ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Dlaczego warto korzystać ze śrub kulowych?


Śruby kulowe pozwalają na zamianę ruchu obrotowego w liniowy, dzięki temu, że klasyczna nakrętka została w nich zastąpiona dopracowaną pod kątem technicznym nakrętką z elementami tocznymi. Ta konstrukcja zapewnia znaczną precyzję i płynną regulację położenia.

Do czego przydadzą się śruby kulowe

Śruby kulowe przeznaczone są do stosowania w maszynach przemysłowych różnej wielkości (również w tych większych, ponieważ średnice śrub sięgają 120 mm – takie oferuje między innymi dystrybutor https://technikcnc.pl/233-sruby-kulowe-nakretki-kulowe). Zdecydowanie częściej jednak zamawiane są mniejsze modele, które znajdują zastosowanie w technice precyzyjnej. Korzystają z nich prawie wszystkie gałęzie przemysłu, choć końcowy użytkownik produktu rzadko zdaje sobie z tego sprawę. W maszynach produkcyjnych i śruby kulowe są elementami pozwalającymi na wprowadzanie korekt wymiarów, ręczne ustawianie położenia pewnych elementów konstrukcyjnych lub upłynniające pracę poszczególnych części ruchomych.

Są one dziś często stosowane również w rozwiązaniach amatorskich. Stają się częścią konstrukcji własnych, specjalistycznych narzędzi budowanych przez użytkowników, a także zdarza się, że wykorzystuje się je do modyfikacji i usprawnienia różnych urządzeń gotowych, w których śruby kulowe zastępują inne rozwiązania o podobnym przeznaczeniu.

Dlaczego warto wybierać śruby kulowe

Wiele zależy od techniki wykonania samej śruby. W przypadku mniejszych średnic bardzo często stosuje się szlifowanie, natomiast większe średnice szlifuje się lub walcuje. Wpływa to na wytrzymałość śruby (szlifowane generalnie są nieco mniej odporne na zużycie), ale także na precyzję i płynność ruchu (tu szlifowana śruba zyskuje widoczną przewagę). Właśnie płynność pracy jest jednym z najważniejszych atutów śrub kulowych, które sprawiają, że elementy te w niektórych działach przemysłu wypierają rozwiązania alternatywne.

Bardzo ważną zaletą jest możliwość łatwego przygotowania elementu w pożądanym wymiarze. Śruby kulowe najczęściej kupuje się na metry – takie rozwiązanie pozwala dobrze dopasować je do wielu różnych rozwiązań i jest wygodniejsze oraz bardziej ekonomiczne niż użycie rozwiązań standardowych.

Nie bez znaczenia jest fakt, że śruba kulowa ma bardzo długi okres eksploatacyjny – tym dłuższy, im lepszej jest jakości i im większą producent nadał jej wytrzymałość początkową. To oraz fakt, że do zainicjowania pracy wymagany jest bardzo niewielki moment napędowy sprawiają, że połączenia na śrubach kulowych wolno się zużywają i praktycznie przez cały okres eksploatacji zachowują tę samą precyzję i płynność działania, jaką wykazywały po zamontowaniu. Z nakrętką naprężoną taki układ zachowuje bardzo dużą sztywność i w zasadzie nie ma technicznej możliwości, żeby w osi pojawił się jakikolwiek luz, co z koeli doceniają twórcy maszyn precyzyjnych, w których dodatkowy luz często znacząco zwiększa błędy nominalne.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.