ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Ile trzeba wydać na alkomat, by mieć model godny zaufania? Czy potrzebuję profesjonalnego sprzętu?


Alkohol wciąż stanowi stały element towarzyszący życiu towarzyskiemu części z nas, co niesie ze sobą pewne zagrożenia zarówno dla nich, jak i, co gorsza dla osób postronnych – np. innych użytkowników ruchu drogowego. Często groźne sytuacje są wynikiem nieświadomości co do możliwości własnego organizmu, a więc tego, jak szybko poradzi on sobie z przyjętymi w ciągu ostatnich godzin napojami. Wyposażenie się we własny tester trzeźwości to zatem dobra dezycja. Tylko jaki?

Do dyspozycji mamy coraz więcej propozycji. Którą wybrać?

Indywidualne alkomaty nie są na naszym rynku nowością i większość z nas zapewne zdążyła już zauważyć, że dostępne propozycje są bardzo zróżnicowane cenowo. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że od tanich wyrobów nie sposób oczekiwać wysokiej jakości, a w tej dziedzinie nadmierne oszczędności będą nader krótkowzroczne. Gdzie przebiega dziś jednak granica pomiędzy urządzeniami niewartymi zaufania, a tymi, które są go godne? Przeglądając dostępne obecnie oferty, jak np. bardzo obszerny asortyment sklepu Promil-lab, możemy doznać zawrotu głowy, gdy spostrzeżemy, że rozpiętość cen niewielkich, przenośnych urządzeń jest ogromna i zaczynają się one od ok. stu, a kończą na kilku czy nawet kilkunastu tysiącach złotych. Nie ma jednak powodu do obaw.

W ostatnich latach w dziedzinie tej obserwować mogliśmy istotne zmiany – na lepsze. Jeszcze nie tak dawno zarówno modele przewodnikowe jak  i elektrochemiczne reprezentowane były na sklepowych półkach dość licznie. Dziś jednak te pierwsze stają się przeszłością. Z kolei te drugie, charakteryzujące się zdecydowania wyższą precyzją i niewrażliwością na liczne czynniki grożące zafałszowaniem wyniku, dostępne są w zdecydowanie większej liczbie modeli – w tym nader atrakcyjnych cenowo. Jedno zatem już wiemy – właściwą odpowiedzią na nasze potrzeby będzie któryś z modeli z sensorem elektrochemicznych. Pozostaje pytanie: jak dobry, a więc jak drogi?

Co oznacza obecnie profesjonalny alkomat i czy warto po niego sięgać?

Musimy ustalić do czego właściwie ma nam służyć dany egzemplarz, a więc jak często będzie używany. To jest tak naprawdę najważniejsza rzecz, z której wynikają różnice w stosowanych rozwiązaniach. Zasada działania każdego urządzenia z sensorem elektrochemicznym jest taka sama. Wyższa jakość tego czujnika (a co za tym idzie i cena) pozwala mu jednak dłużej zachowywać precyzję wskazań, mimo wykonywania kolejnych, licznych nawet testów. To właśnie charakteryzuje profesjonalny alkomat. Urządzenie zdolne wykonać przed kolejną kalibracją 500 pomiarów aż nadto wystarcza na potrzeby indywidualnego użytkownika, jednak często sięgający po nie policjant musiałby stale oddawać je do serwisu.

Ok. 250 do ponad 300 zł to nie jest wygórowana cena za w pełni godne zaufania urządzenie, zdolne uratować nas przed pochopną decyzją o zajęciu miejsca za kierownicą – a tylko kosztują np. najpopularniejsze obecnie modele cenionej marki AlcoFind. Możemy sięgnąć także po nieco tańsze, jak i nieco droższe, czy warto jednak wydawać znacznie więcej?

Jeśli ma to być sprzęt o zastosowaniu służbowym, np. do częstego badania pracowników czy gości imprez, wówczas zdecydowanie tak – z przyczyny podanej wyżej. Pamiętajmy przy tym, że wartość dowodową badania zapewnia nam wzorcowanie urządzenia. W innym wypadku niekoniecznie. Wyposażenie się w dobry alkomat nie musi być więc poważnym wydatkiem – tym bardziej więc warto go ponieść, by nigdy nie zdziwić się wynikiem, jaki zobaczymy na policyjnym.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.