszary Europy środkowej i wschodniej. Uprawiany jako roślina pastewna w krajach byłego bloku wschodniego. Okazało się jednak, że Barszcz Sosnowskiego szkodzi zwierzętom. Upraw zaniechano i porzucano je. To spowodowało między innymi spontaniczne i niekontrolowane rozprzestrzenianie się tej niebezpiecznej rośliny na cały kraj.
Obecnie barszcz Sosnowskiego objęty jest prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.

Miałem kontakt z  Barszczem Sosnowskiego. Co zrobić?
W przypadku kontaktu z rośliną, poparzone miejsce należy jak najszybciej przemyć wodą i chronić przed światłem.

Uszkodzenia skóry po kontakcie z barszczem/fot. wikipedia.org

{flike}

Komentarze   

.
-2 # . 2015-07-01 06:38
Parzy również jakaś gąsienica
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
kalif
+3 # kalif 2015-07-01 07:08
Rośnie również ,jedna roślinka, na trasie Futory-Oleszyce . Na wysokości wjazdu na Gminne wysypisko śmieci po stronie ogródków działkowych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Tobiasz
+3 # Tobiasz 2015-07-01 07:37
Co robić?
Dobrze się ubrać i wycianać aby się nie rozsiewało.
Już widziałem lasy złożone z tej rośliny.
Ładne zdjęcie - roślinka nadal rosnie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
BEZPARTYJNY
+17 # BEZPARTYJNY 2015-07-01 08:03
A czy przypadkiem ten rów nie należy do rejonu dróg i nie powinien być na bieżąco koszony nie tylko w celu pozbycia się Barszczu Sosnowskiego, ale i lepszej widoczności by chronić podróżnych przed wyskakującymi zwierzętami.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia